Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wesela i komunie pod kontrolą. Lepiej mieć to na uwadze
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 08.05.2021 02:00

Wesela i komunie pod kontrolą. Lepiej mieć to na uwadze

Komunia - jakie limity osób?
Pixabay/bayern-reporter_com

Komunie odbędą się w tym roku tak jak zwykle - w maju i na początku czerwca. Mimo epidemii nie zrezygnowano z dopuszczenia dzieci do Pierwszej Komunii Świętej. O terminie i formie uroczystości ma decydować… proboszcz, ale nie znaczy to wcale, że obejdzie się bez kontroli. To samo tyczy się nielegalnych wesel.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zasady będą obowiązywały podczas komunii

  • Od kiedy można organizować wesela

  • Jakie limity będą obowiązywały na uroczystościach

Komunie 2021

Komunie w 2021 roku odbędą się tak jak zwykle - w maju i na początku czerwca. Mimo epidemii nie zdecydowano się przenieść uroczystości, jednak w dalszym ciągu obowiązywać będą limity osób w świątyniach. Również rodzinne obiady będą musiały odbyć się w bardzo skromnym gronie.

Decyzja o tym, czy w danej parafii komunie się odbędą, należy do proboszcza parafii, który powinien być otwarty na uwagi rodziców.

Jak podaje portal edziecko.pl, niektórzy młodzi parafianie Pierwszą Komunię mają już za sobą, co oznacza, że jak najbardziej uroczystość jest możliwa.

Oczywiście w związku z w dalszym ciągu obowiązującą epidemią, sakramenty są o wiele bardziej kameralne. W mszy uczestniczą jedynie dzieci i ich najbliżsi. Wiele parafii zdecydowało się również na internetową transmisję ceremonii, dzięki czemu każdy może oglądać ten ważny dla wielu osób dzień.

Kontrole w domach

Osoby organizujące komunie są skazane na przygotowanie obiadu dla gości na własną rękę. Lokale gastronomiczne w dalszym ciągu pozostają zamknięte, choć oferują często catering. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet w domach obowiązuje limit gości, choć po 8 maja będzie on wyższy -  do dwudziestu pięciu osób (nie licząc organizatorów imprezy okolicznościowych).

Do limitu nie będą wliczane także osoby, które poddały się szczepieniom - jednej dawce (w przypadku preparatu Johnson&Johnson) lub dwóm dawkom (w przypadku każdego innego preparatu).

Wesela 2021

Dzięki planom zniesienia większości obostrzeń wesela będą mogły odbywać się już od 15 maja. Uroczystości będą mogły odbywać się na świeżym powietrzu z ograniczeniem ilości gości do 25 osób, jednak podobnie jak w przypadku komunii, do tego grona nie będą wliczały się osoby zaszczepione - tych może być nieograniczona ilość.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]