BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Sąsiad obłoży cię kosztami. Wystarczy, że wyrzuci śmieci

1 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Wywóz śmieci jest teraz znacznie droższy, m.in. przez nowy system segregacji odpadów. W obliczu zmian prawnych, jakie zaszły w tej kwestii, pojawia się coraz więcej wątpliwości. Gdzie i co wyrzucać? Skąd takie opłaty? Kto będzie prowadził kontrolę? To ist

Wywóz śmieci i segregacja kosztowne jak nigdy

Wywóz śmieci oraz segregacja odpadów to coraz większe koszty zarówno dla samorządów, jak i mieszkańców. Czy wynika to z tego, że produkujemy aż tak dużo odpadów? Niekoniecznie. Jeśli chodzi o ilość śmieci, jakie tworzą Polacy, to nie jest u nas źle. Jak podaje portal finanse.wp.pl, Polska jest drugim najmniej śmiecącym krajem w Europie. Lepiej pod tym względem jest tylko w Rumunii. Jednak jeśli chodzi o recykling wypadamy znacznie gorzej, jesteśmy na szarym końcu.

Kto przeprowadzi kontrolę?

Kto będzie kontrolował fakt, czy segregacja jest poprawnie prowadzona? Wiele miast doszło do wniosku, że to firmom odbierającym śmieci powinno na tym zależeć, ponieważ to właśnie im jest na rękę, by śmieci były odpowiednio segregowane. Te firmy pobierają spore opłaty za wywóz śmieci, jednak ponoszą również koszty ich utylizacji.

Obywatele powinni wiedzieć, że za śmieci, które nie są posegregowane lub nieprawidłowo sortowane firmy mogą zażądać znacznie wyższych stawek za wywóz śmieci (najczęściej podwójnej). W wielu miastach opłaty za wywóz śmieci już posortowanych jest mniejsza o połowę niż odbiór samych zmieszanych odpadów. Czyli wywóz śmieci, które nie są posegregowane jest dwa razy droższy. Finanse.wp.pl zwraca uwagę, że jest to w pewnym sensie promocja, ponieważ przepisy mówią o stosowaniu stawki czterokrotnej, jednak samorządy chciały pozostać przy minimalnej stawce wymaganej przez zasady - dwukrotnej.

Ale w niektórych miejscowościach samorządy zdecydowały o tym, że kontrole będą przeprowadzać także strażnicy miejscy. Ich zadanie będzie polegać na sprawdzaniu, czy właściciele nieruchomości mają ważne umowy na wywóz śmieci oraz czy firmy nie podrzucają odpadów na tereny należące do spółdzielni mieszkaniowych. Niestety, takie sytuacje się w Polsce zdarzają i należy to kontrolować. Poza tym straż miejska będzie mogła sprawdzać, czy mieszkańcy segregują śmieci.

Za błędy jednostki zapłacą wszyscy

Mieszkańcy bloków zastanawiają się nad tym, czy jeśli w całym budynku pojawi się jedna osoba, która nie stosuje się do przepisów o segregacji, to czy podwyższonymi opłatami zostaną obciążeni wszyscy. Jak podaje finanse.wp.pl, niestety tak właśnie będzie. Kara nie jest nakładana automatycznie. Jeżeli pracownik firmy odpowiedzialnej za wywóz śmieci zauważy, że odpady są źle posegregowane, to ma obowiązek powiadomić o tym służby miejskie - w ich gestii będzie leżała kontrola sytuacji oraz wydanie decyzji o ewentualnych sankcjach, czyli podniesieniu stawek za wywóz śmieci dwukrotnie lub wyżej. 

Tym samym jeśli do nieprawidłowości dojdzie np. w śmietniku spółdzielni mieszkaniowej, to wyższe opłaty poniosą wszyscy mieszkańcy budynku. Do tej pory nie było informacji o takich przypadkach, władze samorządowe tworzą kampanie edukacyjne, które mają poprawić świadomość mieszkańców. Błąd przy segregacji zawsze może się wydarzyć, jednak należy pamiętać, że odpady segregowane są tak czy siak przeglądane w sortowniach, a z odpadów zmieszanych selekcjonuje się tworzywa, które nadadzą się do recyklingu.

Ceny za wywóz śmieci w większości miejscowości wynoszą od kilkunastu do dwudziestu paru złotych miesięcznie na jednego mieszkańca. Od grudnia w wielu miastach zaczną obowiązywać nowe opłaty, m.in w Łodzi, Szczecinie i Warszawie.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >