Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Ważny komunikat dla rodziców. Tylko do końca roku mogą wykorzystać dwa dni wolnego
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 24.12.2022 10:42

Ważny komunikat dla rodziców. Tylko do końca roku mogą wykorzystać dwa dni wolnego

kalendarz-biznesinfo-urlop
Biznesinfo

Tylko do końca grudnia rodzice dzieci do 14. roku życia, zatrudnieni na umowie o pracę, mogą wykorzystać dwa dodatkowe dni wolnego, które przysługują im w ramach opieki nad potomstwem — przypomina Business Insider. Dni te są w pełni płatne, ale nie przechodzą na kolejny rok w przeciwieństwie do urlopu wypoczynkowego, który można wykorzystać później. 

Opiekę nad dzieckiem definiuje Kodeks pracy

Matka lub ojciec ma prawo w ciągu roku skorzystać z szesnastu godzin, lub dwóch dni płatnego urlopu opiekuńczego. Przysługuje on rodzicom w ramach opieki nad dzieckiem, które nie ukończyło 14 lat. Z urlopu mogą skorzystać jedynie osoby zatrudnione na umowie o pracę.

sip-lex-akt prawny-kodeks pracy

Co istotne, oboje zatrudnionych w ten sposób rodziców nie może wziąć łącznie czterech dni urlopu opiekuńczego. Mogą się nim podzielić lub jedno z nich może wykorzystać pełne dwa dni np. tata, jeśli mama przebywa na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.

Z urlopu mają prawo skorzystać rodzice biologiczni, adopcyjni, zastępczy, opiekunowie prawni i faktyczni. Dni wolne przysługują im bez względu na relacje osobiste — nie ma znaczenia, czy są rozwiedzeni, żyją w separacji lub związku partnerskim. 

Urlop opiekuńczy przysługuje na jedno dziecko bez względu na to, czy jest ono chore w danym momencie, dlatego składając podanie o wolne, nie trzeba podawać powodu.

Urlop opiekuńczy nie przechodzi na kolejny rok

Rodzice, którzy jeszcze nie wykorzystali przysługujących im w tym roku dni wolnych, powinni się pośpieszyć, gdyż w przeciwieństwie do urlopu wypoczynkowego, urlop opiekuńczy przepada, jeśli nie zostanie wykorzystany w danym roku kalendarzowym.

W tym celu powinni złożyć wniosek o udzielenie urlopu w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Pracodawca ma prawo nie zgodzić się na przyznanie dni wolnych w terminie, który naruszałby prawidłowe funkcjonowanie firmy, ale musi wówczas do końca roku zaproponować inne daty zrealizowania urlopu.