Wynajem mieszkania może być teraz trudniejszy. Wszystko przez nowe przepisy, o których przypomina Ministerstwo Finansów
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 13 Stycznia 2020

Będzie problem z wynajmem mieszkania? Zaskakujące, nowe przepisy utrudnią życie wielu osobom

Czynsz za wynajem mieszkania innemu przedsiębiorcy powinien znaleźć się na koncie wpisanym na tzw. białą listę. W ostatnich dniach najemcy zaczęli wysyłać informacje do wynajmujących lokale, że będą przelewać środki tylko na rachunek z wykazu szefa KAS - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Wynajem mieszkania też na białej liście

Ministerstwo Finansów uważa, że takie stanowisko jest jak najbardziej uzasadnione. Ponadto, wykładnia resortu obejmuje też przypadki, kiedy najem ma cel mieszkaniowy, co sprawia, że jest zwolniony z VAT. Gazeta pisze, że istotne jest, aby drugą stroną transakcji była inna firma, a nie osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.

Czemu tak jest? “Przepisy o białej liście dotyczą tylko obrotu między przedsiębiorcami, a nie umów między dwiema osobami +prywatnymi+ bądź taką osobą i firmą” - pisze “DGP”.

Resort finansów uważa, że czynsz za wynajem mieszkania innemu przedsiębiorcy powinien zostać przelany na rachunek zamieszczony w wykazie podatników VAT. Dlaczego? Są dwa powody wyjaśniające taki stan rzeczy.

“Pierwszy wiąże się z wykładnią skarbówki, co rozumieć przez +jednorazową wartość transakcji+. Zdaniem fiskusa oznacza to całą wartość umowy (także zawartej na czas nieokreślony), a nie kwotę miesięcznego czynszu” - czytamy.

“Drugi, mówiąc najkrócej, sprowadza się do stwierdzenia: „Jeżeli ktoś jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, to dotyczą go regulacje o wykazie, nawet jeżeli świadczy usługi zwolnione z VAT. Obie wykładnie są niekorzystne dla podatników” - pisze “DGP”.

Wyślij wniosek i otrzymaj należne 5 tys. złotych. Już dzisiaj możesz ubiegać się o spore pieniądze od państwaWyślij wniosek i otrzymaj należne 5 tys. złotych. Już dzisiaj możesz ubiegać się o spore pieniądze od państwaCzytaj dalej

Mogą po prostu nie wiedzieć

Gazeta pisze, że wiele osób nie zgadza się wykładnią resortu finansów. Problem polega na tym, że najemca może nie wiedzieć, czy wynajmujący występuje w transakcji jako przedsiębiorca, czy jako osoba prywatna, która nie prowadzi działalności gospodarczej.

“Skoro wystawia faktury (a jako podatnik VAT musi to robić, nawet gdy najem na cele mieszkaniowe jest zwolniony z VAT), to najemcy siłą rzeczy wolą zajrzeć na białą listę. A na niej widzą tylko rachunek rozliczeniowy przedsiębiorcy. I dlatego - w obawie o własne koszty podatkowe - wolą płacić na to konto niż na zwykły rachunek osobisty (ROR)” - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

BiznesINFO portal biznesowy"Wypłata 13. emerytury obniży nasze przyszłe świadczenia". Polacy teraz dostaną pieniądze, a potem zostaną z niczym?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Julia Wieniawa powiedziała, co uważa o WOŚP. Przy okazji ujawniła historię ze swojego dzieciństwa
  2. Pacjent wyskoczył z pędzącej karetki. Tragedia na jednej z polskich dróg
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. Wspaniała wiadomość. Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze, wiemy dokładnie ile i kiedy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News