Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zarobki zakonnic w Polsce. Zaskakujące dane
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 28.06.2023 21:02

Zarobki zakonnic w Polsce. Zaskakujące dane

zakonnice
Domena publiczna

W polskich mediach często powraca temat zarobków księży, majątku Kościoła. Z kolei szczegóły dotyczące finansów sióstr zakonnych nie są często omawiane i dla większości są zagadką. Po przeczytaniu artykułu, będziesz widział znacznie więcej i zaspokoisz swoją ciekawość.

Trzeba prosić nawet o bieliznę

Marta Abramowicz w swojej książce "Zakonnice odchodzą po cichu" pisze "Siostrom nie wolno posiadać żadnych dóbr, własnych pieniędzy, innych ubrań niż habit. O wszystko trzeba poprosić — o bieliznę, wyjście na spacer, zgodę na przeczytanie książki"

Blisko połowa Polaków twierdzi, że przez inflację traci zdrowie psychiczne. Szokujące dane

Wynagrodzenie

Według danych, do których dotarł dziennik “Fakt” jedynie jedna na dziesięć sióstr zakonnych otrzymuje wynagrodzenie.

Niektóre z nich otrzymują pensję za pracę w szkołach, w których uczą religii. Wynagrodzenie za tego rodzaju pracę to najniższa krajowa, czyli na dzień dzisiejszy 3490 zł. 

W styczniu 2024 roku, będzie to już prawie 4300 zł brutto.

Zarobki = indywidualna kwestia klasztorów

Z kolei według informacji do których dotarł serwis superbiz, Carrie-Eileen Chuff, która kiedyś była zakonnicą mówi, że zarobki zakonnic są kwestią indywidualną klasztorów, różnią się więc w zależności od lokalizacji oraz zwierzchników.

"W klasztorach siostrom zapewniony jest przysłowiowy "wikt i opierunek". W przypadku dodatkowych potrzeb i “zachcianek” - należy zgłosić je przełożonej i to ona decyduje o ich ewentualnej realizacji" - podaje serwis superbiz.

Wynagrodzenie otrzymuje więc niewiele sióstr zakonnych, a te które zarabiają (siostry katechetki) swojego wynagrodzenia nie otrzymują na prywatne konto. Pieniądze są przekazywane zakonowi i dysponuje nimi zwierzchniczka sióstr.