Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > UOKiK ostrzega rodziców. Kulki magnetyczne niezwykle niebezpieczne dla dzieci
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 28.03.2021 01:00

UOKiK ostrzega rodziców. Kulki magnetyczne niezwykle niebezpieczne dla dzieci

UOKiK przestrzega przed kulkami magnetycznymi. Mogą być niebezpieczne dla dzieci.
fot. Bicanski, pixnio.com, CC0

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czemu UOKiK zainteresował się kulkami magnetycznymi

  • Jakie są efekty kontroli

  • Jakie działania zostały podjęte

UOKiK wziął na tapet kulki magnetyczne

UOKiK zwraca uwagę na to, że małe dzieci mają tendencję do połykania małych przedmiotów, np.: śrubek, baterii, klocków, czy monet. Większość z nich przechodzi przez układ trawienny pociechy, jednakże są elementy, które mogą nie tylko spowodować zadławienie się, ale zaprowadzić prawdziwe spustoszenie w organizmie.

Takie niebezpieczeństwo niesie ze sobą zabawa popularnymi w ostatnim czasie kulkami magnetycznymi. Gdy dziecko połknie kilka kulek, mogą się one połączyć w całość i doprowadzić do stanu zapalnego, pęknięcia jelit, a nawet śmierci.

- Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów docierają sygnały o wypadkach tego typu, w których poszkodowane zostały dzieci w wieku od 2 do 5 lat. Kulki magnetyczne służą do zabawy, ze względu na swój wygląd i kształt są dla dzieci bardzo atrakcyjne. Maluchy z ciekawości sprawdzają ich działanie np. w uchu czy nosie, a co gorsza - w ustach. Może się to skończyć tragedią - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK cytowany w komunikacie. Dodaje, że Urząd pracuje nad wyeliminowaniem kulek magnetycznych z rynku.

- Musimy jednak w sposób szczególny czuwać nad bezpieczeństwem dzieci, dlatego prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, a najlepiej o wyeliminowanie z zabawek dzieci przedmiotów mogących stwarzać szczególne zagrożenie dla zdrowia i życia najmłodszych konsumentów - kwituje.

UOKiK ostrzega rodziców

Dziecko może bawić się zabawkami magnetycznymi, ale tylko takimi, które spełniają normy określone w przepisach dotyczących bezpieczeństwa zabawek. Wartość graniczna wskaźnika magnetycznego przyjętego w normach to 50 kG2mm2 (0,5 T2mm2).

Z kolei kontrola kulek magnetycznych "Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Krakowie wykazała, że przekraczają one normy nawet pięciokrotnie (wskaźnik strumienia magnetycznego w badanych kulkach wynosił 2,6 T2mm2 i więcej)". Kontrole prowadzone są także w innych miastach w Polsce, np.: Warszawie, Łodzi.

- Żaden zakaz czy nakaz nie zastąpi zdrowego rozsądku i wyobraźni opiekuna dziecka. Pamiętajmy o tym, aby wobec małego dziecka zawsze stosować zasadę ograniczonego zaufania, a zabawki dobierajmy odpowiednio do jego wieku i etapu rozwoju. Warto czytać etykiety oraz umieszczone na nich ostrzeżenia i informacje, nawet atrakcyjne dla dziecka zabawki powinny zostać zabezpieczone wówczas, gdy zagrażają jego zdrowiu lub życiu - mówi Chróstny.

Kulki magnetyczne przekraczające dopuszczalne normy są wycofywane z rynku przez przedsiębiorców. Jeśli producent nie zdecyduje się zrezygnować ze sprzedaży zabawek, UOKiK podejmie w tej sprawie interwencję.

Tagi: Dziecko UOKiK