Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Wypłata na poziomie średniej europejskiej. Kaczyński obiecuje i podaje termin
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 21.06.2021 02:00

Wypłata na poziomie średniej europejskiej. Kaczyński obiecuje i podaje termin

pieniadze-pxfuel-dmca
pxfuel.com/dmca

Jarosław Kaczyński obiecał wypłatę w Polsce na poziomie średniej europejskiej. Wszystko ma nastąpić w ciągu najbliższej dekady, a my stać się drugą Słowenią. Tymczasem z danych Eurostatu maluje się czarny obraz naszych wynagrodzeń.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego Jarosław Kaczyński chce drugiej Słowenii w Polsce

  • Jak wypadają polskie wynagrodzenia na tle unijnych

  • Czy Polski Ład pomoże w polepszeniu wynagrodzeń

Wypłata jak na Słowenii

Donald Tusk obiecywał nam drugą Irlandię, a następnie przekształcił nas w słynną "zieloną wyspę". Tymczasem Jarosław Kaczyński obiecuje Polakom drugą Słowenię, bowiem ta jest najbogatszym krajem postkomunistycznym w Unii Europejskiej.

Wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości na Podlasiu chwalił założenia Polskiego Ładu. Podkreślał, że to właśnie przebudowa Polski pozwoli na poprawę sytuacji materialnej naszych rodaków.

- To jest przede wszystkim plan dogonienia do końca tej dekady Europy, w sensie przeciętnej europejskiej, jeżeli chodzi o dochód na głowę - tłumaczył Jarosław Kaczyński.

Wzorem prezesa PiS jest Słowenia, gdzie zarobki osiągają 92 proc. przeciętnej średniej unijnej, czyli blisko 1900 euro. Tymczasem wynagrodzenia w Polsce osiągają 40 proc. średniej wypłaty w UE, czyli ok. 863 euro.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wypłaty w Polsce urosną w przeciągu 10 lat

Gorzej niż w Polsce zarabia się m.in.: w Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech, czy Słowacji. Średnia miesięczna unijna wypłata wynosi ponad 2 tys. euro na rękę (około 9600 zł). Tymczasem w Polsce wynagrodzenie minimalne daje Polakom ok. 2 tys. zł netto.

Jarosław Kaczyński nie odwołuje się do danych Eurostatu, a w przemówieniu podkreślał, że Polska znajduje się na poziomie 72 proc tej średniej.

Podkreślił, że jest to o wiele więcej niż wtedy, gdy dołączaliśmy do Unii Europejskiej, jednak nadal za mało. Polski Ład ma być lekiem na niskie wypłaty w Polsce.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]