BiznesINFO.pl
Waloryzacja rent i emerytur w 2021 roku prawdopodobnie będzie jednak kwotowo-procentowa.

BiznesInfo

Waloryzacja 2021. Podwyżki jednak inne niż zakładano

1 Października 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Wygląda na to, że wbrew pierwotnym planom wynikającym z przegłosowanej ustawy budżetowej na rok 2021 rząd jednak wywiąże się z obietnic składanych w ubiegłym roku i zastosuje kwotowo-procentowy mechanizm waloryzacji rent i emerytur. Oznacza to, że najbied

Waloryzacja rent i emerytur będzie jednak inna niż zapowiadano

W środę poznaliśmy nowy skład Rady Ministrów, który koalicjanci ze Zjednoczonej Prawicy ustalili po tygodniach burzliwych negocjacji w sprawie rekonstrukcji rządu. Jak wynika z doniesień Faktu, możemy spodziewać się nie tylko zmniejszenia liczby ministerstw oraz zmian personalnych, ale nawet nowelizacji ustawy budżetowej. W Ministerstwie Rozwoju powstał projekt - który ma być przyjęty już po rekonstrukcji rządu - zakładający zmianę przyszłorocznego mechanizmu marcowej waloryzacji rent i emerytur.

Po tym jak w 2019 roku rząd zapowiadał coroczną waloryzację kwotowo-procentową z minimalną podwyżką świadczeń o 70 zł tegoroczna decyzja budżetowa o powrocie do jedynie procentowego wyliczania podwyżki świadczeń mogła poskutkować rozczarowaniem dużej części elektoratu koalicji rządzącej. Być może w związku z tym rząd postanowił jednak wywiązać się ze składanych w ubiegłym roku obietnic.

Przyszłoroczna marcowa waloryzacja będzie kwotowo-procentowa

W przyjętym 28 sierpnia przez Radę Ministrów projekcie ustawy budżetowej na rok 2021 zapowiedziano, że w przyszłym roku marcowa waloryzacja rent i emerytur przeprowadzona zostanie według wskaźnika waloryzacji na poziomie 3,84 proc., co oznaczałoby, że najbiedniejsi świadczeniobiorcy pobierający emeryturę minimalną lub jeszcze niższą otrzymaliby najwyżej 50 zł podwyżki. Taka kwota padła także w przedrukowanym przez Fakt liście premiera Mateusza Morawieckiego do seniorów.

Zastosowanie takiej waloryzacji oznaczałoby wycofanie się rządu ze składanych jeszcze we wrześniu 2019 roku przez rząd obietnic, że waloryzacja rent i emerytur będzie co roku przeprowadzana zgodnie z mechanizmem kwotowo-procentowym z minimalną podwyżką świadczenia na poziomie 70 zł. Z najnowszych doniesień Faktu i Wirtualnej Polski wynika jednak, że rząd powraca do planów sprzed roku i zamierza jednak spełnić swoje obietnice, a w Ministerstwie Rozwoju powstał projekt nowelizacji ustawy budżetowej, która zrewiduje mechanizm przyszłorocznej waloryzacji. W rezultacie, jeśli waloryzacja przeprowadzona w wyniku mechanizmu procentowego byłaby niższa od 70 zł, zastosowany zostanie mechanizm kwotowy i podwyżka świadczenia wyniesie co najmniej 70 zł.

Tagi:

rentaemeryturyemeryciemerytura

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >