BiznesINFO.pl
Marek Bazak/EAST NEWS

Marek Bazak/EAST NEWS

Z konta szkoły zniknęły prawie 3 mln zł. Księgowa po prostu je sobie przywłaszczyła

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Księgowa z woj. zachodniopomorskiego wykazała się wyjątkową kreatywnością. W wyniku jej rzekomo dobrych usług szkoła w Dobrowie straciła przez 15 lat prawie 3 mln zł. Sprawa trafiła już do prokuratury.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakiego przestępstwa dopuściła się księgowa

  • Na jaki cel wykorzystała skradzione pieniądze

  • Jakie spotkały ją konsekwencje

Księgowa na celowniku burmistrza. Szkoła straciła miliony

Nieuczciwa księgowa wpadła w ręce wymiaru sprawiedliwości dopiero po 15 latach nadużyć. Jej przewinienia ujrzały światło dziennie za sprawą kontroli w Zespole Szkół w Dobrowie, którą zlecił Robert Falana, burmistrz Tychowa (woj. zachodniopomorskie). Jego wątpliwości budził fakt, że szkoła na swoim koncie nie posiadała żadnych środków na wypłaty dla pracowników.

Kontrola wykazała ogromną skalę nieprawidłowości księgowych. W związku z tym burmistrz postanowił sprawdzić cały okres pracy księgowej od 2004 r. Okazało się, że na nieuczciwych działaniach kobiety szkoła straciła aż 2,8 mln zł.

Księgowała wykorzystała pieniądze na budowę domu

TVN24 donosi, że księgowa przelewała pieniądze na swoje prywatne konto. Co więcej, każda z transakcji była autoryzowana przez dyrektorkę szkoły. Z audytu wynika, że księgowa tworzyła zmyślone wydatki i wpisywała je do budżetu na dany rok. Następnie realizowała przelewy z kont bankowych szkoły zatytułowane „zwrot za opłaconą fakturę” lub „zaliczka”.

Księgowa wykazała się dużym sprytem i z sukcesem zacierała ślady swojej przestępczej aktywności. Mimo tego audytorka dotarła do przelewów, które ukazały skalę nadużyć.

Dopiero po ujawnieniu szczegółów księgowa przyznała się do zarzucanych jej czynów w rozmowie z osobą kontrolującą szkołę. Kobieta zdradziła, że ukradła pieniądze z konta szkoły i wykorzystała je na budowę i wykończenie domu.

W trakcie kontroli księgowa miała prosić audytorkę, aby nie ujawniała wyników kontroli przed świętami Bożego Narodzenia. Kobieta przekonywała, że jej mąż ma problem z alkoholem i jest myśliwym, a gdy dowie się o jej występkach to ją zastrzeli.

Księgowa i dyrektorka na bruku

Tuż po ujawnieniu szczegółów kontroli księgowa została zwolniona przez dyrektorkę. Z kolei dyrekcja straciła stanowisko na wniosek burmistrza Tychowa. Falana powstrzymuje się od oskarżeń o kradzież, ale zarzuca jej nieupilnowanie finansów szkoły przez kilkanaście lat.

Audyt wykazał, że szkoła straciła także na działaniach samej dyrektorki. Kobieta miała dopuścić się wyłudzeń. Z kontroli wynika, że kobieta przyznawała sobie bezzwrotne zapomogi z funduszu socjalnego, choć nie była do nich uprawniona.

Prokuratura otrzymała już zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Do oskarżycieli trafiły także wnioski z kontroli przeprowadzonej przez Urząd Miasta. Księgowa musi przygotować się na dotkliwe konsekwencje swoich czynów. Czas, aby po 15 latach nadużyć szkoła odzyskała należne jej pieniądze.

Księgowa z Zespołu Szkół w Dobrowie nie jest jedyną, która wykazała się wyjątkową kreatywnością w prowadzeniu finansów. Portal trójmiasto.pl podaje, że w 2017 r. księgowa ze Szkoły Podstawowej nr 55 w Gdańsku dopuściła się defraudacji 1,2 mln zł. Z kolei trzy lata temu osoba odpowiedzialna za finanse Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 30 w Gdańsku przywłaszczyła sobie 100 tys. zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Kurs funta na niezodowalającym poziomie

Polska i świat

Funt brytyjski szybuje w dół. Złożyło się na to kilka czynników

Czytaj więcej >
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. pensji w służbie zdrowia

Polska i świat

Prezydent Duda podpisał ustawę dotyczącą wynagrodzeń. Medycy dostaną więcej

Czytaj więcej >
Emerytura obywatelska jedynym ratunkiem?

Polska i świat

Gwiazdowski widzi tylko jeden sposób na zachowanie emerytur

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska i świat

Santander, PKO, mBank i cztery inne banki z przerwami na weekend. Transakcję lepiej wykonaj zawczasu

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Kobieta pobierajaca gotowke z bankomatu Euronetu

Polska i świat

ING z ogromną awarią. Klienci odcięci od własnych pieniędzy

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Składki ZUS z ogromną podwyżką. W ciągu roku aż 1735 zł do zapłaty

Czytaj więcej >