BiznesINFO.pl
Ważne

biznesinfo.pl

Wypłata jak średnia europejska. Sam Jarosław Kaczyński zapowiedział wypłaty na 9600 zł

29 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Nie tak dawno Jarosław Kaczyński obiecywał Polakom 4000 zł płacy minimalnej, teraz snuje plany o przeciętnym wynagrodzeniu na poziomie 9600 zł. Prezes PiS zdradził kiedy w jego ocenie będziemy mogli liczyć na wypłaty w wysokości zbliżonej do średniej europejskiej, wskazał również kraj na którym powinniśmy się wzorować.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jarosław Kaczyński snuje plany o przeciętnym wynagrodzeniu na poziomie 9600 zł

  • Kiedy w jego ocenie możemy tyle zarabiać

  • Na jakim kraju zdaniem prezesa PiS powinniśmy się wzorować

Średnia wypłata na poziomie 9600 zł? Kaczyński snuje plany

Nieco bez echa przeszło niedawne wystąpienie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego na Podlasiu. Niesłusznie, bowiem snuł na nim plany dotyczące m.in. przyszłych zarobków Polsce.

Spotkanie było poświęcone tzw. Polskiemu Ładowi, czyli ogłoszonemu w połowie maja przez Zjednoczoną Prawicę programowi społeczno-gospodarczemu na czas po pandemii. Kaczyński - jak podaje Money.pl - podkreślał na Podlasiu, że za sprawą tego programu jak i Krajowego Planu Odbudowy poprawi się sytuacja materialna Polaków.

Co ze wspomnianymi zarobkami? Lider partii rządzącej zapowiedział, że nasze wypłaty z czasem dogonią te jakie otrzymuje przeciętny Europejczyk. Konkretnie, miałoby to nastąpić w ciągu najbliższej dekady.

To jest przede wszystkim plan dogonienia do końca tej dekady Europy, w sensie przeciętnej europejskiej, jeżeli chodzi o dochód na głowę, dochód liczony w sile nabywczej, czyli ten realny dochód na głowę – powiedział prezes PiS, cytowany przez Money.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Będziemy drugą Słowenią?

Jarosław Kaczyński podkreślił również, że Polska powinna wzorować się na Słowenii, będącej obecnie najbogatszym krajem postkomunistycznym, gdzie średnie zarobki wynoszą 92 proc. przeciętnego europejskiego dochodu na jednego mieszkańca Unii.

W Polsce - jak przypomniał były premier - zarobki te są na poziomie 77 proc. przeciętnego europejskiego dochodu. Kaczyński zwracał uwagę, że jest to znacznie więcej niż 17 lat temu, kiedy to przystępowaliśmy do UE, ale "to jest też ciągle za mało".

Przypomnijmy, że przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi w 2019 roku prezes PiS zapowiadał, że w 2021 roku płaca minimalna w Polsce osiągnie poziom 3000 zł brutto, zaś trzy lata później będzie to 4000 zł brutto (ostatecznie poziom 3000 zł ma obowiązywać od 2022 roku).

Z danych Eurostatu za tamten rok, które przywołuje serwis slaskibiznes.pl wynika, że średnie zarobki netto w UE wynosiły miesięcznie 2 109 euro netto, czyli ok. 9600 zł.

Czy na takie przeciętne wypłaty Polacy będą mogli liczyć w 2030 roku? Nie sposób to teraz przesądzić. Wiadomo natomiast, że w roku 2020 przeciętne wynagrodzenie w naszym kraju wyniosło 5167, 47 zł brutto.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z List z ZUSu.

Praca

ZUS prosi o dopilnowanie ubezpieczenia. Inaczej zostaniemy z niczym

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Mezczyzna wyjmuje korespondencje z ZUS-u

Praca

ZUS nadal przypomina o ważnej aktualizacji. Inaczej możemy wpaść w tarapaty

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Napis ZUS i pieniadze.

Praca

ZUS ma informacje dla przedsiębiorców. Chodzi o ich emerytury

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Dokumenty ZUS.

Praca

ZUS ostrzega: masz 3 dni na wskazanie poprawnego adresu. Potem możesz stracić zwolnienie lekarskie

Czytaj więcej >
ZUS ostrzega

Praca

ZUS ostrzega: nieuwaga może nas pozbawić zwolnienia lekarskiego

Czytaj więcej >
/EAST NEWS

Praca

Związkowcy piszą list do niemieckiego ministra, bo polski rząd nie reaguje od dawna

Czytaj więcej >