Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ubezpieczenie dla wszystkich. Dostaną nawet bezrobotni
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 16.04.2021 02:00

Ubezpieczenie dla wszystkich. Dostaną nawet bezrobotni

Ubezpieczenie zdrowotne dla każdego
biznesinfo.pl

Ubezpieczenie zdrowotne ma przysługiwać każdemu, nawet osobom bez pracy, czy emerytury. Wszystko wskazuje na to, że ZUS szykuje ogromne zmiany w ubezpieczeniach Polaków. Na co powinniśmy się przygotować?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Skąd pomysł zmian w ubezpieczeniach zdrowotnych

  • Kto będzie mógł liczyć na ubezpieczenie

  • W jaki sposób będzie można otrzymać ubezpieczenie

ZUS szykuje zmiany w ubezpieczeniu zdrowotnym

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad reformą ubezpieczeń, dzięki której prawo do ubezpieczenia zyskają również bezrobotni, czy osoby, które nie otrzymują emerytury, ustaliła Rzeczpospolita.

Całe przedsięwzięcie ma polegać na tym, by oddzielić status osoby bezrobotnej od ubezpieczenia zdrowotnego. Projekt jest na razie w powijakach i będzie wymagał jeszcze wielu konsultacji, przede wszystkim z ZUS.

Po wprowadzeniu zmian, ubezpieczenie zdrowotne będzie przysługiwało każdemu, kto nie ma żadnego tytułu do ubezpieczenia, tłumaczy Rzeczpospolitej wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.

Wiceminister dodaje też, że osoby, które stracą pracę lub po prostu nie będą jej mieć oraz osoby bez emerytury będą mogły po prostu złożyć do ZUS-u odpowiedni wniosek o ubezpieczenie zdrowotne drogą elektroniczną, np. przez PUE ZUS.

Wnioski będą mogły złożyć także osoby wykluczone cyfrowo. Będą one musiały stawić się osobiście w oddziale.

Bezrobotni nie szukają pracy

Pomysł powstał w związku z tym, że w tej chwili wiele osób zgłasza się do urzędu pracy jedynie w celu otrzymania ubezpieczenia zdrowotnego, a nie znalezienia pracy. Dane z wywiadu przeprowadzonego w 2020 r. wynika, że takich osób jest aż 57 proc.

Rzeczpospolita zauważa, że dzięki zmianie liczba osób zarejestrowanych w urzędzie zmaleje, dzięki czemu zwiększą się możliwości dla osób, które naprawdę chciałyby znaleźć pracę. Urząd będzie mógł się w większym stopniu na nich skupić i umożliwić zdobywanie nowego doświadczenia dzięki np. przeprowadzanym szkoleniom.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: