BiznesINFO.pl
Praca zdalna - nowy standard w Niemczech?

Domena publiczna

Zapotrzebowanie w branży IT. Brakuje nawet 150 tys. pracowników

11 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Zarobki w branży IT są wysokie i stale rosną. Tymczasem jak wynika z danych No Fluff Jobs, w branży brakuje nawet 150 tys. pracowników. 

Zapotrzebowanie na pracowników IT

W 2022 roku na No Fluff Jobs opublikowano o 8 proc. więcej ogłoszeń niż rok wcześniej, czytamy w przesłanej informacji prasowej. 

– Potrzeby rekrutacyjne firm w Polsce i w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej są cały czas wysokie. Nawet w czasie doniesień z Zachodu o zwolnieniach lub wstrzymaniu nowych zatrudnień sytuacja w naszej części kontynentu niewiele się zmienia. Pracodawcy(-czynie) wciąż potrzebują wykwalifikowanych specjalistów(-tek) IT, a luka kadrowa powiększa się z każdym rokiem – komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Zdaniem specjalistów może brakować nawet 150 tys. pracowników. Największe zapotrzebowanie jest w  Backend - aż 27,7 proc. ogłoszeń dotyczyło pracy w tej kategorii. Duży wzrost w liczbie ogłoszeń odnotowano w obszarze Support, Big Data i Business Analysis. 

Najczęściej poszukiwanymi umiejętnościami jest znajomość SQL - pojawił się w ponad 18,4 proc. ogłoszeń. Drugie miejsce zajęła Java (17,1 proc.), a trzecie JavaScript (16,9 proc.). Za podium znalazł się Python, który jednak z roku na rok zyskuje na popularności - w 2022 roku to wymaganie znalazło się w 4 proc. ogłoszeń więcej.

Zarobki w IT

Osoby dopiero rozpoczynające swoją karierę w IT w 2022 roku mogły zarobić od 6 do 9, 5 tys. zł netto

Na wyższe zarobki mogli liczyć seniorzy - mediany oferowanych wynagrodzeń na stanowisku seniora oscylowały w przedziale 18-25 tys. zł. netto. W stosunku do 2021 roku wzrosły one zarówno w medianie dolnych, jak i górnych widełek.

Tagi:

pracazarobki

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Biedronka ogłasza kolejne podwyżki. Sieć jest obecnie największym pracodawcą w Polsce

Czytaj więcej >

Praca

Wiceminister MRiPS proponuje zmianę Ustawy o bezrobociu. Będzie większy nacisk na przebranżowienie

Czytaj więcej >
Praca

Praca

Załatwianie prywatnych praw szefa. Była pracownica banku wywalczyła odszkodowanie

Czytaj więcej >
PHOTO: CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS LODZ POWIATOWY URZAD PRAWY NR 2 W LODZI. N/Z KOLEJKA W URZEDZIE PRACY WSZYSTKIE ZDJECIA NA: http://agencja.se.com.pl 19/01/2009 .

Praca

Wiceminister MRiPS: potrzebna pilna zmiana ustawy o bezrobociu. Rząd ma nowe propozycje

Czytaj więcej >

Praca

Pracujesz zdalnie, pracodawca cię skontroluje i zapłaci więcej. Nowe prawo podpisane

Czytaj więcej >

Praca

Raport dotyczący reskillingu w polskich firmach przygotowany przez Future Collars odbył się dzisiaj na GPW

Czytaj więcej >