trzynastki
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 29 Marca 2020

Rekordowe trzynastki w tym roku. Mimo ogromnych strat wypłaty po 3 tys. zł

Trzynastki dla górników rosną z rok na rok, i to pomimo nie najlepszej sytuacji na rynku węgla. Dzięki premiom średnie wynagrodzenie w górnictwie węgla kamiennego pod koniec zeszłego roku wyniosło 17,5 tys. zł, na co składały się pensje i trzynastki. Natomiast w lutym było to około 11 tys. zł.

Trzynastki dla górników coraz wyższe

Lutowe trzynastki były o 600 zł większe niż w poprzednim roku - podaje “Fakt”, powołując się na dane GUS. Z kolei za węgiel w portach w Holandii i Belgii (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam) płaci się aktualnie najmniej od czterech lat.

Andrzej Duda o terminie wyborów prezydenckich. Andrzej Duda o terminie wyborów prezydenckich. "Może być nie do utrzymania"Czytaj dalej

Zeszły rok skończył się dla kopalni stratą w wysokości 583 mln zł, co było konsekwencją restrukturyzacji zamykanych szybów. Dziennik zwraca uwagę, że do górnictwa cały czas trzeba dopłacać. Z raportu ClientEarth i WiseEuropa wynika, że od 2013 do 2018 roku Polska musiała dorzucić blisko 30 mld zł do energetyki węglowej.

Trzynastki dla górników ogromnym dodatkiem do pensji

Ale to nie przeszkadza górnikom węgla utrzymywać się czołówce zarobkowej naszego kraju. Z rankingu wynagrodzeń w poszczególnych branżach przygotowanym przez GUS wynika, że średnie wynagrodzenie w górnictwie w lutym wyniosło 10 985 zł brutto, czyli dwukrotnie więcej, niż wynosi średnia płaca w całym sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 pracowników. Poza tym jest to pięć razy więcej niż zarabiają przeciętnie pracownicy najmniejszych firm. Oczywiście wpływ na to mają także trzynastki i czternastki przyznawane górnikom.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Córka Kowalskiej nie może samodzielnie oddychać. Piosenkarka właśnie przekazała druzgocącą wiadomość

A w lutym dodatek do pensji wyniósł ponad 3000 zł. Jednak to niejedyna premia, jaką otrzymali w ostatnim czasie górnicy. Jak podaje “Fakt”, jeszcze w grudniu ubiegłego roku zostały przyznane trzynastki, a dzięki temu średnie wynagrodzenie w górnictwie węgla kamiennego wyniosło 17,5 tys. zł.

Górnictwo nieopłacalne dla państwa

Trzynastki mają oczywiście wpływ na pozycję zarobków w rankingu wynagrodzeń, ale fakt, że nawet informatycy, którzy stanowią aktualnie o sile polskiej gospodarki zarabiają mniej (ok. 9 tys. brutto) robi wrażenie.

Minimalne ryzyko w komunikacji miejskiej. Pesa pokazuje, jak siadać w tramwajuMinimalne ryzyko w komunikacji miejskiej. Pesa pokazuje, jak siadać w tramwajuCzytaj dalej

Tymczasem zatrudnienie w górnictwie ani drgnie i wynosi niecałe 80 tys. ludzi, a energetyka cierpi przez polski węgiel. Wartość giełdowa największych spółek należących do Skarbu Państwa obniżyła się o ponad 50 mld zł w 2019 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Urząd Miasta rozdaje maseczki i płyny dezynfekujące. W tym mieście na Mazowszu dostaną je wszyscy
  2. Chroni komórki przed starzeniem się i wspomaga czerwone krwinki. Witamina E jest bardzo ważna dla organizmu człowieka
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Nie żyje niemowlę zakażone koronawirusem. Pierwszy przypadek na świecie, łzy napływają do oczu
Do kiedy potrwa epidemia? Znamy już datę dnia apogeumDo kiedy potrwa epidemia? Znamy już datę dnia apogeumCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News