BiznesINFO.pl

East News, Jakub Kaminski

Zakaz wchodzi już jutro. Unia Europejska zaczyna wypierać plastik ze sklepów

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Ekologizacja państw członkowskich Unii Europejskiej trwa. Już od 3 lipca br. wchodzi zakaz wprowadzania na rynek plastikowych sztućców i talerzy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie przepisy wchodzą w życie

  • Jaki jest ich poziom realizacji w Polsce

  • Jak plastik wpływa na środowisko

Zakaz plastiku

Unia Europejska 5 czerwca 2019 r. uchwaliła dyrektywę zakazującą używania plastikowych mieszadełek, sztućców, talerzyków, kubeczków, patyczków higienicznych, a nawet styropianowych kubków. Tymczasem w Polsce nie przygotowano żadnych przepisów wdrażających unijne prawo w życie.

Jacek Ozdoba, sekretarz w resorcie klimatu i środowiska będąc gościem Polsat News winę za opieszałość polskich władz zrzucił na UE. Stwierdził, że to ona zbyt późno wysłała odpowiednie wytyczne w tej sprawie.

Choć nowy zakaz ma obowiązywać od 3 lipca 2021 r., Polska dopiero na jesieni ma przygotować odpowiednią ustawę implementującą unijne założenia. Co więcej, dyrektywa rozszerza katalog zakazów systematycznie do 2030 r. po to, aby w środowisku znajdowało się coraz mniej tworzyw sztucznych - przypomina Radio Zet.

Zakaz wchodzi od 3 lipca br.

WWF w opublikowanym przez siebie komunikacie informuje, że 80 proc. odpadów w morzach stanowią tworzywa sztuczne. Z kolei produkty objęte unijnymi regulacjami to, aż 70 proc. wszystkich śmieci oceanicznych i morskich.

Katarzyna Karpa-Świderek, rzecznik WWF Polska podkreśliła, że nieprzygotowanie Polski może skutkować karami finansowymi. Dodała, że dwa lata to wystarczająco dużo czasu na przygotowanie odpowiedniej legislacji.

Unia Europejska już w 2018 r. wytoczyła potężne działa przeciwko generowaniu dużych ilości plastiku. W 2025 r. pojawi się wymóg produkcji butelek plastikowych 25 proc. pochodzących z recyklingu, a w 2030 r. ta liczba ma wzrosnąć do 30 proc.

Jednocześnie w Polsce coraz częściej mówi się o wprowadzeniu systemu kaucyjnego dla butelek plastikowych. Podobny system działa w 10 krajach członkowskich UE, m.in. na Litwie, w Danii, czy w Chorwacji.

Zanieczyszczenie planety plastikiem zostało nazwane jednym z największych wyzwań XXI w.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

PlastikPolskaUnia Europejska

Podobne artykuły

Polska i Świat

Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]