BiznesINFO.pl
Zasiłek opiekuńczy ponownie przedłużony

Pixabay/Pexels

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 11 kwietnia

28 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Zasiłek opiekuńczy po raz kolejny został wydłużony. Z nowego rozporządzenia Rady Ministrów wynika, że rodzice będą mogli korzystać z dodatkowego wsparcia do 11 kwietnia. Powodem tej decyzji są nowe obostrzenia, które obowiązują na terenie całego kraju.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Komu należy się zasiłek opiekuńczy

  • W jakiej kwocie jest wypłacany

  • Dlaczego rząd zdecydował się przedłużyć wsparcie dla rodziców

Zasiłek opiekuńczy do 11 kwietnia

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy był w dobie pandemii przedłużany kilkakrotnie. Na mocy ostatniego rozporządzenia rodzice mogli liczyć na wsparcie tylko do 28 marca 2021 r. Wczoraj w Dzienniku Ustaw pojawił się nowy dokument, który przedłuża okres wypłacania zasiłku opiekuńczego o kolejne dwa tygodnie - do 11 kwietnia 2021 r.

Portal gazeta.pl donosi, że wsparcie będzie przyznawane na dotychczasowych zasadach. Zasiłek opiekuńczy należy się rodzicom, jeżeli placówka do której na co dzień uczęszcza ich dziecko, została zamknięta z powodu COVID-19 lub gdy jej funkcjonowanie uległo ograniczeniu.

Pieniądze są wypłacane w razie wystąpienia restrykcji na terenie żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli, szkół i placówek pobytu dziennego. Zasiłek opiekuńczy przysługuje także w sytuacji, gdy opieki nad dzieckiem nie jest w stanie świadczyć niania.

Zasiłek opiekuńczy nie dla każdego rodzica

Jednak nie wszyscy mogą liczyć na nadprogramową pomoc od państwa. Wsparcie obejmuje bowiem tylko rodziców dzieci do 8. roku życia oraz dzieci starszych, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności:

  • do 18. roku życia - jeżeli mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,

  • do 24. roku życia - jeżeli mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Ile wynosi dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Warunki są identyczne jak przy zasiłku przyznawanym na zasadach ogólnych. Jego wysokość to 80 proc. wynagrodzenia, które w skali miesiąca pobiera rodzic.

Zasiłek opiekuńczy należy się za każdy dzień, w którym rodzic musiał zrezygnować z pracy, aby zajmować się dzieckiem. Wsparcie wypłacane jest również w dni ustawowo wolne od pracy. Warto jednak pamiętać, że nadprogramowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do ustawowego limitu 60 dni zasiłku w danym roku kalendarzowym.

Nowe obostrzenia w edukacji i handlu

Powodem wydłużenia zasiłku opiekuńczego są nowe zasady, które rząd wprowadził z uwagi na pogarszającą się sytuację epidemiczną w Polsce. Od 29 marca 2021 r. zamknięte pozostają wszystkie żłobki i przedszkola. Z placówek mogą korzystać wyłącznie dzieci służb medycznych i mundurowych, które angażują się w walkę z pandemią. Zasady obowiązują jak na razie do 9 kwietnia 2021 r., choć ostatnie słowa ministra zdrowia nie wskazują, aby miało nastąpić szybkie poluzowanie restrykcji.

- Zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał wszystkim osobom, które będą musiały zostać w domu z dziećmi - oznajmił w trakcie czwartkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki, na której przekazano szczegóły dotyczące nowych obostrzeń.

Zamknięte żłobki i przedszkola to nie jedyne zmiany w katalogu pandemicznych restrykcji. Od soboty 27 marca 2021 r. zamknięte są także salony fryzjerskie, kosmetyczne i sklepy budowlane o powierzchni większej niż 2 tys. mkw., w których prowadzona jest sprzedaż detaliczna materiałów budowalnych, remontowych i mebli. Z obiektów sportowych mogą korzystać wyłącznie zawodowcy. Wprowadzono również zakaz udziału we wszelkiego rodzaju zgromadzeniach.

Dodatkowe ograniczenia obejmują także kościoły i sklepy. W budynkach sakralnych należy przestrzegać zasady 1 osoba na 20 mkw. Identyczny limit osobowy obowiązuje w placówkach handlowych, których powierzchnia przekracza 100 mkw. W sklepach mniejszych wdrożono regułę 1 klient na 15 mkw.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Śmieciarka we Wrocławiu uprowadzona

Polska i Świat

Zmowa przetargowa firm wywożących śmieci. Zapłacą gigantyczną karę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rosyjska gospodarka ledwo zipie. Nawet za Jelcyna dane nie były tak katastrofalne

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Prezes oraz pracownicy banku podejrzani o kradzież 55 mln zł

Czytaj więcej >
NFZ pod lupą

Polska i Świat

Afera wokół MamyGinekolog. Nfz żąda wyjaśnień od szpitala

Czytaj więcej >

Polska i Świat

PKP Intercity wycofuje się z podwyżki cen biletów

Czytaj więcej >
Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce. Biskupi naciskają.

Polska i Świat

Wydatki Polaków na alkohol. Pod względem kwoty jesteśmy w europejskiej czołówce

Czytaj więcej >