Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wiele osób musi złożyć ważny dokument w ZUS-ie. Jeśli tego nie zrobią, mogą stracić pieniądze
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 30.08.2023 08:49

Wiele osób musi złożyć ważny dokument w ZUS-ie. Jeśli tego nie zrobią, mogą stracić pieniądze

pieniądze
Biznesinfo

Uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy otrzymują rentę rodzinną po zmarłym rodzicu  muszą pamiętać, że do końca września muszą złożyć wniosek potwierdzający, że nadal się uczą. Jeśli zrobią to później, na przykład w październiku, to nie dostaną renty rodzinnej za miesiąc wrzesień.

Zaświadczenie ze szkoły o kontynuacji nauki

Uczniowie szkół ponadpodstawowych muszą dostarczyć zaświadczenie do ZUS o kontynuacji nauki, czytamy w informacji przesłanej do redakcji przez ZUS.

— W przypadku maturzystów, którzy zostali przyjęci na pierwszy rok studiów ważne jest złożenie u nas wniosku o kontynuację wypłaty renty wraz z zaświadczeniem z uczelni potwierdzającym przyjęcie na studia – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Potem do końca października nowi studenci muszą „donieść” zaświadczenie z uczelni o rozpoczęciu studiów – przestrzega.

Nowego zaświadczenia nie trzeba dostarczać, jeśli uczelnia lub szkoła wydała je na cały okres trwania nauki (np. studia pięcioletnie).  Większość uczelni wydaje je tylko na rok.

294 zł lub 441 zł miesięcznego dodatku od ZUS. Wniosek nie zawsze jest potrzebny

Bez zaświadczenia nie będzie renty

Fakt kontynuowania nauki potwierdzają tylko zaświadczenia wydane przez szkołę lub wystawiane w dziekanacie uczelni.

Rzeczniczka zapewnia, że jeśli ktoś jeszcze nie ma zaświadczenia ze szkoły, może złożyć własnoręcznie napisany wniosek o kontynuację wypłaty renty razem z dokumentem potwierdzającym, że został przyjęty na studia. ZUS będzie nadal wypłacał rentę na ten okres. 

- Wtedy, kiedy rozpoczęcie nauki nastąpiło w innym miesiącu niż wrzesień czy październik, zaświadczenie należy u nas złożyć do końca miesiąca, w którym rozpoczęto naukę -wyjaśnia Kowalska-Matis.

Termin ten jest kluczowy. Przykładowo jeśli uczeń szkoły średniej, który dostaje rentę rodzinną, złoży dokument z opóźnieniem, np. w październiku, straci rentę rodzinną za wrzesień

Prawo do renty rodzinnej

Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia 16. roku życia, a jeśli kontynuują naukę - nawet do 25. roku życia. Bez ograniczeń wiekowych rentę rodzinną mogą pobierać dzieci, które do ukończenia 16. roku życia lub w trakcie nauki, a przed 25. rokiem życia stały się całkowicie niezdolne do pracy. W takim przypadku nie ma znaczenia, czy się uczą.

Osoba, która traci prawo do renty rodzinnej, powinna poinformować o tym ZUS. 

- Jeśli tego nie zrobi, to ZUS nie wstrzyma wypłaty, ale gdy sprawdzi, że nauka została przerwana wtedy wypłacone pieniądze potraktuje, jako nienależnie świadczenie, które trzeba będzie oddać razem z odsetkami – mówi Kowalska-Matis. – Uprzedzam, że sprawdzamy czy ktoś się naprawdę nadal uczy – przestrzega.

Tagi: ZUS