BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rekordowe trzynastki w tym roku. Mimo ogromnych strat wypłaty po 3 tys. zł

29 Marca 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Trzynastki dla górników rosną z rok na rok, i to pomimo nie najlepszej sytuacji na rynku węgla. Dzięki premiom średnie wynagrodzenie w górnictwie węgla kamiennego pod koniec zeszłego roku wyniosło 17,5 tys. zł, na co składały się pensje i trzynastki. Nato

Trzynastki dla górników coraz wyższe

Lutowe trzynastki były o 600 zł większe niż w poprzednim roku - podaje “Fakt”, powołując się na dane GUS. Z kolei za węgiel w portach w Holandii i Belgii (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam) płaci się aktualnie najmniej od czterech lat.

Zeszły rok skończył się dla kopalni stratą w wysokości 583 mln zł, co było konsekwencją restrukturyzacji zamykanych szybów. Dziennik zwraca uwagę, że do górnictwa cały czas trzeba dopłacać. Z raportu ClientEarth i WiseEuropa wynika, że od 2013 do 2018 roku Polska musiała dorzucić blisko 30 mld zł do energetyki węglowej.

Trzynastki dla górników ogromnym dodatkiem do pensji

Ale to nie przeszkadza górnikom węgla utrzymywać się czołówce zarobkowej naszego kraju. Z rankingu wynagrodzeń w poszczególnych branżach przygotowanym przez GUS wynika, że średnie wynagrodzenie w górnictwie w lutym wyniosło 10 985 zł brutto, czyli dwukrotnie więcej, niż wynosi średnia płaca w całym sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 pracowników. Poza tym jest to pięć razy więcej niż zarabiają przeciętnie pracownicy najmniejszych firm. Oczywiście wpływ na to mają także trzynastki i czternastki przyznawane górnikom.

A w lutym dodatek do pensji wyniósł ponad 3000 zł. Jednak to niejedyna premia, jaką otrzymali w ostatnim czasie górnicy. Jak podaje “Fakt”, jeszcze w grudniu ubiegłego roku zostały przyznane trzynastki, a dzięki temu średnie wynagrodzenie w górnictwie węgla kamiennego wyniosło 17,5 tys. zł.

Górnictwo nieopłacalne dla państwa

Trzynastki mają oczywiście wpływ na pozycję zarobków w rankingu wynagrodzeń, ale fakt, że nawet informatycy, którzy stanowią aktualnie o sile polskiej gospodarki zarabiają mniej (ok. 9 tys. brutto) robi wrażenie.

Tymczasem zatrudnienie w górnictwie ani drgnie i wynosi niecałe 80 tys. ludzi, a energetyka cierpi przez polski węgiel. Wartość giełdowa największych spółek należących do Skarbu Państwa obniżyła się o ponad 50 mld zł w 2019 roku.

Tagi:

wynagrodzeniewęgielTrzynastkapremiagórnictwo

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Dodatkowy podatek obciąży wynajmujących mieszkania. To efekt Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Przedsiębiorco uważaj. Jeżeli nie złożysz ważnej deklaracji w ZUS, zapłacisz 5 000 zł kary

Czytaj więcej >

Finanse

Rata kredytu niższa o 5 tys. złotych. Sąd pozbawił bank prawa doliczania WIBOR-u do raty

Czytaj więcej >
pieniądze

Finanse

UOKIK stawia zarzuty Profi Credit Polska. Dotyczą sposobu windykacji

Czytaj więcej >
Seniorzy otrzymają mniejsze kwoty z tytułu tzw. "trzynastek" i "czternastek"?

Finanse

Nowe limity dorabiania do rent i emerytur. Zmiany od grudnia 2022

Czytaj więcej >
Iberion

Finanse

Dodatek elektryczny. Wnioski można składać od 1 grudnia

Czytaj więcej >