BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Tusk: "Obajtek jest jednym z największych oligarchów Putina"
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 27.02.2023 22:19

Tusk: "Obajtek jest jednym z największych oligarchów Putina"

Daniel Obajtek
East News

- Tak naprawdę, biorąc pod uwagę skalę tego, co robi pan Obajtek, to on jest dzisiaj jednym z największych oligarchów Putina - mówił Donald Tusk podczas dzisiejszego spotkania z wyborcami, które odbyło się w Pabianicach.

Tusk uważa Obajtka za ”oligarchę Putina”

Tusk mówił na spotkaniu „Orlen według ekspertów wypłacił Putinowi w ciągu tego roku, kiedy trwa wojna, nawet 40 miliardów złotych za ropę, której miało już z Rosji nie być.

- Od pierwszych dni wojny rząd PiS mówił, że jest za sankcjami, że Polska i rząd Morawieckiego będzie najostrzej przestrzegającym kwestie sankcji rządem w Europie. Morawiecki, Kaczyński, prezydent Duda, napominali inne kraje. I ropa, i gaz były tutaj czymś najważniejszym z punktu widzenia interesów Rosji – powiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Według Tuska „Obajtek to oligarcha Putina”

- Dzisiaj także dotarła do mnie informacja równie bulwersująca. Orlen nadal kupuje ropę z Rosji, dla czeskich zakładów. Nadal w jakimś sensie finansuje tę wojnę - mówił podczas dzisiejszego spotkania lider opozycji.

„Ktoś złośliwie, ale dość celnie zauważył, że być może pan Obajtek jest nietykalny tak, jak każdy oligarcha Putina” – dodał.

Tusk mówił na spotkaniu, że biorąc pod uwagę skalę tego, co robi pan Obajtek, to on jest dzisiaj jednym z największych oligarchów Putina. 

Tusk o wysokich cenach i „dzieleniu się łupami”

Jego zdaniem Polacy płacą jedną z najwyższych cen w Europie na stacjach benzynowych.

Przewodniczący PO wspomniał też, że Adam Bielan - lider Partii republikańskiej - został szefem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

„Oni tak dzielą się łupami. To, żeby tak rozdać kolejne setki milionów złotych bez praktycznie żadnej kontroli, bez żadnego uzasadnienia” - komentował Tusk.

- Nawet pisowskie CBA nie wytrzymało i musiało już tam wjechać – dodał.


 

Polecane