Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Wakacje na stacjach benzynowych. Trwa okienko cenowe dla polskich kierowców. Za chwilę będzie drożej
Michał Górecki
Michał Górecki 05.07.2024 23:19

Wakacje na stacjach benzynowych. Trwa okienko cenowe dla polskich kierowców. Za chwilę będzie drożej

stacja benzynowe, ceny paliw
Fot. Engin_Akyurt/Pixabay

Ceny paliw wraz z początkiem wakacji mogą zachęcać do dłuższych tras, choć sumarycznie, “na papierze” - wzrosły względem ubiegłego roku. To za sprawą promocji, które najpopularniejsze stacje benzynowe rozpoczęły wraz z początkiem lipca. Kierowcy zdają się mieć właśnie okienko cenowe, które ni potrwa długo.

Ceny paliw w Polsce. Taniej przed weekendem. Gdzie zatankować najtaniej?

Ceny paliw w Polsce kształtują się na zbliżonym poziomie do ubiegłego roku - w przypadku benzyny - i nieco wyższym w przypadku oleju napędowego (+30 gr. rdr.) - podają w analizie eksperci z "Reflex". Dodają przy tym, że lipiec może okazać się pod tym względem miesiącem przełomowym - niedługo nastąpi wzrost średniego poziomu cen detalicznych benzyny i diesla o 5-10 gr./l. 

Zobacz też: Policja rozdaje mandaty. Kierowcy powinni mieć się na baczności

Ale w tym samym czasie, z końcem czerwca, na stacjach benzynowych ruszyły wakacyjne promocje. Powoduje to, że polscy kierowcy znaleźli się w specyficznym okienku cenowym, z którego - jak przekonują analitycy - być może warto skorzystać. Obecnie obowiązujące promocje powodują, że benzynę i olej napędowy można zatankować ok. 20-45 gr. taniej/litr. Promocje, większe lub mniejsze, ogłosiły wszystkie największe krajowe sieci stacji - Orlen, BP, Shell, Circle K. Gdzie zatankujemy najtaniej?

Ważne zmiany dla kierowców. Nowe przepisy już od 6 lipca

Gdzie zatankować najtaniej? [Promocje, lista stacji benzynowych - lipiec 2024]

Z końcem czerwca 2022 r. średnia cena benzyny Pb95 wynosiła 7,82 zł/l, a diesla - 7,88 zł/l. Obecnie średnia cena benzyny Pb95 wynosi 6,46 zł/l (na dzień 4/5 lipca). Pb98 przeciętnie kupimy za 7,21/l., a Diesla (ON) - 6,49 zł/l. 

  • Circle K.

Circle K. z końcem czerwca inaugurowało akcję promocyjną EXTRA Lato, w jej ramach oferują zniżkę 30 gr./l z kartą członkowską “EXTRA”. Rabaty obowiązują do limitu 50 litrów paliwa i są dostępne od 1 lipca do 31 sierpnia. Do tej promocji stacja dołącza listę stacji benzynowych, znajduje się ona na oficjalnej stronie w zakładce “Summer".

  • Orlen

Orlen od 28 czerwca oferuje zniżkę 35 gr./l i 45 gr/l. z Kartą Dużej Rodziny. Promocja obowiązuje w każdy weekend do 1 września. W tej cenie można kupić do 400 litrów paliwa i oleju napędowego. Żeby skorzystać z promocji trzeba mieć Kartę VITAY (lub dużej rodziny). 

  • BP

Na BP promocja zakłada zatankowanie paliwa ON i Pb95 z technologią ACTIVE i w efekcie otrzymanie na kartę PAYBACK rabatu 30 gr/l/. Rabat obejmuje 5 tankowań miesięcznie, każde do 50 litrów. 

  • Shell

Shell wprowadził wakacyjną promocję "Podróże z rabatami", trwającą od 21 czerwca do 15 września 2024 r. Aby skorzystać ze zniżki, uczestnicy programu lojalnościowego Shell ClubSmart muszą zatankować minimum 10 litrów paliwa. Na jednym tankowaniu można uzyskać zniżkę na maksymalnie 60 litrów. Objęte promocją paliwa i związane z nimi zniżki to: Shell V-Power 95 i Shell V-Power Diesel — 40 gr za litr, Shell FuelSave 95 i Shell FuelSave Diesel — 20 gr za litr, Shell AutoGas — 10 gr za litr. Promocja jest dostępna przez cały tydzień na wybranych stacjach, a liczba tankowań jest nieograniczona.

  • MOYA

Od 28 czerwca osoby korzystające z aplikacji Super MOYA mogą zaoszczędzić aż do 40 gr na litrze paliwa oraz do 20 gr na LPG.

Uwaga, kierowcy. Różne ceny na stacjach w różnych regionach

Ceny paliw pozostają zróżnicowane - zauważają analitycy z Reflex - w zależności od lokalizacji. Wciąż, w różnych miejscach kraju, można spotkać stacje, na których ceny będą wyraźnie wyższe od obowiązującej obecnie średniej. W poszukiwaniu paliwa najtańszego, oprócz promocji, warto wziąć pod uwagę stacje niezależne - tam zwykle paliwo będzie w najniższych cenach.

 Co ważne, przyszły tydzień (8-14 lipca) ceny paliw nie powinny się jeszcze drastycznie zmienić, ale na przestrzeni lipca eksperci rynkowi spodziewają się wzrostu cen.