BiznesINFO.pl
Urzędy w trybie zdalnym

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Pójdziesz do urzędu coś załatwić i pocałujesz klamkę. Wiemy do kiedy potrwają utrudnienia

1 Listopada 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Urzędy przechodzą na prace zdalną, co może zdecydowanie utrudnić formalne czynności życia codziennego np. zarejestrowanie samochodu. Jak na razie ograniczenia w stacjonarnej obsłudze interesantów będą trwały od wtorku 3 listopada przez dwa tygodnie.

Już nie tylko szkoły i firmy. Nawet urzędy będą pracować w trybie zdalnym

Już we wtorek urzędy rozpoczynają wykonywanie obowiązków w trybie zdalnym. Taką decyzję podjęła Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. W poniedziałek 2 listopada ma pojawić się rozporządzenie Rady Ministrów, które ureguluje przejście na pracę zdalną wszystkich urzędów administracji państwowej i samorządowej.

Portal money.pl podaje, że rządowy dokument będzie obowiązywał od wtorku 3 listopada przez dwa tygodnie. Jednak z uwagi na dynamiczny rozwój sytuacji epidemicznej w Polsce rząd zastrzega sobie prawo do wydłużenia tego terminu.

Urzędy pracujące zdalnie wpisują się w najnowszy apel premiera Mateusza Morawieckiego. W trakcie piątkowej konferencji prasowej szef rząd zwrócił się do pracodawców, aby w miarę możliwości zezwolili na wykonywanie obowiązków służbowych z domu.

Urzędy w trosce o inwestycyjne i gospodarcze dobro obywateli

W nowym rozporządzeniu wskazano, że za organizację pracy urzędów przez najbliższe dwa tygodnie mają odpowiadać kierownicy poszczególnych placówek. Nadrzędnym celem, który ma im przyświecać, jest ograniczenie obywatelom trudności do absolutnego minimum. Przejście urzędów na tryb zdalny ma co do zasady nie wpływać na płynność w bieżącej obsłudze interesantów. Szczególnie priorytetowo mają być traktowane sprawy dotyczące wypłaty podstawowych świadczeń publicznych.

Urzędy w trybie zdalnym nadal będą dokonywały procedury rejestracji nowych firm. Mimo pracy na odległość urzędy będą wydawały też zezwolenia na budowę oraz mają rozstrzygać przetargi publiczne. Zmiana formuły pracy oddziałów nie może bowiem wpłynąć na zamrożenie działań podejmowanych przez różne podmioty gospodarcze w kraju.

1. Widok grobu Kory jest zwyczajnie przykry. Ujawniamy najnowsze zdjęcia jej miejsca pochówku2. W samym środku protestów TK robi kolejny krok ws. wyroku dot. aborcji. Czy myślano, że nikt nie zauważy?3. Nauczyciele masowo lądują na L4. Od początku roku szkolnego aż 430 tys. zwolnień

W jaki sposób urzędy będą wykonywały swoje obowiązki?

Większość spraw można z łatwością załatwić poprzez strony internetowe np. e-obywatel.gov.pl. Na tym portalu można złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, prawa jazdy czy paszportu. Strona umożliwia również wgląd w punkty karne dla kierowców, odwołanie od mandatu czy wyrejestrowanie bądź zarejestrowanie pojazdu.

Inną metodą uzyskania odpowiedzi z urzędu jest wykonanie telefonu. Wiele oddziałów zamieściło już numery, pod które należy dzwonić począwszy od najbliższego wtorku. Co więcej przy wielu placówkach rozstawiono także urny, do których obywatele mogą wrzucać dokumenty.

Jak na razie największy odsetek urzędników pracujących zdalnie rejestruje województwo mazowieckie (23 proc.), a najmniejszy – województwo lubelskie (1 proc.). Te wyliczenia diametralnie zmienią się od 3 listopada.

Portal innpoland.pl podaje, że jak dotąd z pracą zdalną najlepiej poradził sobie Urząd Skarbowy. Wszystko dzięki sprawdzonym procedurom i systemom informatycznym. Teraz z nową metodą pracy będą musiały zmierzyć się także inne urzędy w Polsce.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 31.12.2020. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w calym kraju obowiazuje zakaz przemieszczania sie. Wyjatkiem sa m.in. niezbedne czynnosci sluzbowe oraz inne wskazane w rozporzadzeniu. Za nieuzasadnione wyjscie z domu grozi m.in. mandat. W przypadku doniesienia do sanepidu, ten - za zlamanie obostrzen epidemicznych - moze nalozyc kare administracyjna w wysokosci do 30 tys. zl. N/z patroli policji na placu Bankowym.

Polska i Świat

Policja dzisiaj ruszyła na łowy. Mandat 3 tys. zł grozi bardzo wielu kierowcom

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Władze Nowego Jorku chcą zatrudnić szczurołapa. Oferują nawet 170 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa

Polska i Świat

Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >