BiznesINFO.pl
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Zadbaj o swoje zdrowie z nowym programem rządu. Od czerwca 500 zł, ale tylko od określonego wieku

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

500 plus tym razem ma wspierać nie dzieci, a dorosłych. Ministerstwo Zdrowia zapowiada nowy bon, który będzie można spieniężyć na badania i diagnostykę. Jednak nie wszyscy będą mogli z niego skorzystać.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego rząd zdecydował się na kolejny dodatek

  • Do kogo trafi zdrowotne 500 plus

  • Na jakie badania będzie można przeznaczyć bon

Nowe 500 plus, ale tylko dla niektórych dorosłych

Jest już 500 plus na dziecko i 500 plus na wakacje, a w dobie pandemii przyszedł czas także na 500 plus na zdrowie. Poprzez przekazanie bonu pieniężnego na badania i diagnostykę Ministerstwo Zdrowia chce skłonić Polaków, aby zadbali o swoją kondycję zdrowotną.

Od marca do maja 2021 r. wszelkie zabiegi planowe były przekładane, ponieważ służba zdrowia koncentrowała się na wspieraniu osób zakażonych koronawirusem. Trzecia fala pandemii odpuszcza, więc przyszedł czas, aby przewartościować priorytety.

Radio Zet donosi, że zdrowotne 500 plus ma trafić do osób powyżej 40. roku życia. Bon będzie można spieniężyć nie tylko w placówkach publicznych. 500 zł ma uprawniać również do wykonywania badań w placówkach prywatnych, które nie mają podpisanej umowy z NFZ. Koszt świadczenia pokryje Ministerstwo Zdrowia.

500 plus na badania podstawowe i bardziej zaawansowane

Minister zdrowia Adam Niedzielski tłumaczył, że dzięki zdrowotnemu 500 plus Polacy będą mogli dokładnie sprawdzić wszystkie wskaźniki, które pojawiają się przy chorobach nowotworowych, kardiologicznych i cukrzycowych. Wszystko po to, aby „pierwsza diagnostyka była dokładnie zaplanowana przez państwo”.

Katalog badań ma być zróżnicowany ze względu na wiek i płeć. Pod uwagę będzie brana także historia medyczna pacjenta. 500 plus wraz ze skierowaniem na wybrane badania pojawi się na Internetowym Koncie Pacjenta.

Wśród zalecanych badań znajduje się m.in. cytologia i mammografia dla kobiet oraz badanie prostaty dla mężczyzn. W skierowaniach znajdą się także badania pod kątem chorób przewlekłych np. cukrzycy.

Dodatkowo w ramach każdego skierowania z 500 plus medycy będą wykonywali pakiet badań obowiązkowych. W trakcie wizyty lekarskiej będzie sprawdzany poziom cholesterolu i ciśnienia. Pacjenci będą mogli liczyć również na sporządzenie lipidogramu.

Więcej badań i brak limitów

500 plus na zdrowie wpisuje się w plan poprawy jakości opieki zdrowotnej dla osób starszych. Jest to część strategii podwyższania wieku emerytalnego, którą dokładnie opisuje Krajowy Plan Odbudowy, czyli podstawa do sięgnięcia po 770 mld zł z unijnego Funduszu Odbudowy.

Oficjalna prezentacja zdrowotnego 500 plus ma odbyć się w czerwcu 2021 r. Jednak już teraz rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz zaznacza, że dzięki bonom resort zdobędzie wiedzę na temat tego, jak pandemia wpłynęła na inne schorzenia. W ten sposób będzie można ocenić, na które obszary opieki zdrowotnej należy położyć największy nacisk.

Jednak 500 plus na zdrowie to nie wszystko. W ramach ożywiania opieki zdrowotnej po pandemii resort zdrowia planuje także znieść limity do specjalistów. Dzięki temu osoby, u których wykryto nieprawidłowości będą mogły bez przeszkód korzystać z usług lekarzy wyspecjalizowanych w konkretnych dziedzinach.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >