Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zarobki Ukraińców w Polsce. Dane mogą zaskakiwać
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 19.04.2023 20:33

Zarobki Ukraińców w Polsce. Dane mogą zaskakiwać

pieniądze
Domena publiczna

W ciągu ostatnich kilku lat Polska stała się najważniejszym kierunkiem migracji zarobkowej dla Ukraińców. Coraz więcej obywateli Ukrainy decyduje się na pracę w Polsce, gdzie znajdują zatrudnienie w różnych sektorach, takich jak przemysł, budownictwo, opieka zdrowotna, rolnictwo czy gastronomia.

Ukraińcy pracują w co drugiej polskiej firmie

Zarobki Ukraińców w Polsce są tematem, który w ostatnim czasie stał się bardzo popularny w mediach i wśród ekspertów. Poniżej przedstawimy najnowsze dane dotyczące wysokości wynagrodzeń naszych sąsiadów pracujących w Polsce.

Raport „Baromet Polskiego Rynku Pracy” podaje, że prawie 50% polskich firm posiada w swoich szeregach ukraińskich pracowników.

Jakie firmy zatrudniają pracowników z Ukrainy

- Najwięcej pracowników z Ukrainy znajdziemy w firmach zatrudniających ponad 250 osób – już 58% z nich ma w załodze kadrę ze Wschodu, w porównaniu do 54% średnich firm i 34% małych. Wzrost zatrudnienia Ukraińców jest spójny z rosnącymi statystykami dotyczącymi liczby ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS - czytamy w raporcie BPRP.

Autorzy raportu informują również, że z danych podsumowujących grudzień 2022 roku wynika, że 1 mln 63 tys. cudzoziemców odprowadza składki z legalnej pracy w Polsce, z czego ok. 738 tys. stanowią pracownicy z Ukrainy.

Ogromna inwestycja niemieckiej firmy w Polsce. "Przyczyni się do zmniejszenia rachunków za energię elektryczną"

Zarobki Ukraińców w Polsce

Według danych przedstawionych przez serwis strefabiznesu nasi sąsiedzi pracują za następujące stawki: 

około 2700 zł - 12 proc. zatrudnionych,
2701-3000 zł - 24 proc. zatrudnionych,
3001-4000 zł - 35 proc. zatrudnionych,
4001-5000 zł - 17 proc. zatrudnionych,
5001-6000 zł - 8 proc. zatrudnionych,
ponad 6001 zł - 2 proc. zatrudnionych.

W raporcie czytamy również, że pracownicy z Ukrainy mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenia w Polsce. Minimalna pensja w Ukrainie wynosi aktualnie 6700 hrywien, czyli w przeliczeniu na złotówki to ok. 815 zł. Natomiast już co czwarty Ukrainiec zarabia od 2,7 do 3 tys. zł netto miesięcznie, a 35 proc. otrzymuje od 3 do 4 tys. zł netto miesięcznie. 

„Na wyższe wynagrodzenia może liczyć 17 proc. osób, które zarabiają od 4 do 5 tys. zł netto miesięcznie, a 8% osób zarobi od 5 do 6 tys. zł netto miesięcznie. 12 proc. osób godzi się na zatrudnienie za pieniądze, które są poniżej minimalnego wynagrodzenia w Polsce” – dodają autorzy raportu.