Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Tysiące złotych dla seniorów. Młodsi również dostaną, są warunki
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 28.08.2023 14:10

Tysiące złotych dla seniorów. Młodsi również dostaną, są warunki

Pieniądze dla seniorów
BiznesINFO

Wśród świadczeń dla seniorów znajduje się sporo pozycji mających pomóc beneficjentom w ich życiu. Jedną z nich jest 500 plus dla seniorów, które ma polepszyć kwestię zapewnienia podstawowych potrzeb życiowych. Do świadczenia kwalifikują się również osoby młodsze, jednak trzeba spełnić warunki.

500 plus dla seniora

500 plus dla seniora może na pierwszy rzut oka kojarzyć się jako analog świadczenia dla dzieci. W odróżnieniu jednak od 800 plus, zostało ono wprowadzone dopiero w 2019 roku.

Jak informuje portal Interia.pl, sama nazwa 500 plus dla seniora jest nazwą potoczną. Faktycznie chodzi o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Powodami mogą być ograniczenia psychiczne bądź fizyczne.

Potrzebny wniosek

Świadczenie o którym mowa, można uzyskać jedynie poprzez złożenie wniosku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jest to możliwe zarówno drogą tradycyjną - czyli w placówce ZUS bądź pocztą - jak i drogą elektroniczną, poprzez PUE ZUS.

Interia zaznacza, że do wniosku należy dołączyć dokumenty, które pozwolą ZUS na jego pozytywną weryfikację. Chodzi tu m.in. o orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub o zaliczeniu do I grupy inwalidów, bądź prawomocny wyrok sądu przyznający prawo do dodatku pielęgnacyjnego.

Skorzystać mogą również młodsi

Sama potoczna nazwa nie oznacza jednak, że świadczenie przeznaczone jest wyłącznie dla seniorów. Mogą je otrzymać również osoby młodsze, ale powyżej 18. roku życia.

Z informacji portalu Interia.pl wynika jednak, że wymagane jest spełnienie kilku warunków. Przede wszystkim trzeba posiadać orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji oraz nie posiadać uprawnień do emerytury, renty i innych świadczeń ze środków krajowych i zagranicznych. Oczywiście, trzeba posiadać obywatelstwo polskie lub prawo stałego pobytu w Polsce.