BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Będzie problem z wynajmem mieszkania? Zaskakujące, nowe przepisy utrudnią życie wielu osobom

13 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Czynsz za wynajem mieszkania innemu przedsiębiorcy powinien znaleźć się na koncie wpisanym na tzw. białą listę. W ostatnich dniach najemcy zaczęli wysyłać informacje do wynajmujących lokale, że będą przelewać środki tylko na rachunek z wykazu szefa KAS -

Wynajem mieszkania też na białej liście

Ministerstwo Finansów uważa, że takie stanowisko jest jak najbardziej uzasadnione. Ponadto, wykładnia resortu obejmuje też przypadki, kiedy najem ma cel mieszkaniowy, co sprawia, że jest zwolniony z VAT. Gazeta pisze, że istotne jest, aby drugą stroną transakcji była inna firma, a nie osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.

Czemu tak jest? “Przepisy o białej liście dotyczą tylko obrotu między przedsiębiorcami, a nie umów między dwiema osobami +prywatnymi+ bądź taką osobą i firmą” - pisze “DGP”.

Resort finansów uważa, że czynsz za wynajem mieszkania innemu przedsiębiorcy powinien zostać przelany na rachunek zamieszczony w wykazie podatników VAT. Dlaczego? Są dwa powody wyjaśniające taki stan rzeczy.

“Pierwszy wiąże się z wykładnią skarbówki, co rozumieć przez +jednorazową wartość transakcji+. Zdaniem fiskusa oznacza to całą wartość umowy (także zawartej na czas nieokreślony), a nie kwotę miesięcznego czynszu” - czytamy.

“Drugi, mówiąc najkrócej, sprowadza się do stwierdzenia: „Jeżeli ktoś jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, to dotyczą go regulacje o wykazie, nawet jeżeli świadczy usługi zwolnione z VAT. Obie wykładnie są niekorzystne dla podatników” - pisze “DGP”.

Mogą po prostu nie wiedzieć

Gazeta pisze, że wiele osób nie zgadza się wykładnią resortu finansów. Problem polega na tym, że najemca może nie wiedzieć, czy wynajmujący występuje w transakcji jako przedsiębiorca, czy jako osoba prywatna, która nie prowadzi działalności gospodarczej.

“Skoro wystawia faktury (a jako podatnik VAT musi to robić, nawet gdy najem na cele mieszkaniowe jest zwolniony z VAT), to najemcy siłą rzeczy wolą zajrzeć na białą listę. A na niej widzą tylko rachunek rozliczeniowy przedsiębiorcy. I dlatego - w obawie o własne koszty podatkowe - wolą płacić na to konto niż na zwykły rachunek osobisty (ROR)” - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >