BiznesINFO.pl > Eko > Ulga termomodernizacyjna. Zrobisz remont domu i odliczysz od podatku nawet 53 tys. zł
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 21.02.2023 12:48

Ulga termomodernizacyjna. Zrobisz remont domu i odliczysz od podatku nawet 53 tys. zł

Pieniądze i kalendarz
Biznesinfo

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, w zabudowie bliźniaczej i szeregowej. Przysługuje ona w przypadku wykonania remontu w zakresie termomodernizacji budynku. Od podatku można z tego tytułu odliczyć 53 tys. zł, a rozliczając się wspólnie z małżonkiem — nawet 106 tys. zł.

Kto może skorzystać z ulgi i ile ona wynosi?

Ulga termomodernizacyjna w praktyce ma zachęcić właścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych do inwestycji pomagających oszczędzić utratę i wydatkowanie energii gospodarstwa domowego oraz umożliwić przejście na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Można więc uznać, że jest to ulga proekologiczna — czytamy w przesłanej do redakcji Biznesinfo publikacji „Rozliczenie PIT za 2022 z inFaktem”.

Z odliczenia za przeprowadzenie remontu budynku mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych wolnostojących, a także tych w zabudowie bliźniaczej i szeregowej. Jeśli spełnią odpowiednie warunki (piszemy o nich poniżej), mogą w pojedynkę odliczyć od podatku 53 tys. zł. Więcej, bo aż 106 tys. zł przysługuje w przypadku rozliczeń dokonywanych wspólnie z małżonkiem. 

Ważne: posiadanie kilku nieruchomości nie uprawnia do skorzystania każdorazowo z ulgi termomodernizacyjnej.

Jakie prace remontowe obejmuje ulga termomodernizacyjna?

Przede wszystkim są to czynności obejmujące termomodernizację budynku. Wpisuje się w to zatem wymiana pieca na bardziej ekologiczny, uszczelnienie systemu ciepła, ocieplenie domu czy też zainstalowanie fotowoltaiki. W przypadku paneli jest to możliwe również wtedy, gdy znajdują się one np. na budynku gospodarczym, ale działają na korzyść budynku mieszkalnego.

Co istotne, odliczenia od podatku można dokonać, gdy remont nie trwa np. w ciągu jednego roku, ale zakończy się po upływie trzech kolejnych lat, licząc od roku, gdy poniesiono pierwszy wydatek z tego tytułu. Może to być zakup niezbędnych urządzeń, materiałów budowlanych lub usług.

Firma inFakt podkreśla, że jeśli koszty związane z termomodernizacją budynku przewyższyły nasz dochód, mamy prawo rozliczyć ulgę nawet do sześciu lat wstecz.

Kiedy nie można skorzystać z ulgi?

Tyczy się to dwóch przypadków. Po pierwsze, wtedy gdy modernizację budynku zrealizowano za pomocą środków uzyskanych z funduszy i projektów realizowanych przez jednostki administracyjne lub publiczne. Po drugie  gdy wydatki zaliczono do kosztów uzyskania przychodów bądź odliczono je od dochodu.

Interia przypomina, że jeśli w ciągu trzech lat remont termomodernizacyjny nie zostanie w pełni zrealizowany, a przyznano ulgę z tego tytułu, pieniądze będzie trzeba zwrócić. Wówczas do dochodu osiągniętego w roku podatkowym, w którym minął wspomniany termin, wliczyć należy otrzymaną ulgę.

Jakie dokumenty są potrzebne do odliczenia?

Wydatki poniesione podczas termomodernizacji budynku trzeba udokumentować za pomocą faktur i rachunków. Sama ulga jest natomiast rozliczana w formularzu PIT-0, który w zależności od sytuacji podatnika należy dołączyć do zeznania podatkowego PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28.

Polecane