Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Drastyczna podwyżka składek. Wielu zapłaci więcej
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 26.08.2023 21:05

Drastyczna podwyżka składek. Wielu zapłaci więcej

Pieniądze i listy z ZUS
BiznesINFO

To już pewne: w przyszłym roku w górę pójdą składki - zarówno te na ubezpieczenia społeczne, jak i zdrowotna. Oznacza to spory wzrost kosztów dla przedsiębiorców.

Składki pójdą w górę

Po tym, jak w czwartek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na przyszły rok, podano informacje na temat wzrostu wynagrodzeń. Jak informuje Business Insider, dzięki temu możliwe jest obliczenie przyszłorocznych składek.

Wieści płynące z tych obliczeń nie są satysfakcjonujące. Podwyżka spowoduje bowiem, iż składki osiągną zupełnie nowy, rekordowy poziom.

Podwyżka wyższa niż oczekiwano

Jak wynika z wypowiedzi Łukasza Kozłowskiego, ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich dla Dziennika Gazety Prawnej cytowanej przez Business Insidera, oczekiwano podwyżki składek. Miała ona być jednak niższa o kilka złotych od stanu faktycznego.

Business Insider zauważa z drugiej strony, że przyszłoroczna podwyżka jest wciąż niższa od tegorocznej. Wyniosła ona bowiem 207 zł i jest uznawana za drastyczną.

Konkretne kwoty składek

Z danych Business Insidera wynika, że kwota składek ma przekroczyć 1600 zł. Dla porównania, obecna kwota jaką muszą płacić przedsiębiorcy to 1418 zł.

Składka emerytalna ma wzrosnąć według informacji portalu do 916,35 zł, zaś rentowa - do 375,55 zł. Kwoty na Fundusz Pracy oraz składki chorobowej wyniosą po 115,01 zł, natomiast składka wypadkowa wzrośnie do 78,40 zł. Łączny wzrost wyniesie 181 zł.