BiznesINFO.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

TVP nie oszczędza na wypłatach. Zarząd zarobił 2,2 mln zł, a na wypłaty wydał 545 mln zł

13 Lipca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

TVP to wyjątkowo hojny pracodawca. W ubiegłym roku publiczny nadawca wydał zdecydowanie więcej na wynagrodzenia - ponad 545 mln zł. Z kolei pensje członków zarządu i rady nadzorczej spadły.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile osób zatrudnia telewizja publiczna

  • Jaka jest średnia pensja pracownika TVP

  • O ile zmniejszyły się wydatki na wynagrodzenia zarządu

TVP nie oszczędza na wypłatach. Coraz wyższe zarobki pracowników

TVP ujawniła sprawozdanie finansowe za 2020 r. Z raportu, do którego dotarł portal wirutalnemedia.pl, wynika, że zatrudnienie w telewizji publicznej znajduje 2 151 osób. To o 30 pracowników więcej niż rok wcześniej. Z kolei liczba osób pracujących w ośrodkach regionalnych zwiększyła się z 704 do 716 osób. W sumie do TVP dołączyło w ubiegłym roku 255 pracowników.

Mimo większego zaplecza kadrowego, zarobki nie spadły. TVP zwiększyła wydatki na wynagrodzenia o 6,2 proc. Dotychczas pensje pracowników kosztowały 513,27 zł. W ubiegłym roku pochłonęły aż 545,19 mln zł. W tej kwocie nie uwzględnia się nagród i odpraw.

TVP musiała zmierzyć się także ze wzrostem kosztów ubezpieczeń społecznych i innych świadczeń pracowniczych. Na ten cel przekazała 87,64 mln zł, czyli o ponad 10 mln zł więcej niż rok wcześniej. W sumie udział wynagrodzeń w łącznych wydatkach TVP wynosi 21,2 proc.

Ile zarabiają pracownicy TVP? Jeszcze w 2019 r. średnia pensja opiewała na 9 572 zł. Zwiększenie wydatków pozwoliło na podwyżki. W rezultacie uśrednione wynagrodzenie wzrosło do poziomu 9 832 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zarząd TVP zarabia mniej

Co ciekawe, na podwyżki nie mogą liczyć najważniejsze postacie TVP. Ze sprawozdania finansowego wynika, że wynagrodzenia członków zarządu wynosiły 2,17 mln zł. Rok wcześniej było to 2,18 mln zł.

Przez cały ubiegły rok w zarządzie TVP zasiadał Mateusz Matyszkiewicz. Przez kilka miesięcy pełniącym obowiązki prezesa był Maciej Łopiński. Po zawirowaniach personalnych w sierpniu na czele TVP ponownie stanął Jacek Kurski. 

Publiczny nadawca postanowił również zmniejszyć zarobki członków rady nadzorczej. Przez rok pensje spadły z 216,4 tys. zł do 189,8 tys. zł.

Skąd TVP czerpie pieniądze?

Przychody TVP to przede wszystkim reklamy i środki budżetowe. W ubiegłym roku publiczny nadawca zarobił na reklamach i sponsoringu o 12 proc. mniej - 740 mln zł. To najniższe wpływy od 11 lat. TVP tłumaczy to zjawisko spadkiem wartości reklamy po wybuchu pandemii.

Mimo tego TVP może w dalszym ciągu liczyć na hojność państwa. Wpływy z abonamentu RTV i rekompensaty za utracone środki wynosiły aż 2,04 mld zł, z czego rekompensata z budżetu państwa przyniosła aż 1,71 mld zł.

W rezultacie udział środków budżetowych stanowi już 64 proc. wpływów TVP. W 2018 r. było to 46 proc., a w 2019 r. - 55 proc. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

TVPwynagrodzenia

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Czytaj więcej >
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. dodatku węglowego. Polacy mogą szykować wnioski

Polska i Świat

Prezydent podpisał ustawę wydłużającą kadencję samorządów

Czytaj więcej >
Przewodów: dziennikarz dotarł do wstępnych ustaleń śledczych, nowe przecieki

Polska i Świat

Associated Press zwolniła reportera. Podał mylącą informację

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Budweiser przekaże piwo zwycięzcom mundialu

Czytaj więcej >