Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Turystyka > Ważna wiadomość dla podróżnych. W tych dniach nie złożą wniosku o paszport
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 25.10.2022 13:33

Ważna wiadomość dla podróżnych. W tych dniach nie złożą wniosku o paszport

paszport-biznesinfo
East News

Przez kilka dni w listopadzie nie będzie można złożyć wniosku i odebrać gotowego paszportu. Utrudnienia mają związek z wejściem nowej ustawy o dokumentach paszportowych.

Przerwa w wydawaniu transportów

W okresie 8-14 listopada 2022 roku organy paszportowe w Polsce i za granicą nie będą przyjmować wniosków paszportowych. W tym okresie nie będzie także możliwości odebrania gotowych dokumentów - takie informacje można znaleźć w rządowych komunikatach, podaje Business Insider. 

W tym okresie organy paszportowe będą mogły wydawać wyłącznie paszporty tymczasowe i to wyłącznie w krytycznych i uzasadnionych przypadkach.

Nowe zasady wydawania paszportów

Przerwa następuje ze względu na planowane wejście w życie nowej ustawy o dokumentach paszportowych i uruchomieniem Rejestru Dokumentów Paszportowych, który zastąpi dotychczasową Centralną Ewidencję Wydanych i Unieważnionych Dokumentów Paszportowych oraz lokalne ewidencje.

Nowy rejestr ma być częścią Systemu Rejestrów Państwowych, który łączy min. rejestry dowodów osobistych czy PESEL.

Dzięki tej zmianie zniknie konieczność wypełnienia papierowego wniosku. Wniosek zostanie wygenerowany w systemie, a obywatel podpisze go na urządzeniu służącym do pobierania odręcznego podpisu cyfrowego. 

Ponadto obywatele będą mogli otrzymywać informacje o zmianach statusu paszportu, np. zbliżającym się terminie utraty ważności. Obniży się również granica wiekowa przyznawania 10–letniego ważnego paszportu. Dotychczas dotyczył on dzieci do 13 roku życia, po zmianach rodzice będą mogli złożyć wniosek o wydanie paszportu dla dziecka już po ukończeniu 12 roku życia.

W komunikacie na stronie rządowej zwrócono również uwagę, że pojawi się jednolita i przejrzysta tabela opłat. 

Tagi: dokumenty