BiznesINFO.pl
Urlop wyznaczony przez pracodawcę

Pexels/Clem Onojeghuo

Szef wyśle cię na przymusowy urlop, nie będziesz mieć nic do gadania. Jest jednak pewien warunek

19 Lipca 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Urlop wyznaczony przez pracodawcę? Co do zasady takie działanie jest niedozwolone, jednak istnieją dwie sytuacje, które dopuszczają możliwość wyznaczenia dni wolnych od pracy bez konsultacji z pracownikiem i wbrew pozorom nie mają związku z pandemią koron

Urlop - regulacje prawne

W związku z pandemią koronawirusa wiele firm odnotowuje zastój gospodarczy i za wszelką cenę stara się ratować swoje spółki, a jedną z popularnych metod okazuje się być kierowanie pracowników na urlop. Kodeks pracy nie pozostawia wątpliwości - takie działanie jest niedozwolone. Przełożony jest uprawniony jedynie do zaproponowania mu takiej ewentualności, ale pracownik wcale nie musi godzić się na urlop wyznaczony przez pracodawcę.

Monika Błońska, dyrektor departamentu doradztwa prawnego w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group tłumaczy, że ustalenie planu urlopu poszczególnych zatrudnionych powinno opierać się o wcześniejsze uzgodnienia między pracownikami a przełożonym. Od tej reguły są jednak dwa bardzo ważne wyjątki.

Zaległy, niewykorzystany urlop

Jedną z sytuacji, w których pracodawca może skierować pracownika na urlop odgórnie, jest posiadanie niewykorzystanych dni wolnych z poprzedniego roku. Zgodnie z kodeksem pracy ten urlop należy odbyć do 30 września następnego roku kalendarzowego - podaje Business Insider Polska.

"Niewywiązanie się z obowiązku stanowi podstawę odpowiedzialności pracodawcy, w tym odpowiedzialności z tytułu wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Powoduje to, iż pracodawca zyskuje możliwość większego wpływania na wykorzystanie zaległego urlopu przez pracownika" - wyjaśnia Błońska. Chcąc uniknąć prawnych konsekwencji, pracodawca może zdecydować się na samodzielnie wyznaczenie dni wolnych, bez konsultowania terminu urlopu z zatrudnionym.

Urlop w trakcie okresu wypowiedzenia

Druga sytuacja, w której pracodawca może wyznaczyć urlop odgórnie ma miejsce wtedy, gdy pracownik znajduje się w czasie wypowiedzenia umowy. Przełożony może wyznaczyć dni wolne nawet wtedy, gdy zatrudniony się na to nie godzi. Z kolei brak jego zgody rodzi kolejne uprawnienie - w takim przypadku pracodawca jest zobowiązany do niedopuszczenia pracownika do wykonywania obowiązków zawodowych.

Warto jednak pamiętać, że inspektorzy pracy mają bardziej propracownicze podejście, dlatego każdy przymusowy urlop powinien być poparty odpowiednimi argumentami. Błońska konkluduje, że obecna sytuacja epidemiczna w kraju nie wpisuje się w katalog sytuacji, które uprawniałaby pracodawców do kierowania na przymusowe urlopy. W trakcie prac nad kolejnymi odsłonami tarczy antykryzysowej pojawił się pomysł wysyłania pracowników na urlop również za obecny rok kalendarzowy, jednak ostatecznie nie wprowadzono takiego rozwiązania.

Tagi:

urloppracodawcy

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Czas pracy w Polsce bije na głowę liczbę godzin przepracowanych np. przez Niemców

Praca

Minister zdradza kto dostanie pracę przy budowie polskiej elektrowni atomowej

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

ZUS kontroluje L4. Wiele osób straci zasiłki

Czytaj więcej >

Praca

Kreatywna inwestycja w kreatywny sektor

Czytaj więcej >
Bezrobocie w Polsce

Praca

Bezrobocie w Polsce. Najnowsze dane. Komentarz premiera Morawieckiego

Czytaj więcej >
Wypowiedzenie umowy zlecenia – terminy, przepisy

Praca

Spółka Agora planuje zwolnienia grupowe. Pracę ma stracić prawie 6 procent pracowników

Czytaj więcej >
Praca zdalna wkrótce stałym elementem Kodeksu pracy?

Praca

Praca zdalna dla rodziców dzieci do 4 roku życia. W niektórych przypadkach pracodawca będzie mógł odmówić

Czytaj więcej >