BiznesINFO.pl
UOKiK przestrzega przed kulkami magnetycznymi. Mogą być niebezpieczne dla dzieci.

fot. Bicanski, pixnio.com, CC0

UOKiK ostrzega rodziców. Kulki magnetyczne niezwykle niebezpieczne dla dzieci

28 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

UOKiK poinformował, że popularna zabawka dla dzieci, czyli kulki magnetyczne są niebezpieczne. W przypadku dzieci zjawisko połykania małych przedmiotów jest dość powszechne, a kulki magnetyczne zwiększają ryzyko zadławienia się. UOKiK zwraca uwagę na to,

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czemu UOKiK zainteresował się kulkami magnetycznymi

  • Jakie są efekty kontroli

  • Jakie działania zostały podjęte

UOKiK wziął na tapet kulki magnetyczne

UOKiK zwraca uwagę na to, że małe dzieci mają tendencję do połykania małych przedmiotów, np.: śrubek, baterii, klocków, czy monet. Większość z nich przechodzi przez układ trawienny pociechy, jednakże są elementy, które mogą nie tylko spowodować zadławienie się, ale zaprowadzić prawdziwe spustoszenie w organizmie.

Takie niebezpieczeństwo niesie ze sobą zabawa popularnymi w ostatnim czasie kulkami magnetycznymi. Gdy dziecko połknie kilka kulek, mogą się one połączyć w całość i doprowadzić do stanu zapalnego, pęknięcia jelit, a nawet śmierci.

- Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów docierają sygnały o wypadkach tego typu, w których poszkodowane zostały dzieci w wieku od 2 do 5 lat. Kulki magnetyczne służą do zabawy, ze względu na swój wygląd i kształt są dla dzieci bardzo atrakcyjne. Maluchy z ciekawości sprawdzają ich działanie np. w uchu czy nosie, a co gorsza - w ustach. Może się to skończyć tragedią - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK cytowany w komunikacie. Dodaje, że Urząd pracuje nad wyeliminowaniem kulek magnetycznych z rynku.

- Musimy jednak w sposób szczególny czuwać nad bezpieczeństwem dzieci, dlatego prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, a najlepiej o wyeliminowanie z zabawek dzieci przedmiotów mogących stwarzać szczególne zagrożenie dla zdrowia i życia najmłodszych konsumentów - kwituje.

UOKiK ostrzega rodziców

Dziecko może bawić się zabawkami magnetycznymi, ale tylko takimi, które spełniają normy określone w przepisach dotyczących bezpieczeństwa zabawek. Wartość graniczna wskaźnika magnetycznego przyjętego w normach to 50 kG2mm2 (0,5 T2mm2).

Z kolei kontrola kulek magnetycznych "Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Krakowie wykazała, że przekraczają one normy nawet pięciokrotnie (wskaźnik strumienia magnetycznego w badanych kulkach wynosił 2,6 T2mm2 i więcej)". Kontrole prowadzone są także w innych miastach w Polsce, np.: Warszawie, Łodzi.

- Żaden zakaz czy nakaz nie zastąpi zdrowego rozsądku i wyobraźni opiekuna dziecka. Pamiętajmy o tym, aby wobec małego dziecka zawsze stosować zasadę ograniczonego zaufania, a zabawki dobierajmy odpowiednio do jego wieku i etapu rozwoju. Warto czytać etykiety oraz umieszczone na nich ostrzeżenia i informacje, nawet atrakcyjne dla dziecka zabawki powinny zostać zabezpieczone wówczas, gdy zagrażają jego zdrowiu lub życiu - mówi Chróstny.

Kulki magnetyczne przekraczające dopuszczalne normy są wycofywane z rynku przez przedsiębiorców. Jeśli producent nie zdecyduje się zrezygnować ze sprzedaży zabawek, UOKiK podejmie w tej sprawie interwencję.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

GO Sport objęte sankcjami, sklepy się nie otworzyły, jest oświadczenie firmy

Handel

Znana sieć sklepów sportowych sprzedana. Pół roku po upadłości

Czytaj więcej >

Handel

Rodzinny sklep zamyka się po 33 latach działalności

Czytaj więcej >

Handel

Kontrolowane zakupy urzędników fiskusa. Jeśli prowadzisz biznes, lepiej uważaj

Czytaj więcej >
Uścisk dłoni, biznes, praca

Handel

Badanie "Zakupy firmowe". Przedsiębiorcy obawiają się opóźnień w płatnościach

Czytaj więcej >

Handel

Znane sieci handlowe pod lupą UOKiK. Grożą im bardzo wysokie kary

Czytaj więcej >

Handel

Rekordowy wzrost sprzedaży w Biedronce. Sieć odnotowała sprzedaż na poziomie 17,58 mld euro

Czytaj więcej >