Urzędy w trybie zdalnym
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 1 Listopada 2020

Pójdziesz do urzędu coś załatwić i pocałujesz klamkę. Wiemy do kiedy potrwają utrudnienia

Urzędy przechodzą na prace zdalną, co może zdecydowanie utrudnić formalne czynności życia codziennego np. zarejestrowanie samochodu. Jak na razie ograniczenia w stacjonarnej obsłudze interesantów będą trwały od wtorku 3 listopada przez dwa tygodnie.

Już nie tylko szkoły i firmy. Nawet urzędy będą pracować w trybie zdalnym

Już we wtorek urzędy rozpoczynają wykonywanie obowiązków w trybie zdalnym. Taką decyzję podjęła Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. W poniedziałek 2 listopada ma pojawić się rozporządzenie Rady Ministrów, które ureguluje przejście na pracę zdalną wszystkich urzędów administracji państwowej i samorządowej.

Portal money.pl podaje, że rządowy dokument będzie obowiązywał od wtorku 3 listopada przez dwa tygodnie. Jednak z uwagi na dynamiczny rozwój sytuacji epidemicznej w Polsce rząd zastrzega sobie prawo do wydłużenia tego terminu.

Po cichu wprowadzają nowe przepisy. Z zagranicy nie przywieziesz tyle pieniędzy co wcześniej, będzie trzeba płacić podwójniePo cichu wprowadzają nowe przepisy. Z zagranicy nie przywieziesz tyle pieniędzy co wcześniej, będzie trzeba płacić podwójnieCzytaj dalej

Urzędy pracujące zdalnie wpisują się w najnowszy apel premiera Mateusza Morawieckiego. W trakcie piątkowej konferencji prasowej szef rząd zwrócił się do pracodawców, aby w miarę możliwości zezwolili na wykonywanie obowiązków służbowych z domu.

Urzędy w trosce o inwestycyjne i gospodarcze dobro obywateli

W nowym rozporządzeniu wskazano, że za organizację pracy urzędów przez najbliższe dwa tygodnie mają odpowiadać kierownicy poszczególnych placówek. Nadrzędnym celem, który ma im przyświecać, jest ograniczenie obywatelom trudności do absolutnego minimum. Przejście urzędów na tryb zdalny ma co do zasady nie wpływać na płynność w bieżącej obsłudze interesantów. Szczególnie priorytetowo mają być traktowane sprawy dotyczące wypłaty podstawowych świadczeń publicznych.

Urzędy w trybie zdalnym nadal będą dokonywały procedury rejestracji nowych firm. Mimo pracy na odległość urzędy będą wydawały też zezwolenia na budowę oraz mają rozstrzygać przetargi publiczne. Zmiana formuły pracy oddziałów nie może bowiem wpłynąć na zamrożenie działań podejmowanych przez różne podmioty gospodarcze w kraju.

Zaskakujące wyniki sondażu wyborczego. Poparcie rządzących leci na łeb na szyjęZaskakujące wyniki sondażu wyborczego. Poparcie rządzących leci na łeb na szyjęCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Widok grobu Kory jest zwyczajnie przykry. Ujawniamy najnowsze zdjęcia jej miejsca pochówku
2. W samym środku protestów TK robi kolejny krok ws. wyroku dot. aborcji. Czy myślano, że nikt nie zauważy?
3. Nauczyciele masowo lądują na L4. Od początku roku szkolnego aż 430 tys. zwolnień

W jaki sposób urzędy będą wykonywały swoje obowiązki?

Większość spraw można z łatwością załatwić poprzez strony internetowe np. e-obywatel.gov.pl. Na tym portalu można złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, prawa jazdy czy paszportu. Strona umożliwia również wgląd w punkty karne dla kierowców, odwołanie od mandatu czy wyrejestrowanie bądź zarejestrowanie pojazdu.

Inną metodą uzyskania odpowiedzi z urzędu jest wykonanie telefonu. Wiele oddziałów zamieściło już numery, pod które należy dzwonić począwszy od najbliższego wtorku. Co więcej przy wielu placówkach rozstawiono także urny, do których obywatele mogą wrzucać dokumenty.

Wystarczy, że odbierzesz telefon. Bank ma związane ręce, stracisz wszystkie oszczędnościWystarczy, że odbierzesz telefon. Bank ma związane ręce, stracisz wszystkie oszczędnościCzytaj dalej

Jak na razie największy odsetek urzędników pracujących zdalnie rejestruje województwo mazowieckie (23 proc.), a najmniejszy – województwo lubelskie (1 proc.). Te wyliczenia diametralnie zmienią się od 3 listopada.

Portal innpoland.pl podaje, że jak dotąd z pracą zdalną najlepiej poradził sobie Urząd Skarbowy. Wszystko dzięki sprawdzonym procedurom i systemom informatycznym. Teraz z nową metodą pracy będą musiały zmierzyć się także inne urzędy w Polsce.

Nie będziesz mógł zapłacić gotówką w sklepie? Polskie prawo może utrudniać życie obywatelomNie będziesz mógł zapłacić gotówką w sklepie? Polskie prawo może utrudniać życie obywatelomCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Teraz: wywołują "Dziady" z okien przy Mickiewicza. Zagra m.in. Katarzyna Warnke
  3. Drganie powieki jest ważnym sygnałem wysyłanym przez organizm. Na co może wskazywać?
  4. Jedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękami
  5. Naukowcy Imperial College London: Jedna choroba ogromnie zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19
  6. Groźna bakteria w popularnym serze. Nawet co druga ciężarna po spożyciu może stracić ciążę
  7. Agnieszka Radwańska pokazała swój luksusowy dom. Żyje jak w bajce, posiadłość za miliony złotych
  8. Polacy jedzą ją na potęgę, a może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Zawiera gonadotropiny kosmówkowe
Jeżeli masz na telefonie aplikacje z tej listy, od razu je usuń. Twoje poufne dane mogą być zagrożoneJeżeli masz na telefonie aplikacje z tej listy, od razu je usuń. Twoje poufne dane mogą być zagrożoneCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News