BiznesINFO.pl > Finanse > Wypisujesz faktury? Szykuj się na zmiany, jest ostateczny projekt
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 17.03.2023 22:04

Wypisujesz faktury? Szykuj się na zmiany, jest ostateczny projekt

Faktury na stole
Domena publiczna

Wraz z początkiem lipca 2024 roku wprowadzony zostanie obowiązkowy Krajowy System e-Faktur. Jak się okazuje, zakończono właśnie prace - Ministerstwo Finansów opublikowało nową wersję projektu nowelizacji VAT.

Jest nowa wersja projektu fakturowego

Nowa wersja projektu obejmuje konkretne zapisy i jest już po konsultacjach. Od lipca 2024 faktury będą wystawiane wyłącznie w Krajowym Systemie e-Faktur.

Jak informuje Onet.pl, System będzie obowiązkowy dla przedsiębiorców od 1 lipca 2024 roku. Do tego czasu korzystanie z niego jest dobrowolne, ale jest on mało popularny.

Jakie zatem są różnice między wersjami projektu? Przede wszystkim, w oryginalnym projekcie KSeF miał wejść w życie wraz z początkiem 2024 roku. Jak wiadomo - tak się nie stanie.

Przesunięcie o pół roku

Z informacji Onetu wynika również, że Krajowy System e-Faktur będzie obowiązkowy dla podatników zwolnionych od początku 2025 roku. Jest to również przesunięcie o pół roku.

Faktury z kas rejestrujących, w tym i paragony uznane za faktury, nie będą wystawiane od początku 2025 roku. Od tego samego dnia wejdą w życie kary za niestosowanie Krajowego Systemu e-Faktur.

Wyjątki i kary

Jak podaje Onet, z KSeF wyłączone będą faktury konsumenckie, które trzeba będzie wydawać poza nim. Bilety za przejazdy np. pociągami lub autostradami również będą wystawiane na dotychczasowych zasadach.

Jakie czekają kary od początku roku 2025? Będą mogły wynieść 100 proc. kwoty podatku z faktury bądź 18,7 proc. należności ogółem. Będzie je nakładał urząd skarbowy.

Polecane