Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Pójdziesz do urzędu coś załatwić i pocałujesz klamkę. Wiemy do kiedy potrwają utrudnienia
Maria Glinka
Maria Glinka 01.11.2020 01:00

Pójdziesz do urzędu coś załatwić i pocałujesz klamkę. Wiemy do kiedy potrwają utrudnienia

Urzędy w trybie zdalnym
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Już nie tylko szkoły i firmy. Nawet urzędy będą pracować w trybie zdalnym

Już we wtorek urzędy rozpoczynają wykonywanie obowiązków w trybie zdalnym. Taką decyzję podjęła Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. W poniedziałek 2 listopada ma pojawić się rozporządzenie Rady Ministrów, które ureguluje przejście na pracę zdalną wszystkich urzędów administracji państwowej i samorządowej.

Portal money.pl podaje, że rządowy dokument będzie obowiązywał od wtorku 3 listopada przez dwa tygodnie. Jednak z uwagi na dynamiczny rozwój sytuacji epidemicznej w Polsce rząd zastrzega sobie prawo do wydłużenia tego terminu.

Urzędy pracujące zdalnie wpisują się w najnowszy apel premiera Mateusza Morawieckiego. W trakcie piątkowej konferencji prasowej szef rząd zwrócił się do pracodawców, aby w miarę możliwości zezwolili na wykonywanie obowiązków służbowych z domu.

Urzędy w trosce o inwestycyjne i gospodarcze dobro obywateli

W nowym rozporządzeniu wskazano, że za organizację pracy urzędów przez najbliższe dwa tygodnie mają odpowiadać kierownicy poszczególnych placówek. Nadrzędnym celem, który ma im przyświecać, jest ograniczenie obywatelom trudności do absolutnego minimum. Przejście urzędów na tryb zdalny ma co do zasady nie wpływać na płynność w bieżącej obsłudze interesantów. Szczególnie priorytetowo mają być traktowane sprawy dotyczące wypłaty podstawowych świadczeń publicznych.

Urzędy w trybie zdalnym nadal będą dokonywały procedury rejestracji nowych firm. Mimo pracy na odległość urzędy będą wydawały też zezwolenia na budowę oraz mają rozstrzygać przetargi publiczne. Zmiana formuły pracy oddziałów nie może bowiem wpłynąć na zamrożenie działań podejmowanych przez różne podmioty gospodarcze w kraju.

1. Widok grobu Kory jest zwyczajnie przykry. Ujawniamy najnowsze zdjęcia jej miejsca pochówku2. W samym środku protestów TK robi kolejny krok ws. wyroku dot. aborcji. Czy myślano, że nikt nie zauważy?3. Nauczyciele masowo lądują na L4. Od początku roku szkolnego aż 430 tys. zwolnień

W jaki sposób urzędy będą wykonywały swoje obowiązki?

Większość spraw można z łatwością załatwić poprzez strony internetowe np. e-obywatel.gov.pl. Na tym portalu można złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, prawa jazdy czy paszportu. Strona umożliwia również wgląd w punkty karne dla kierowców, odwołanie od mandatu czy wyrejestrowanie bądź zarejestrowanie pojazdu.

Inną metodą uzyskania odpowiedzi z urzędu jest wykonanie telefonu. Wiele oddziałów zamieściło już numery, pod które należy dzwonić począwszy od najbliższego wtorku. Co więcej przy wielu placówkach rozstawiono także urny, do których obywatele mogą wrzucać dokumenty.

Jak na razie największy odsetek urzędników pracujących zdalnie rejestruje województwo mazowieckie (23 proc.), a najmniejszy – województwo lubelskie (1 proc.). Te wyliczenia diametralnie zmienią się od 3 listopada.

Portal innpoland.pl podaje, że jak dotąd z pracą zdalną najlepiej poradził sobie Urząd Skarbowy. Wszystko dzięki sprawdzonym procedurom i systemom informatycznym. Teraz z nową metodą pracy będą musiały zmierzyć się także inne urzędy w Polsce.