BiznesINFO.pl
TVP i Polskie Radio otrzymają niemal 2 mld zł

flickr/Narodowy Bank Polski, (CC BY-ND 2.0)

TVP i Polskie Radio z ogromną dotacją. Sejm znów przyznał im 2 mld zł z naszych kieszeni

21 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

TVP i Polskie Radio ponownie otrzymają dotację w wysokości niemal 2 mld zł. Sejm przyjął ustawę budżetową, odrzucając poprawki Senatu, który chciał wykreślić zapis o środkach pieniężnych dla mediów publicznych. Teraz wystarczy tylko podpis prezydenta.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego TVP i Polskie Radio otrzymają niemal 2 mld zł

  • Ile media publiczne zarabiają z tytułu wpłat abonamentowych

  • Jakie poprawki zostały odrzucone przez Sejm

TVP i Polskie Radio znów otrzymają 2 mld zł

Sejm odrzucił senackie poprawki, w związku z czym media publiczne otrzymają dodatkowe 1,95 mld zł z tytułu tzw. strat abonamentowych. Ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

- Sejm nie zgodził się na skreślenie przepisu umożliwiającego przekazanie jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych o wartości 1 mld 950 mln zł jako rekompensaty z tytułu utraconych w 2021 r. wpływów z opłat abonamentowych, o co wnosił Senat - przekazała Kancelaria Senatu.

Na mocy pkt 4 art. 8 Minister Finansów zostaje upoważniony do "przekazania, na polecenie Prezesa Rady Ministrów, wydane w związku z wnioskiem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych jako rekompensatę z tytułu utraconych w roku 2021 wpływów z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień".

Mimo że Senat przyjął poprawkę wykreślającą zapis dotyczący przyznania dodatkowych funduszy mediom publicznym, w środowy wieczór posłowie głosami Zjednoczonej Prawicy odrzucili senackie poprawki.

2 mld złotych dla mediów publicznych

W ustawie zaznaczono, że ustalony zostaje limit - "wartość nominalna nowo wyemitowanych skarbowych papierów wartościowych na ten cel nie może przekroczyć kwoty 1,95 mld zł i być większa niż kwota kosztów poniesionych w związku z realizacją misji publicznej". Ustawa przewiduje także, że pieniądze przekazane mediom muszą zostać "przeznaczone na realizację przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji tej misji". 

Przyznane fundusze, jak zaznaczyliśmy na wstępie, mają stanowić rekompensatę z tytułu strat abonamentowych. Portal Wirtualne Media przypomina jednak, że przez ostatnie 4 lata na konto TVP i Polskiego Radia wpłynęło aż 5 mld złotych z tytułu wpłat abonamentowych.

100 poprawek Senatu wylądowało w koszu

Wirtualne Media przekazały, że posłowie poparli jedynie 8 ze 109 poprawek Senatu dotyczące ustawy budżetowej. Poprawki dotyczyły m.in. przesunięcia środków z budżetów poszczególnych instytucji, bądź zwiększeniu limitu wydatków budżetowych.

Wśród odrzuconych poprawek znalazły się też 4 mld zł na dodatki do wynagrodzeń dla pracowników medycznych walczących z COVID-19, 2,5 mld zł na podwyżki dla nauczycieli czy 1,95 mld zł na dofinansowanie leczenia chorób nowotworowych i układu sercowo-naczyniowego. Sejm nie zgodził się także na to, by przeznaczyć 80 mln zł na psychiatrię dziecięcą oraz 120 mln zł na leczenie związane z powikłaniami po COVID-19.

Odrzucono także poprawkę, która miała na celu zwiększenie środków na zakup pomocy dydaktycznych i sprzętu do nauczania zdalnego dla uczniów o 300 mln zł, poinformował portal.

Tagi:

TVPSejmbudżet

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Dodatkowy podatek obciąży wynajmujących mieszkania. To efekt Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Przedsiębiorco uważaj. Jeżeli nie złożysz ważnej deklaracji w ZUS, zapłacisz 5 000 zł kary

Czytaj więcej >

Finanse

Rata kredytu niższa o 5 tys. złotych. Sąd pozbawił bank prawa doliczania WIBOR-u do raty

Czytaj więcej >
pieniądze

Finanse

UOKIK stawia zarzuty Profi Credit Polska. Dotyczą sposobu windykacji

Czytaj więcej >
Seniorzy otrzymają mniejsze kwoty z tytułu tzw. "trzynastek" i "czternastek"?

Finanse

Nowe limity dorabiania do rent i emerytur. Zmiany od grudnia 2022

Czytaj więcej >
Iberion

Finanse

Dodatek elektryczny. Wnioski można składać od 1 grudnia

Czytaj więcej >