BiznesINFO.pl
Marek BAZAK/East News

Marek BAZAK/East News

Waloryzacja wcale nie taka wielka. Prawda wyszła na jaw, rząd szykuje niższy wskaźnik

12 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Waloryzacja świadczeń to najbardziej wyczekiwany moment przez seniorów. Pojawiła się już pierwsza propozycja rządu w sprawie przyszłorocznego wskaźnika. Związkowcy nie kryją oburzenia i zwracają uwagę, że podwyżka powinna być wyższa.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile zdaniem rządu powinna wynosić waloryzacja

  • O ile, zgodnie z tym wskaźnikiem, wzrosną poszczególne świadczenia

  • Jaką propozycję przedstawili związkowcy

Waloryzacja 2022 r. na horyzoncie. Padły już pierwsze propozycje

Waloryzacja świadczeń sprawia, że emeryci i renciści mogą liczyć na coroczne podwyżki. Ostateczny wskaźnik zależy od inflacji emeryckiej, czyli podwyżki cen tych towarów, które kupują seniorzy. W wyliczeniach uwzględnia się także co najmniej 20 proc. realnego wzrostu wynagrodzeń z poprzedniego roku.

Choć waloryzacja odbywa się w marcu to już pojawiły się pierwsze propozycje przyszłorocznego wskaźnika. W maju rząd dał zielone światło dla podwyżki świadczeń o 4,3 proc.

Już miesiąc później wycofał się z tych deklaracji, obniżając proponowany wskaźnik do 4 proc. Radio Zet donosi, że do zmiany podejścia skłonił rząd fakt, że od 1 stycznia 2022 r. mają wejść w życie niektóre założenia Polskiego Ładu.

O ile wzrosną świadczenia?

Waloryzacja na poziomie 4 proc. skutkuje tym, że każdy zyska niezależnie od rodzaju pobieranego świadczenia. Świadczenie przedemerytalne, które obecnie wynosi 1262,34 zł, będzie wyższe o 50,50 zł. Podwyżkę rzędu 82 zł zaobserwują osoby, które pobierają średnią rentę (obecnie 2051,44 zł).

Średnia emerytura wynosząca 2576,81 zł "skoczy" o 103 zł. Obywatele otrzymujący rentę rodzinną będą mogli liczyć na nadprogramowe 92,30 zł (obecnie: 2307,87 zł). Największy wzrost odczują osoby pobierające emeryturę pomostową (obecnie: 3214,76 zł). Waloryzacja 4 proc. sprawi, że na ich konto trafi dodatkowe 128,60 zł.

Waloryzacja będzie miała także wpływ na dodatki socjalne. W przypadku dodatku pielęgnacyjnego i za tajne nauczanie podwyżka wyniesie 9,60 zł (obecnie: 239,66 zł). Nadprogramowe 14,38 zł dostaną osoby, które pobierają dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego z całkowitą niezdolnością do pracy i samodzielnej egzystencji (obecnie: 359,49 zł).

Waloryzacja sprawi, że dodatek kombatancki wzrośnie o 9,60 zł (obecnie: 239,66 zł). W najlepszej sytuacji będą osoby z dodatkiem dla sierot zupełnych. W ich przypadku waloryzacja rzędu 4 proc. przełoży się na dodatkowe 18 zł (obecnie: 450,44 zł).

Waloryzacja w ogniu krytyki. Związkowcy apelują o więcej

Propozycja podwyższenia świadczeń o 4 proc. nie zyskała aprobaty związkowców. W opinii Solidarności i Forum Związków Zawodowych podwyżka powinna wynosić 4,75 proc.

Skąd ta dysproporcja w wyliczeniach? Waloryzacja na poziomie 4 proc. oznacza, że rząd przyjął w szacunkach minimalny wzrost realnych płac - 20 proc. Z kolei związkowcy apelują o uwzględnienie aż 50 proc.

Z wypowiedzi wiceministra rodziny i polityki społecznej wynika, że rząd nie zamierza ugiąć się pod naciskiem związkowców. Stanisław Szwed przyznał w rozmowie w „Super Expressem”, że z powodu podwyższenia kwoty wolnej od podatku emeryci i tak dostaną „prezent”, ponieważ kwota netto świadczenia zwiększy się bez zmiany w wysokości brutto.

Dlatego też wiceszef resortu uważa, że waloryzacja nie powinna być aż tak wysoka, jak żądają związkowcy. Tym bardziej, że w przyszłym roku do seniorów trafi także trzynasta emerytura.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

UWAGA !!! BRAK ZGODY NA PUBLIKACJE WIZERUNKU !!! PUBLIKACJA NA ODPOWIEDZIALNOSC REDAKCJI !!! ?PHOTO MARCIN WZIONTEK / SUPER EXPRSS /WARSZAWA/ 01.04.2021 OGROMNE SILY POLICJI POJAWILY SIE NA BULWARACH WISLANYCH. POLICJANCI SPRAWDZALI CZY SPACEROWICZE NOSZA MASECZKI. N/Z POLICJANCI PROWADZA PRZECHODNIA DO RADIOWOZU PANDEMIA LOCKDOWN COVID OBOSTRZENIA SANEPID POLICJA MASECZKA MASKA BULWARY MANDAT SPACER RELAKS WSZYSTKIE ZDJECIA NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL

Obostrzenia żegnamy, ale wchodzi nowy warunek. Będą sprawdzać certyfikaty covidowe

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Waloryzacja emeryturemeryturypodwyżka

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Pawel Wodzynski/East News

Polska i Świat

Polska kupuje gigantyczną ilość uzbrojenia z Korei Południowej. Kaczyński tłumaczy dlaczego

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Rosyjska Duma Państwowa poparła aneksję terytoriów Ukrainy. Jednomyślne poparcie

Czytaj więcej >
przychodnia

Polska i Świat

NFZ przejmie część zadań Ministerstwa Zdrowia. Nie otrzyma dodatkowych pieniędzy

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki: W Polsce są tylko dwie partie, a Niemcy niech sami zbierają szparagi

Polska i Świat

Morawiecki: Atak terrorystyczny na gazociągi Nord Stream jest najprawdopodobniej dziełem służb rosyjskich

Czytaj więcej >
fot. HANDOUT/AFP/East News

Polska i Świat

Prezydent Zełenski odwołał planowany jesienny pobór do armii

Czytaj więcej >
Joachim Brudziński

Polska i Świat

Kolejne dopłaty do węgla. Zapowiedź wiceprezesa PiS

Czytaj więcej >