Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wyższa emerytura dla urodzonych w tym przedziale czasowym. Trzeba spełnić jeszcze jeden warunek
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 24.11.2023 15:37

Wyższa emerytura dla urodzonych w tym przedziale czasowym. Trzeba spełnić jeszcze jeden warunek

Pieniądze i list z ZUS
Iberion

Są dobre wiadomości dla seniorek - mogą uzyskać wyższe kwoty emerytur. Możliwe jest to jedynie na specjalny wniosek, który trzeba złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niestety, jak się okazuje, z tej możliwości nie skorzystają jednak wszystkie emerytki.

Dodatkowe pieniądze na emeryturze. Szansa dla osób z konkretnego rocznika

Wiele osób martwi się o wysokość swojej emerytury jeszcze na długo przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Część z nich kalkuluje, w którym konkretnie miesiącu zdecydować się na zakończenie aktywności zawodowej, inni z kolei zastanawiają się nad kontynuacją pracy.

W nieco trudniejszej sytuacji są z kolei ci seniorzy, którzy na emeryturze znajdują się dłuższy czas - oni bowiem wielkiego wyboru nie mają. Jak się jednak okazuje, nie oznacza to od razu, że poza waloryzacją świadczenia na podwyżkę szans nie ma.

"Babciowe". Kiedy nowe świadczenie dla rodzin? Wielu na to czeka

Wyższa emerytura dla urodzonych w tym czasie

Szczególnie uprzywilejowane pod tym względem są kobiety. Jak bowiem podaje serwis superbiz.se.pl, część z nich może liczyć na zdecydowanie wyższą emeryturę kapitałową z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak to zwykle bywa, przywilej wyższych świadczeń posiada wiele warunków. Niestety, wykluczają one większość seniorek z możliwości podwyższenia swojego świadczenia - głównym warunkiem jest data urodzenia kobiety, która musi być w przedziale od 1 marca do 30 czerwca 1956 roku.

Trzeba należeć do OFE. Potrzebny wniosek

Te seniorki, które spełniają podstawowy warunek wieku, muszą jednocześnie spełniać jeszcze jeden punkt. Chodzi oczywiście o bycie członkiem Otwartych Funduszy Emerytalnych. Jeżeli i ten warunek jest spełniony, to wyższa emerytura jest praktycznie zagwarantowana.

Jeżeli chodzi o wnioski, to sytuacja się bowiem komplikuje ze względu na kolejne kryteria wiekowe. Te kobiety, które zyskały uprawnienia do emerytur po 1 października 2017 i były członkami OFE, otrzymają wyższą emeryturę automatycznie po ukończeniu 65. roku życia. Kobiety, które uzyskały uprawnienia emerytalne przed październikiem 2017, muszą już wniosek złożyć.

źródło: superbiz.se.pl