Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wzrośnie akcyza. Za alkohol i papierosy zapłacisz krocie
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 14.02.2023 15:51

Wzrośnie akcyza. Za alkohol i papierosy zapłacisz krocie

Nadchodzą kolejne podwyżki cen. Tym razem w górę idzie akcyza za alkohol i papierosy
Domena publiczna

Zwiększenie akcyzy na wyroby tytoniowe i alkohol stanowi jedno z narzędzi, które rządy stosują w celu zmniejszenia spożycia tych szkodliwych produktów przez społeczeństwo. Wkrótce dojdzie do podwyżki cen tych produktów.

Plusy i minusy

Wprowadzenie wyższej opłaty podatkowej na te popularne, ale bardzo szkodliwe i skracające życie substancje może skutecznie odstraszyć niektórych konsumentów, zwłaszcza młodzież od sięgania po nie.

Dodatkowo, zwiększenie stawek akcyzy generuje dla państwa większe dochody, które można przeznaczyć na wiele celów, takie jak edukacja, opieka zdrowotna czy inwestycje infrastrukturalne.

Należy jednak pamiętać, że podwyższenie opłat może prowadzić do powstania szarej strefy oraz nielegalnego handlu tymi wyrobami. Niektórzy krytycy podnoszą ten argument, sugerując, że konsekwencje mogą być negatywne dla budżetu państwa.

Ile wyniesie podwyżka

Harmonogram opracowany przez rząd przewiduje 5% podwyżki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie. Podwyżka będzie miała miejsce każdego roku, do co najmniej 2027r.

Z kolei na papierosy, tytoń do palenia będzie ona rosła o 10%/rok do 2027r.

Tagi: Akcyza