Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zarobki w Polsce: jaka jest średnia i czy płace wzrosną?
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 11.08.2021 02:00

Zarobki w Polsce: jaka jest średnia i czy płace wzrosną?

Zarobki w Polsce
Materiały Partnera

Średnie zarobki w Polsce są obecnie na stosunkowo wysokim poziomie. Czy za przeciętną pensję polskiego pracownika da się godnie przeżyć? Okazuje się, że wraz ze wzrostem wynagrodzenie w górę poszły także wydatki związane z utrzymaniem w kraju. 

Jak wyglądają zarobki w Polsce?

Każdy pracownik pragnie otrzymywać satysfakcjonujące wynagrodzenie. Zarobki są obecnie w Polsce na fali wznoszącej. Krajowa gospodarka podnosi się z kryzysu, jednak sytuacja jest dynamiczna, a rynek pracy ulega znaczącym zmianom. Ile przeciętnie zarabia polski pracownik? Wiele zależy od branży, w której pracuje. Obecnie na największą pensję mogą liczyć osoby zatrudnione w sektorze IT. Coraz lepsze wynagrodzenia oferuje także branża energetyczna oraz finansowa. Na zarobki nie powinni narzekać również pracownicy firm ubezpieczeniowych. Co oprócz danej branży wpływa na wysokość wynagrodzenia? Im lepsze wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe, tym lepsza pensja na danym stanowisku. Pracodawcy podczas negocjacji zarobków biorą pod uwagę szczególne umiejętności i dodatkowe kwalifikacje kandydatów. Najważniejsze z nich to znajomość języków obcych, profesjonalna obsługa wykorzystywanych w danej branży programów komputerowych oraz znajomość bieżących trendów. 

Średnie zarobki w Polsce w 2021 roku

Na coraz lepsze zarobki w Polsce mogą liczyć również pracownicy fizyczni. Obecnie panuje deficyt wykwalifikowanych fachowców budowlanych, bowiem większość z nich zdecydowała się na podjęcie pracy za granicą. Kryzys dotknął także branżę medyczną, a pielęgniarki, ratownicy medyczni i lekarze są obecnie na wagę złota. Sytuacja zrobiła się dramatyczna w momencie wybuchu pandemii koronawirusa, to właśnie wtedy pojawiły się duże braki w personelu medycznym w Polsce. Wielu wykwalifikowanych młodych ludzi zdecydowało się na emigrację, bowiem oferowana w kraju pensja nie była dla nich satysfakcjonująca, a to znacznie przyczyniło się do braków kadrowych. Dlaczego zarobki w Polsce są tak niskie, że kandydaci decydują się na wyjazd za granicę? Porównując obecną pensję polskiej pielęgniarki z zarobkami, które może otrzymać u naszych zachodnich sąsiadów widać, jak daleko nam do europejskich standardów. 

Czy pensje wzrosną?

Kiedy weźmiemy pod uwagę obecne średnie zarobki w Polsce i zestawimy je z przeciętną pensją z zeszłych miesięcy widać różnice, która może napawać lekkim optymizmem. Według najnowszych danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny, średnie wynagrodzenia w pierwszym kwartale 2021 roku były o ponad 200 złotych wyższe niż te za VI kwartał 2020 roku. Specjaliści prognozują, że sytuacja na rynku pracy zacznie się normować i wkrótce osiągniemy satysfakcjonujący poziom zarówno w wysokości pensji, jak i w liczbie osób zatrudnionych w kraju.

Wzrost zarobków w Polsce w czasie pandemii

Średnie zarobki w 2021 roku wyniosły 5 681,56 zł, dane dotyczą I kwartału roku i wzrosły w porównaniu z przeciętnym wynagrodzeniem oferowanym pod koniec 2020 roku. Biorąc pod uwagę wysokość tego wynagrodzenia, można zauważyć, że Polacy rzeczywiście mogą optymistycznie patrzeć w przyszłość dotyczącą zarobków. Jednak średnie wynagrodzenie nie obrazuje sytuacji, z jaką boryka się znaczna część pracowników, którzy pracują za minimalną krajową stawkę wynagrodzenia, która wynosi obecnie 2800 zł brutto dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Przepaść między oferowanymi pensjami jest ogromna. Najwięcej zarabiają pracownicy mieszkający w dużych miastach takich jak: Warszawa, Wrocław, Poznań czy Gdańsk. Natomiast mieszkańcy mniejszych miejscowości, mimo wykonywana tego samego zawodu dostają niższe wynagrodzenie.

Tekst zewnętrzny

Tagi: Zarobki