Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zakaz wchodzi już jutro. Unia Europejska zaczyna wypierać plastik ze sklepów
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 09:24

Zakaz wchodzi już jutro. Unia Europejska zaczyna wypierać plastik ze sklepów

Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 11.03.2020. Zakupy w sklepie spozywczym. Wiele osob w obawie przed panika i samym koronawirusem zdecydowalo sie zrobic zapasy.
East News, Jakub Kaminski

Ekologizacja państw członkowskich Unii Europejskiej trwa. Już od 3 lipca br. wchodzi zakaz wprowadzania na rynek plastikowych sztućców i talerzy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie przepisy wchodzą w życie

  • Jaki jest ich poziom realizacji w Polsce

  • Jak plastik wpływa na środowisko

Zakaz plastiku

Unia Europejska 5 czerwca 2019 r. uchwaliła dyrektywę zakazującą używania plastikowych mieszadełek, sztućców, talerzyków, kubeczków, patyczków higienicznych, a nawet styropianowych kubków. Tymczasem w Polsce nie przygotowano żadnych przepisów wdrażających unijne prawo w życie.

Jacek Ozdoba, sekretarz w resorcie klimatu i środowiska będąc gościem Polsat News winę za opieszałość polskich władz zrzucił na UE. Stwierdził, że to ona zbyt późno wysłała odpowiednie wytyczne w tej sprawie.

Choć nowy zakaz ma obowiązywać od 3 lipca 2021 r., Polska dopiero na jesieni ma przygotować odpowiednią ustawę implementującą unijne założenia. Co więcej, dyrektywa rozszerza katalog zakazów systematycznie do 2030 r. po to, aby w środowisku znajdowało się coraz mniej tworzyw sztucznych - przypomina Radio Zet.

Zakaz wchodzi od 3 lipca br.

WWF w opublikowanym przez siebie komunikacie informuje, że 80 proc. odpadów w morzach stanowią tworzywa sztuczne. Z kolei produkty objęte unijnymi regulacjami to, aż 70 proc. wszystkich śmieci oceanicznych i morskich.

Katarzyna Karpa-Świderek, rzecznik WWF Polska podkreśliła, że nieprzygotowanie Polski może skutkować karami finansowymi. Dodała, że dwa lata to wystarczająco dużo czasu na przygotowanie odpowiedniej legislacji.

Unia Europejska już w 2018 r. wytoczyła potężne działa przeciwko generowaniu dużych ilości plastiku. W 2025 r. pojawi się wymóg produkcji butelek plastikowych 25 proc. pochodzących z recyklingu, a w 2030 r. ta liczba ma wzrosnąć do 30 proc.

Jednocześnie w Polsce coraz częściej mówi się o wprowadzeniu systemu kaucyjnego dla butelek plastikowych. Podobny system działa w 10 krajach członkowskich UE, m.in. na Litwie, w Danii, czy w Chorwacji.

Zanieczyszczenie planety plastikiem zostało nazwane jednym z największych wyzwań XXI w.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]