Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Praca nad ustawą trwa. Chcą wprowadzenia obowiązkowego ubezpieczenia
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 28.11.2020 01:00

Praca nad ustawą trwa. Chcą wprowadzenia obowiązkowego ubezpieczenia

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Stetoskop na tle pieniedzy.
East News, Arkadiusz Ziolek

Ubezpieczenia obowiązkowe dla farmaceutów

Ustawa o zawodzie farmaceuty wzbudziła ogromne emocje wśród przedstawicieli branży. Do tego stopnia, że farmaceuci napisali otwarty list do ministra rozwoju, pracy i technologii, Jarosława Gowina.

- Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty to zapowiedź głębokiej i zbędnej ingerencji w rynek apteczny, uderzającej w fundamentalne dla wolnej i uczciwej konkurencji wartości - napisano we wspólnym liście farmaceutów i pracodawców. Mimo to rząd pozostał nieugięty.

Ustawa o zawodzie farmaceuty została uchwalona przez Sejm 28 października 2020 roku. Zaledwie dzień później, Marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała ją do prac w Senacie, a tam przeszła już prawdziwy lifting.

Senat do ustawy zaproponował kilkanaście poprawek, które zakładają m.in.: przeprowadzanie przez farmaceutów szczepień ochronnych, a nawet wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia OC dla farmaceutów.

Jak się okazuje, za przyjęciem zmian opowiedziało się 95 senatorów, 1 był przeciw, na 3 wstrzymało się od głosu. Warto tutaj zaznaczyć, że wprowadzone do ustawy przepisy, zdaniem farmaceutów, znacznie wykraczają poza kompetencje sejmowej Komisji Zdrowia.

Ubezpieczenie i inne zapisy ustawy

Senat zaproponował nie tylko wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia dla farmaceutów. Wśród poprawek znalazło się rozwiązanie wprowadzające nakaz usunięcia uchybień, zanim apteka zostanie unieruchomiona na trzy miesiące. Pierwotny projekt nie zakładał żadnego nakazu, co również zbulwersowało przedstawicieli branży.

Warto wspomnieć, że to właśnie na etapie prac sejmowych wprowadzono możliwość uchylenia pozwolenia na prowadzenie punktu aptecznego lub hurtowni na 3 miesiące z klauzulą natychmiastowej wykonalności. 

Istotnym elementem jest także zmiana definicji opieki farmaceutycznej. Rządzący chcą od tej pory nazywać ją świadczeniem zdrowotnym, a nie usługą farmaceutyczną. Zgodnie z tą definicją to farmaceuta będzie czuwał nad odpowiednią farmakoterapią pacjenta przy współpracy z samym zainteresowanym oraz jego lekarzem.

Farmaceuci dostaną także szereg uprawnień m.in.: doradztwa farmaceutycznego oraz prowadzenia przeglądów lekowych. Od tej pory farmaceuci będą mogli także wystawiać recepty w ramach kontynuacji zalecenia lekarskiego na podstawie recepty wystawionej w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

"Ustawa o zawodzie farmaceuty stanowi realizację postulatu rządu dotyczącego wzmocnienia roli farmaceuty, zawartego w dokumencie "Polityka Lekowa Państwa 2018-2022" - pisze portal money.pl. Zmiany wejdą w życie w ciągu 3 miesięcy od ich opublikowania w Dzienniku Ustaw.