BiznesINFO.pl
flaga Polski

Biznes info

W Polsce powstaje przełomowa inwestycja. Surowce będą pozyskiwane z wód pościekowych

13 Lipca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

W Cielczy koło Jarocina powstaje nowoczesna instalacja do odzysku fosforu z wód ściekowych. Gmina Jarocin zamierza go wykorzystać do nawożenia terenów zielonych. To pierwsza tego typu instalacja we wschodniej Europie. W grudniu 2022 roku nastąpi rozruch technologiczny instalacji.

Technologia pozyskiwania nawozu ze ścieków

Technologia pozyskiwania fosforu powstała w Kanadzie i jest stosowana od 15 lat. Dotychczas zastosowano ją w trzech europejskich oczyszczalniach: w Holandii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. 

Sruwit (fosforan magnezowo-amonowy) jest naturalnie występującym minerałem. Pozyskuje się go z komunalnych oczyszczalni ścieków. Może być wykorzystywany jako dodatek do nawozów. Ze względu na specyfikę składu chemicznego jest to fosfor w formie niewymywalnej, czyli odpornej na nagłe opady, które wypłukują użyte wcześniej nawozy.

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Cielczy

Inauguracja inwestycji nastąpiła w 2019 roku, jednak jej obecny wykonawca ( krakowska spółka Control Process EPC Environmental Protection 3) zrezygnowała z realizacji. Winą obciążyła PKWiK Jarocin. 16 czerwca 2020 roku PWiK Jarocin  podpisała umowę na dokończenie instalacji fosforu z Krevox- Europejskie Centrum Ekologiczne i prace zostały wznowione. 

W związku z modernizacją oczyszczalni ścieków gmina Jarocin otrzymała prestiżową nagrodę na międzynarodowej konferencji WEX-Global 2018 w Lizbonie. Nagroda ta została przyznana w kategorii “Finanse i Partnerstwo” za dobór technologii, partnerów projektu oraz sposób finansowania inwestycji. 

Korzyści z modernizacji

W obiekcie z opadów ściekowych mają być odzyskiwane surowce do produkcji nawozów oraz biogaz. Celem modernizacji jest również eliminacja uciążliwych zapachów, na które skarżyli się mieszkańcy.

Rozruch technologiczny planowany jest do końca grudnia 2022 roku. Szacuje się, że możliwe będzie uzyskanie 200 ton struwitu rocznie. 

Łączny koszt całej modernizacji wynosi 256 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Tagi:

inwestycje

Magdalena MadońAutor

Magdalena Madoń

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Władze Brazylii zgadzają się na autostradę przez lasy Amazonii

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polacy są mistrzami w… porzucaniu psów! W schroniskach jest ich niemal 100 tysięcy - ruszyła kampania świadomościowa Petsy

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szwedzi nie zamierzają oddać Polsce Statutu Łaskiego. Powołują się na wątpliwe procedury

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Lekarze specjaliści nie mogą zacząć pracy. Zabrakło papieru na ich dyplomy

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Susza w polskich lasach wpływa fatalnie na grzybnie. Coraz mniej okazów do zebrania

Czytaj więcej >
Władimir Putin ma w Europie sojusznika, niedzielne spotkanie pomoże Rosji w sprzedaży gazu

Polska i Świat

Rosyjska gospodarka działa lepiej niż prognozowano

Czytaj więcej >