fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Stetoskop na tle pieniedzy.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 28 Listopada 2020

Praca nad ustawą trwa. Chcą wprowadzenia obowiązkowego ubezpieczenia

Ustawa o zawodzie farmaceuty znalazła się w Senacie, który wprowadził do niej kilkanaście poprawek. Uwagę przykuwają poprawki dotyczące szczepień ochronnych oraz obowiązkowych ubezpieczeń dla farmaceutów. Czego jeszcze możemy się spodziewać?

Ubezpieczenia obowiązkowe dla farmaceutów

Ustawa o zawodzie farmaceuty wzbudziła ogromne emocje wśród przedstawicieli branży. Do tego stopnia, że farmaceuci napisali otwarty list do ministra rozwoju, pracy i technologii, Jarosława Gowina.

Od soboty nowe zasady w pracy, maseczki obowiązkiem. Wyjątków jest niewieleOd soboty nowe zasady w pracy, maseczki obowiązkiem. Wyjątków jest niewieleCzytaj dalej

- Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty to zapowiedź głębokiej i zbędnej ingerencji w rynek apteczny, uderzającej w fundamentalne dla wolnej i uczciwej konkurencji wartości - napisano we wspólnym liście farmaceutów i pracodawców. Mimo to rząd pozostał nieugięty.

Ustawa o zawodzie farmaceuty została uchwalona przez Sejm 28 października 2020 roku. Zaledwie dzień później, Marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała ją do prac w Senacie, a tam przeszła już prawdziwy lifting.

Senat do ustawy zaproponował kilkanaście poprawek, które zakładają m.in.: przeprowadzanie przez farmaceutów szczepień ochronnych, a nawet wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia OC dla farmaceutów.

Nie 500 plus, a 454 zł do portfela. Rząd głucho milczy, wielu Polaków w ogóle nie ma pojęciaNie 500 plus, a 454 zł do portfela. Rząd głucho milczy, wielu Polaków w ogóle nie ma pojęciaCzytaj dalej

Jak się okazuje, za przyjęciem zmian opowiedziało się 95 senatorów, 1 był przeciw, na 3 wstrzymało się od głosu. Warto tutaj zaznaczyć, że wprowadzone do ustawy przepisy, zdaniem farmaceutów, znacznie wykraczają poza kompetencje sejmowej Komisji Zdrowia.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Trzynastek na razie nie będzie. Premier podjął twardą decyzję
  2. Jesteście pewni, że nie odpadlibyście na pierwszym pytaniu? "Milionerzy" potrafią zaskakiwać
  3. Wydano dowody osobiste z poważnymi błędami. Nawet 10 tys. dokumentów do natychmiastowej wymiany

Ubezpieczenie i inne zapisy ustawy

Senat zaproponował nie tylko wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia dla farmaceutów. Wśród poprawek znalazło się rozwiązanie wprowadzające nakaz usunięcia uchybień, zanim apteka zostanie unieruchomiona na trzy miesiące. Pierwotny projekt nie zakładał żadnego nakazu, co również zbulwersowało przedstawicieli branży.

Szykuj portfel, zapłacimy po 1318 zł. Już w grudniuSzykuj portfel, zapłacimy po 1318 zł. Już w grudniuCzytaj dalej

Warto wspomnieć, że to właśnie na etapie prac sejmowych wprowadzono możliwość uchylenia pozwolenia na prowadzenie punktu aptecznego lub hurtowni na 3 miesiące z klauzulą natychmiastowej wykonalności.

Istotnym elementem jest także zmiana definicji opieki farmaceutycznej. Rządzący chcą od tej pory nazywać ją świadczeniem zdrowotnym, a nie usługą farmaceutyczną. Zgodnie z tą definicją to farmaceuta będzie czuwał nad odpowiednią farmakoterapią pacjenta przy współpracy z samym zainteresowanym oraz jego lekarzem.

Farmaceuci dostaną także szereg uprawnień m.in.: doradztwa farmaceutycznego oraz prowadzenia przeglądów lekowych. Od tej pory farmaceuci będą mogli także wystawiać recepty w ramach kontynuacji zalecenia lekarskiego na podstawie recepty wystawionej w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Wszystko wydarzy się 1 grudnia o 17. Część polskich miast pogrąży się w mroku, już ostrzegająWszystko wydarzy się 1 grudnia o 17. Część polskich miast pogrąży się w mroku, już ostrzegająCzytaj dalej

"Ustawa o zawodzie farmaceuty stanowi realizację postulatu rządu dotyczącego wzmocnienia roli farmaceuty, zawartego w dokumencie "Polityka Lekowa Państwa 2018-2022" - pisze portal money.pl. Zmiany wejdą w życie w ciągu 3 miesięcy od ich opublikowania w Dzienniku Ustaw.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Mogło dość do tragedii, zahamował w ostatniej chwili. Są ranni, policja bada miejsce zdarzenia
  2. Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat
  3. Dasz na tacę płacąc kartą? Biskupi chcą wprowadzenia terminali do kościołów
  4. Sejm zadecydował w sprawie zakazu handlu. W końcu się ugięli
  5. Lidl i Biedronka prześcigają się w promocjach na Black Friday. Sieci rozdają produkty za darmo
  6. Fantastyczna wiadomość dla polskich skoczków. Są gotowi do występu, mają mnóstwo szczęścia
  7. Karol Okrasa zdradził nieziemską recepturę na hitowe ziemniaki i soczyste kotlety mielone
Lidl i Biedronka prześcigają się w promocjach na Black Friday. Sieci rozdają produkty za darmoLidl i Biedronka prześcigają się w promocjach na Black Friday. Sieci rozdają produkty za darmoCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News