Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważne zmiany w kwotach wolnych od podatku. Ustawa deregulacyjna uchwalona
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 27.01.2023 18:05

Ważne zmiany w kwotach wolnych od podatku. Ustawa deregulacyjna uchwalona

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Kalkulator z wartoscia 5000 zl, lupa i pieniedzmi na bialym tle.
East News

W czwartkowym bloku głosowań w Sejmie znalazła się również ustawa deregulacyjna. Wprowadza ona kilka zmian w kwotach wolnych od podatku, a także m.in. próg przychodowy dla działalności nieewidencjonowanej.

Jednym z najważniejszych elementów ustawy deregulacyjnej są zmiany w kwotach wolnych od podatku w kontekście spadków i darowizn. Konkretnie, chodzi o nabycie własności rzeczy i praw majątkowych.

Podniesienie kwot wolnych od podatku

Jak informuje portal Interia, czysta wartość w okresie 5 lat nie może przekroczyć kwoty 36120 zł od osoby w przypadku I grupy podatkowej. Dla II grupy jest to 27090 zł, zaś w przypadku III grupy podatkowej - 18060 zł.

Okresy 5-letnie, o których mowa w kontekście powyższych zmian, będą liczone od początku II półrocza 2023 roku. Chodzi oczywiście o datę 1 lipca.

Ustawa deregulacyjna zmienia również kodeks postępowania administracyjnego. Według informacji Interii, decyzja pierwszej instancji wydana bez uzasadnienia po uwzględnieniu żądań strony stanie się ostateczną.

Nie będzie zmian dot. samowolnej wycinki drzew

Z projektu ustawy odrzucono poprawki zwiększające limit obwodu pnia drzewa, którego wycinkę można przeprowadzić bez pytania urzędników o zgodę. Zniknęły również zapisy dot. zmiany obliczania masy odpadów składowanych poza obiektami budowlanymi.

Teraz ustawa trafi do Senatu. Jeżeli podpisze ją prezydent, większość zapisów zacznie obowiązywać dwa tygodnie po jej ogłoszeniu.