Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Zakaz handlu w niedziele zniknie? Padła jasna deklaracja
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 19.10.2023 19:37

Zakaz handlu w niedziele zniknie? Padła jasna deklaracja

zakupy
Iberion

Kilka dni po wyborach pojawia się coraz więcej deklaracji polityków w kontekście złożonych obietnic. Głos zabrała również Małgorzata Kidawa-Błońska - tym razem w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Nie pozostawiła jednocześnie żadnych wątpliwości.

Zakaz handlu w niedziele zniknie?

We wtorek rano ogłoszone zostały ostateczne wyniki wyborów parlamentarnych po podliczeniu głosów przez obwodowe komisje wyborcze. Wygrało je Prawo i Sprawiedliwość, chociaż od strony teoretycznej większe szanse na sformowanie koalicji rządzącej mają Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga oraz Lewica.

Tuż po ogłoszeniu wyników ruszyły nie tylko spekulacje na temat składu przyszłego rządu. Sami politycy zaczęli udzielać się w mediach w kontekście obietnic, które zostały złożone podczas kampanii wyborczej.

Małgorzata Kidawa-Błońska o zakazie handlu w niedziele

Jednym z polityków była Małgorzata Kidawa-Błońska. Jak podaje serwis wiadomoscihandlowe.pl, obecna wicemarszałek Sejmu i przyszła senator z ramienia Koalicji Obywatelskiej na antenie Radia Zet zabrała głos w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Nie pozostawiła wątpliwości na temat proponowanego wyjścia z obecnej sytuacji.

Zdaniem Kidawy-Błońskiej, większość Polaków chce, aby sklepy były otwarte w niedzielę. Wskazała jednocześnie, że głównym warunkiem jest odpowiednia organizacja pracy - dzięki niej, każdy pracownik mógłby mieć “co którąś niedzielę wolną”. Jednocześnie, z cytowanej przez wiadomoscihandlowe.pl wypowiedzi przyszłej senator wynika, że pracownikom zależy na godnych wynagrodzeniach i spędzaniu czasu wolnego ze swoimi rodzinami.

Wielu Polaków jest za zniesieniem zakazu handlu w niedziele

Spawa zakazu handlu w niedzielę jest dość kontrowersyjna. Tak jak Małgorzata Kidawa-Błońska, za całkowitym zniesieniem tego przepisu opowiada się Koalicja Obywatelska. Z danych portalu wiadomoscihandlowe.pl wynika również, że za utrzymaniem zakazu opowiada się Prawo i Sprawiedliwość.

Tymczasem sondaż przeprowadzony przez UCE Research dla serwisu wiadomoscihandlowe.pl wskazuje, że większość Polaków opowiada się za przywróceniem handlu w niedzielę. Konkretny odsetek popierających takie rozwiązanie wyniósł 54 proc., przy czym jest to suma opcji “raczej tak” oraz “zdecydowanie tak”. Z kolei 37,7 proc. badanych jest przeciwnych takiemu rozwiązaniu.