BiznesINFO.pl
Prezes NBP Adam Glapiński zaskakująco o inflacji

Wikipedia/Andrzej Barabasz

Zadziwiające słowa Glapińskiego o inflacji. Zdaniem prezesa NBP nie ma wpływu na zasobność portfeli Polaków

11 Lipca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Inflacja nie ma wpływu na zasobność portfeli Polaków? Tak uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński. Już pojawiają się postulaty przyznania szefowi Banku Centralnego ekonomicznego Nobla.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Według prezesa NBP inflacja nie ma wpływu na zasobność portfeli Polaków

  • Jaką szef Banku Centralnego prognozuje inflację w przyszłym roku

Adam Glapiński zaskakująco o inflacji

Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński rzadko zabiera głos, ale jak już coś powie, to nie tylko media zajmujące się gospodarką mają o czym pisać/mówić.

Tak było również po niedawnej wideokonferencji szefa Banku Centralnego podczas której Glapiński stwierdził, że inflacja nie ma wpływu na zasobność portfeli Polaków.

Dlaczego według prezesa NBP mamy nie odczuwać w swoich domowych budżetach wzrostu cen? Glapiński wyjaśniał, że dzieje się tak, gdyż mamy również do czynienia z przeciętnym wzrostem płac, który rośnie szybciej niż ceny.

Jak przypomina Business Insider Polska przeciętne wynagrodzenie w maju było o 10,1 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z kolei inflacja spadła w czerwcu w porównaniu z majem br. z 4,7 proc. do poziomu 4,4 proc., co zdaniem wielu komentatorów spowodowało, że podczas ostatniego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała po raz kolejny na pozostawienie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie.

Portal zwraca uwagę, że opinia prezesa Glapińskiego dotycząca braku wpływu inflacji na zasobność portfeli Polaków nie trzyma się kupy chociażby ze względu na fakt, że wzrost wynagrodzeń o którym mówił szef NBP nie dotyka wszystkich, a wśród tych, którzy podwyżki otrzymali, wcale nie muszą one równoważyć wzrostu cen.

Wypowiedź prezesa NBP wywołała falę komentarzy w sieci. Kąśliwy wpis zamieściła była szefowa Nowoczesnej posłanka Katarzyna Lubnauer, postulując przyznanie specjalnej nagrody dla Glapińskiego.

- Inflacja zjada podwyżki tym, którzy je dostają i powoduje ubożenie tych bez podwyżek.
Ale Prezes NBP twierdzi, że „Inflacja nie ma negatywnego wpływu na portfele Polaków”. Jakiś Nobel z ekonomii? -
zaproponowała Lubnauer.

Ile wyniesie inflacja w 2022 r.?

Podczas wideokonferencji Glapiński podkreślał, że gdybyśmy nie mieli do czynienia ze wzrostem cen administrowanych i paliw, inflacja mieściłaby się w normalnym przedziale, którego utrzymanie jest celem Banku Centralnego. Prezes NBP przekonywał, że same czynniki związane z popytem w gospodarce nie generują nadmiernego wzrostu cen, co w jego ocenie oznacza, że inflacja jest poza kontrolą Banku Centralnego i nie powinien on w tej kwestii interweniować.

Podczas wideokonferencji Adam Glapiński podzielił się prognozami dotyczącymi poziomu inflacji w tym i w przyszłym roku. W jego ocenie wskaźnik inflacji w tym roku utrzyma się powyżej 3,5 proc., zaś w przyszłym roku obniży się i będzie kształtował w granicach celu inflacyjnego (jego górna granica wynosi 3,5 proc.).

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

TK wywróci ustawę o zakazie handlu w niedzielę do góry nogami?

Sądne dni dla zakazu handlu w niedzielę. Już niebawem zapadnie kluczowy wyrok

CZYTAJ DALEJ

Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Finanse

ZUS przerażony ilością wniosków o ponowne przeliczenie emerytury. W większości odmowy

Czytaj więcej >
Bukmacherzy w Polsce

Finanse

Bukmacherzy w Polsce

Czytaj więcej >
Zarobki w Polsce

Finanse

Zarobki w Polsce: jaka jest średnia i czy płace wzrosną?

Czytaj więcej >
Jak napisać rezygnację z ubezpieczenia na życie?

Finanse

Jak napisać rezygnację z ubezpieczenia na życie?

Czytaj więcej >
ubezpieczenie kredytu hipotecznego

Finanse

Na czym polega ubezpieczenie kredytu hipotecznego?

Czytaj więcej >
Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Finanse

Ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt gotówkowy?

Czytaj więcej >