BiznesINFO.pl
UOKiK testuje proszki do prania. Wiemy, który najlepszy.

pixabay, habelfrank

UOKiK przetestował skuteczność proszków do prania. Mamy zwycięzców

6 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

UOKiK postanowił wziąć na tapet skuteczność proszków do prania dostępnych na rynku. W konkursie udział wzięło dziesięć rodzajów detergentu. Okazuje się, że wyścigu wcale nie wygrał żaden markowy produkt, a ten sprzedawany pod marką własną jednego z podmio

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czemu UOKiK testuje proszki

  • Który z nich wypadł najlepiej w zestawieniu

  • Który z nich wypadł najgorzej w rankingu

  • Jakie rady przygotował UOKiK dla piorących

UOKiK testuje proszki do prania

UOKiK przypomina, że proszek do prania to najchętniej kupowany przez Polaków detergent. Badanie proszków do białych tkanin przeprowadzono między grudniem 2020 r. a lutym 2021 r. Eksperci UOKiK badali usuwanie plam, wytrzymałość tkaniny, kurczenie się tkaniny oraz masę netto produktu.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny powiedział, że testy związane są z prawem do rzetelnej informacji przysługującemu klientowi. Dodał także, że poprzez podobne działania UOKiK chce ułatwić klientom wybór.

Testy proszków odbywały się w laboratorium UOKiK w Łodzi. Łącznie proszki przeszły 197 testów, a to pozwoliło uzyskać 5392 wyników cząstkowych. Proszki dozowano zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na opakowaniu.

UOKiK zbadał ponad piętnaście rodzajów zabrudzeń m.in.: krew, sos spaghetti, lody czekoladowe, podkład, czerwone wino i herbata. Który proszek wypadł najlepiej?

UOKiK wybrał zwycięzcę

Domol Vollwaschmittel proszek marki własnej Rossmann wypadł najlepiej w całym zestawieniu. Jak się okazuje, usunął o pięć z piętnastu rodzajów plam badanych przez UOKiK. Równie dobrze poradziły sobie Formil z Lidla oraz Tandill z Aldi. Najgorzej z szyldów marek własnych wypadł Ultra z Biedronki.

Popularny Ariel, Bryza, E oraz Rex wypadły jako jedne z najgorszych. UOKiK najgorzej ocenił także ich cenę w stosunku do prezentowanej jakości prania. Średnio poradził sobie popularny i drogi Vizir oraz Persil. Oba detergenty otrzymały trzy z pięciu możliwych gwiazdek.

Najtaniej wypierzemy w proszku Ultra (zaledwie 36 gr na jedno pranie), a najdrożej w Persilu (jedno pranie to koszt 1,09 zł).

UOKiK doszedł także do wniosków, że w przypadku wszystkich proszków stwierdzono zgodność masy netto z założeniami producenta. Żaden z detergentów nie wpłynął na wytrzymałość oraz kurczenie się tkaniny.

UOKiK zaleca, aby kierować się kolorem pranych ubrań, a białe prać tylko i wyłącznie osobno. W złotych radach dodaje, że zalecane jest ręczne zapranie suchych i uporczywych plam.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Rodzinny sklep zamyka się po 33 latach działalności

Czytaj więcej >

Handel

Kontrolowane zakupy urzędników fiskusa. Jeśli prowadzisz biznes, lepiej uważaj

Czytaj więcej >
Uścisk dłoni, biznes, praca

Handel

Badanie "Zakupy firmowe". Przedsiębiorcy obawiają się opóźnień w płatnościach

Czytaj więcej >

Handel

Znane sieci handlowe pod lupą UOKiK. Grożą im bardzo wysokie kary

Czytaj więcej >

Handel

Rekordowy wzrost sprzedaży w Biedronce. Sieć odnotowała sprzedaż na poziomie 17,58 mld euro

Czytaj więcej >
Już nie zrobisz zakupów w sklepach pod szyldem Mila

Handel

Czesi robią zakupy w Polsce. W koszyku m.in. papierosy

Czytaj więcej >