Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ustawy wiatrakowa i sądownicza to za mało dla KPO. Lista jest długa
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 23.01.2023 16:09

Ustawy wiatrakowa i sądownicza to za mało dla KPO. Lista jest długa

Bruksela negocjuje pakiet sankcji na Rosję
Domena publiczna

Środki z Krajowego Planu Odbudowy przeznaczone dla Polski to około 160 mld zł. Jednakże wbrew wrażeniu tworzonemu przez media, ustawa o sądownictwie i liberalizacja ustawy wiatrakowej to nie są jedyne warunki do odblokowania tych środków.

Warunkiem do złożenia wniosku o zatwierdzenie polskiego planu były dwie zmiany prawne. Pierwszą z nich jest nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, zaś drugim - ustawa wiatrakowa.

Spełnienie obu warunków nie oznacza, że Polska automatycznie dostanie 160 mld zł z Brukseli. Jak informuje Interia, kamieni milowych przewidzianych przez KPO jest aż 283.

Wielkie reformy

Kamienie milowe dzielą się na dwie części. Pierwszą są reformy, których ma być 106, zaś drugą - inwestycje w liczbie 177.

Jakich sektorów dotkną powyższe zmiany? Według informacji Komisji Europejskiej, środki z KPO mają wesprzeć transformację cyfrową, wspomóc służbę zdrowia czy zmiany związane z przechodzeniem na odnawialne źródła energii

W ramach reform m.in. zmieni się system edukacji na uniwersytetach medycznych, zaś w specjalnej ustawie ratownik medyczny zostanie uznany za zawód. Mają również pojawić się ulgi podatkowe dla przedsiębiorców zwiększających cyfryzację czy wsparcie dla gospodarki niskoemisyjnej.

Spełnienie warunków to wypłata transzy

Jak podaje Interia, rynek pracy również zostanie dotknięty przez reformy związane z KPO. Ustawa Prawo pracy zostanie znowelizowana pod kątem pracy zdalnej, a umowy o pracę, zlecenie i o dzieło mają zostać w pełni oskładkowane.

Samo wypłacanie środków z KPO jest przewidziane w kilku transzach. Każda z nich ma konkretne warunki - m.in. wymienione wyżej - które należy spełnić, aby Polska otrzymała pieniądze.