Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wielka platforma zamierza wycofać się z Polski. Spore straty i zwolnienia
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 20.07.2023 12:54

Wielka platforma zamierza wycofać się z Polski. Spore straty i zwolnienia

Pilot i telewizor
Iberion

Straty przewyższające zyski i zmiana strategii na najbliższy rok - tak wygląda obecna sytuacja platformy Viaplay. W ramach optymalizacji portfolio, Viaplay zamierza m.in. wycofać się z Polski.

Raport kwartalny Viaplay

W czwartkowy poranek w internecie pojawiły się informacje na temat raportu Viaplay Group za drugi kwartał 2023 roku. Dane w nim opublikowane spowodowały spore zamieszanie w mediach społecznościowych, jak i na samym rynku medialnym.

Platforma Viaplay działa w Polsce od sierpnia 2021 roku. W ciągu zaledwie roku kupiła prawa do transmisji wielu sportów w naszym kraju - jak wynika z listy portalu TakSieGra.pl, od Euroligi kobiet w koszykówce, przez piłkę nożną (m.in. Bundesliga, Premier League, Liga Europy i Liga Konfederacji Europy) i snookera, na Formule 1 i seriach juniorskich kończąc.

Działalność platformy w Polsce, oprócz sporej ilości zakupionych praw, była również naznaczona problemami technicznymi. W zeszłym roku, jak podawał portal Wirtualne Media, problemy techniczne z transmisjami sportowymi były tak wielkie, że na zalew skarg zareagował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wszczął postępowanie w tej sprawie.

Plany wyjścia z Polski

Z raportu kwartalnego Viaplay Group cytowanego przez Wirtualne Media wynika, że poza Skandynawią wydatki przewyższyły zyski. II kwartał zamknięto ze stratą 481 mln koron szwedzkich (ok. 187,5 mln zł). W samej Skandynawii grupa zakończyła kwartał na plusie z wynikiem 208 mln koron zysku operacyjnego.

W obu przypadkach wyniki są gorsze niż w I kwartale 2023 roku. W przypadku rynków poza Skandynawią strata wyniosła wtedy 239 mln koron, zaś w Skandynawii odnotowano zysk w wysokości 371 mln koron.

Jak Viaplay Group zdecydowało się walczyć ze stratami? Z informacji Wirtualnych Mediów wynika, że koncern zwolni aż 1/4 swoich pracowników. Kolejnym krokiem jest decyzja o wyjściu platformy z krajów bałtyckich. Na liście krajów, z których Viaplay również planuje się wycofać, obok USA, Wielkiej Brytanii i Kanady znalazła się również Polska. Firma zamierza się skupić wyłącznie na rynku skandynawskim i holenderskim oraz Viaplay Select.

Skutki błyskawiczne

Na raport kwartalny Viaplay błyskawicznie zareagowała giełda. Akcje koncernu, według informacji Wirtualnych Mediów, staniały o ponad 25 proc. na początku czwartkowej sesji. Gdy miesiąc temu doszło do zmiany prezesa, kurs Viaplay poszybował w dół o ok. 160 koron.

Kiedy konkretnie Viaplay zamierza wyjść z Polski? Jak wynika z komunikatu przesłanego portalowi Business Insider, konkretnych terminów jeszcze nie ustalono. Według nieoficjalnych informacji, wyjście lub sprzedaż polskiej części platformy ma nastąpić na początku 2024 roku. Jeżeli jednak dojdzie do rozpisania nowych przetargów na prawa do nadawania danych dyscyplin, jedno jest pewne - walka będzie bardzo zacięta.