Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Eko > Wyrzucasz paragony? Wiele osób nie ma pojęcia, jak duży błąd popełnia
Michał Górecki
Michał Górecki 15.06.2024 16:30

Wyrzucasz paragony? Wiele osób nie ma pojęcia, jak duży błąd popełnia

paragony
Fot. materiały własne

W przypadku codziennych zakupów spożywczych paragon jest zwykle elementem przydatnym co najwyżej do opuszczenia sklepu, gry korzystamy z kasy samoobsługowej. Jeśli więc w ogóle bierzemy go od pracownika sklepu, kolejną czynnością jest jego pozbycie się. I, w większości, robimy to źle - wynika z badań. Jak poprawnie wyrzucić sklepowy paragon?

Wyrzucasz paragony? Ponad połowa Polaków robi to źle

Ponad połowa, a precyzyjniej 58 proc. z nas źle wyrzuca sklepowe paragony - wynika z badań przeprowadzonych w grudniu 2023 r. przez  ogólnopolski panel badawczy Ariadna, a zleconych przez Instytut ESG (ESG Institute, podmiot powołany przez Agnieszkę Orłowską). To wynik alarmujący, zwłaszcza w odniesieniu do ogółu deklarujących swoje zaangażowanie w segregację; 96 proc. ankietowanych. Jak zatem wyrzucamy paragony? 58 proc. badanych - do pojemników na papier. Czyli źle.

Zobacz też: Prawo autorskie, za które zapłacimy wszyscy. Artyści mogą pozywać Skarb Państwa

Strefy czystego transportu w całej Polsce. "Okazało się, że krzywdzimy ludzi"

Gdzie wyrzucać paragon?

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest jedna: do pojemnika na odpady zmieszane (to zwykle ten w kolorze czarnym). Wynika to z faktu, że paragon to papier zanieczyszczony szeregiem innych substancji chemicznych. Poprawnie operację pozbycia się paragonu przeprowadza 41 proc. badanych Polaków, a 4 proc. - deklaruje wyrzucanie ich do pojemnika na plastik. 

Jak poprawnie segregować śmieci?

Klasyfikację paragonu do pojemnika na “zmieszane” można potraktować jako diatrybę, ale poprawny system segregacji zaoszczędzi wiele problemów. Jak robić to poprawnie? Główna zasada jest taka, że segregujemy surowce nadające się do recyklingu (ponownego wykorzystania) od tych, które nie wrócą już do obiegu. I tak: segregujemy surowce takie jak metal, tworzywa sztuczne, papier, szkło, odpady bio. Podstawowe kolory segregacji to żółty (metale + tworzywa sztuczne), niebieski (papier), zielony (szkło), brązowy (bio) i czarny (odpady zmieszane). 

Pojemnik czarny powinien agregować wszystko to, czego nie uda się przypasować do pozostałych pojemników. W praktyce - zwykle będą to produkty złożone np. z wielu tworzyw jednocześnie: ubrania, buty, zabrudzony (przetworzony) papier, resztki żywności (do bio mogą trafiać resztki jedzenia ale z wyjątkiem mięsa - to ląduje w odpadach zmieszanych). Wyjątkiem mogą być tzw. odpady niebezpieczne - sprzęt elektroniczny jak choćby baterie czy żarówki, termometry rtęciowe, opony. W tym przypadku zawsze najlepiej skontaktować się z najbliższym punktem PSZOK (punktem selektywnej zbiórki odpadów).