Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zagraniczne wakacje mogą być kosztowne. Chwila nieuwagi i załapiesz się na mandat
Maria Glinka
Maria Glinka 04.07.2021 02:00

Zagraniczne wakacje mogą być kosztowne. Chwila nieuwagi i załapiesz się na mandat

Unsplash/Vidar Nordli-Mathisen
Unsplash/Vidar Nordli-Mathisen

Mandat za nieprzestrzeganie reżimu sanitarnego to ciemna strona tegorocznych wakacji za granicą. W większości państw europejskich nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych. W niektórych państwach za nieprzestrzeganie zasad trzeba zapłacić karę rzędu prawie 2 tys. zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie można otrzymać mandat za brak maseczki

  • W których państwach kara jest najwyższa

  • Jakie zasady wprowadzili sąsiedzi Polski

Mandat czeka na turystów łamiących zasady. Nawet 1900 zł

Mandat za brak maseczki w pomieszczeniach zamkniętych to jedna z podstawowych zasad reżimu sanitarnego nie tylko w Polsce, lecz także w innych państwach europejskich. Wraz z początkiem sezonu urlopowego warto pamiętać, że dla turystów zagranicznych również nie ma taryfy ulgowej, a kara za nieprzestrzeganie zasad może zdecydowanie uszczuplić wakacyjny budżet.

W niektórych krajach mandat ma wymiar symboliczny. Jednak część państw zdecydowała się na bardzo wysokie kary. Liderem europejskiego zestawienia okazały się Węgry. Maseczkę trzeba nosić w przestrzeniach zamkniętych, w których przebywają zarówno osoby zaszczepione, jak i niezaszczepione, czyli m.in. w transporcie publicznym i sklepach. 

Za nieprzestrzeganie tych zasad węgierska policja może wystawić mandat w wysokości do 150 tys. forintów, czyli ponad 1900 zł. Obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych ma zostać zniesiony w tym kraju dopiero po wyszczepieniu co najmniej 5,5 mln osób.

Na dotkliwy mandat narażają się także osoby, które tegoroczne wakacje spędzają w Czechach. U naszych południowych sąsiadów obowiązuje nakaz noszenia maseczek FFP2 lub wyższych klas - stosowanie zwykłych maseczek chirurgicznych jest niewystarczające. Zakrywanie nosa i ust jest obowiązkowe w środkach komunikacji, na przystankach i we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach. Za nieprzestrzeganie tych zasad grozi mandat w wysokości do 10 tys. koron, czyli 1760 zł.

Wysokie kary wprowadziła także Anglia. Maseczki są tam obowiązkowe w sklepach, restauracjach i transporcie publicznym. Co najmniej do 19 lipca policja może wystawić mandat rzędu 200 funtów (ok. 1050 zł) każdemu, kto nie nie respektuje wytycznych. W przypadku kolejnego wykroczenia mandat ulega podwojeniu (400, 800 funtów itd.).

Wakacje w ulubionym kurorcie również mogą skończyć się mandatem

Portal money.pl podaje, że mandat czeka również na turystów, którzy spędzają wakacje w basenie Morza Śródziemnego. We Włoszech za brak maseczki można otrzymać karę w wysokości 400 euro (1800 zł), a w Hiszpanii - 100 euro (450 zł).

Nieprzestrzeganie zasad jest także karane w Bułgarii (ok. 690 zł), Grecji (1350 zł) i Chorwacji (300 zł). We Francji brak maseczki kończy się zazwyczaj upomnieniem i prośbą o opuszczenie konkretnego miejsca, jednak można otrzymać także mandat w wysokości 135 euro (608 zł).

W Portugalii maseczka jest obowiązkowa zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i otwartych miejscach publicznych. Za to wykroczenie należy się mandat od 50 do 100 euro (225-450 zł). Identyczne zasady wdrożyła także Turcja, gdzie za brak maseczki trzeba zapłacić ok. 390 zł. Popularna destynacja wakacyjna wśród Polaków - Cypr, również dba o reżim sanitarny. Mandat grozi zarówno turystom, którzy odpoczywają w Republice Cypru (1350 zł), jak i w tureckiej części wyspy (130 zł).

Sąsiedzi Polski z różnymi zasadami

W Niemczech wysokość kary jest zróżnicowana w zależności od kraju związkowego. Minimalna stawka została ustalona na poziomie 50 euro (225 zł). Poszczególne landy ustalają także wykaz miejsc, w których trzeba zasłaniać nos i usta. Zazwyczaj ten obowiązek dotyczy transportu publicznego, muzeów i sklepów. W miastach maseczki są wymagane również na tłocznych ulicach.

Bardzo niskie kary wprowadziła Ukraina, gdzie trzeba nosić maseczki w transporcie publicznym, w budynkach użyteczności publicznej i w trakcie wydarzeń masowych. Mandat za nieprzestrzeganie reżimu sanitarnego wynosi 170-255 hrywien (24-35 zł). 

Przed wyborem wakacyjnej destynacji warto zatem sprawdzić wszystkie zasady reżimu sanitarnego. Można je znaleźć na oficjalnych stronach internetowych ambasad poszczególnych państw.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]