BiznesINFO.pl
flaga Polska

Pixabay

Wrocław znów z najgorszym powietrzem na świecie

11 Października 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

W poniedziałkowy (11 października)poranek poziom zanieczyszczenia powietrza był we Wrocławiu najwyższy na świecie. Stolica Dolnego Śląska zajęła pierwsze miejsce w globalnym smogowym rankingu dużych miast według IQAir.

Wraz z jesienią powrócił problem smogu. To już kolejny raz Wrocław jest najbardziej zanieczyszczonym miastem świata. Zgodnie z Wrocławskim Indeksem Powietrza, stan jakości powietrza był rano krytyczny.

Miasto stu mostów było na szczycie globalnego smogowego rankingu. O godz. 10 rano Wrocław miał najgorsze powietrze na świecie i zdobył pierwsze miejsce w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast.

Indeks US AQI dla Wrocławia wskazywał 179. Na drugim miejscu uplasowała się stolica Bangladeszu Dhaka (165), a stolica Peru Lima zajęła trzecie miejsce (158) wyprzedzając zaledwie o jeden punkt Kraków (157). Pierwszą światową dziesiątkę zamknął Poznań (123). Tym samym Polska w pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast miała aż 3 reprezentantów, co jest absolutnym rekordem.

Obecnie (stan na godzinę 15), Wrocław zajmuje 5. miejsce na świecie. Przekroczony został przede wszystkim poziom PM2.5, czyli najbardziej szkodliwych dla zdrowia człowieka aerozoli atmosferycznych.

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych

Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu. Projekt nareszcie przyjęty przez rząd

CZYTAJ DALEJ

Głównym powodem zanieczyszczeń powietrza jest ogrzewanie gospodarstw domowych złej jakości paliwem, jak również używanie do tego starych pieców.

Miasto walczy ze smogiem

W ramach kampanii „Wrocław bez Smogu”, na program wymiany źródeł ogrzewania przeznaczono 40 mln. zł. Wrocławianie mogą wymienić piec węglowy i warto zrobić to jak najszybciej. Miejski program "Zmień piec" tylko do końca 2021 r. ma korzystne warunki finansowania. 15 tys. zł na wymianę pieca na węgiel można otrzymać jeszcze tylko w tym roku. W kolejnym maksymalna kwota dofinansowania spada do 12 tys. zł.

Mieszkańcy mogą dostać 5 tys. zł dopłaty do wymiany okien, a także dopłatę do zwiększonych kosztów ogrzewania (w ramach programu osłonowego). Mieszkańcy domów jednorodzinnych dodatkowo mogą starać się o 30 tys. zł w ramach rządowego programu Czyste Powietrze.

biznesinfo-1

Rekordowy wzrost ceny prądu. 90 procent w ciągu roku

CZYTAJ DALEJ

W lipcu 2024 roku we Wrocławiu wejdą w życie przepisy zakazujące palenia węglem i drewnem (z wyjątkiem pieców klas 3-5, które zakazane będą cztery lata później). Za łamanie prawa dostać będzie można 500 zł mandatu, albo do 5 tys. grzywny przed sądem.

Tagi:

smog

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polski przemysł nie dał się koronakryzysowi

Polska i Świat

Projekt ustawy o pomocy przedsiębiorstwom energochłonnym. Ustalono kryteria i fundusze

Czytaj więcej >
Putin

Polska i Świat

Mobilizacja w Rosji. Rosjanie zaczęli wychodzić na ulice

Czytaj więcej >
FADEL SENNA/AFP/East News

Polska i Świat

Mobilizacja w Rosji. Rutte: Nie należy w niej widzieć zagrożenia dla Zachodu

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zmiany w prawie drogowym od 21 września 2022. Dotyczą pieszych

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Częściowa mobilizacja w Rosji. Ogłoszenie Putina

Czytaj więcej >
wikimedia.org

Polska i Świat

USA: Putin wkrótce ogłosi mobilizację

Czytaj więcej >