Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zakaz sprzedaży papierosów w Polsce. Padła data
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 15.07.2023 10:16

Zakaz sprzedaży papierosów w Polsce. Padła data

papierosy
East News

Portal dla handlu.pl, powołując się na dane GIS, poinformował, że od 2030 roku ma obowiązywać zakaz sprzedaży tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Projekt na razie nie będzie realizowany. 

Zakaz sprzedaży papierosów

Kilka dni temu na stronie internetowej GIS pojawił się komunikat dotyczący zakazu sprzedaży papierosów - “Polska krajem wolnym od tytoniu 2030”. Poniżej znalazła się strategia mająca na celu “całkowitą eliminację” tytoniu z przestrzeni publicznej. 

7 lat to stosunkowo niedużo. Fakt.pl zwrócił się zatem  do rzecznika GIS z prośbą o wyjaśnienie i szczegółowy program wycofywania wyrobów tytoniowych ze sprzedaży w Polsce. 

Wzrośnie akcyza. Za alkohol i papierosy zapłacisz krocie

Komunikat archiwalny

W odpowiedzi rzecznik GIS Szymon Cienkki wyjaśnił,  że był taki plan, ale projekt zawieszono. Podkreślił również, że komunikat ma charakter archiwalny, a w ramach migracji danych na domenę gov.pl został błędnie przeniesiony na nową stronę GIS.

"Wskazany w nim projekt strategii wskazywał wstępne, bardzo robocze i ambitne założenia dotyczące ograniczenia spożycia wyrobów tytoniowych w Polsce, które z uwagi na wystąpienie epidemii COVID-19 nie doczekały się w żadnym stopniu sformalizowania" — wyjaśnił Szymon Cienki.

Wycofanie wyrobów tytoniowych to skomplikowana sprawa

Jak czytamy na stronie Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego, w Polsce zlokalizowanych jest aż 5 z 30 fabryk wyrobów tytoniowych, które znajdują się w Europie. Pracuje w nich szacunkowo około 600 tys. osób, a firmy tytoniowe stale udoskonalają swoje procesy produkcyjne i technologiczne.

Nie można też zapomnieć o akcyzie, którą są objęte wyroby tytoniowe. W 2022 roku dzięki wpływom z akcyzy do skarbu państwa trafiło 26 mld zł, co stanowi ponad 5 proc. całkowitych wpływów.

Z badania Polskiej Akademii Nauk wynika, że papierosy codziennie pali 28,8 proc. dorosłych Polaków ( 30,8 proc. mężczyzn i 27,1 proc. kobiet). 

Tagi: Akcyza