BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Testy na COVID-19 już niedługo każdy będzie mógł zrobić sobie na życzenie? Pod jednym warunkiem

11 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Testy na koronawirusa polskiej produkcji coraz bliżej. Już po świętach instytut z Poznań ma rozpocząć wytwarzanie preparatu, który pozwoli na zwiększenie liczby badań. A co z odpłatnymi testami? W tej sprawie zabrał głos były wicepremier Jarosław Gowin.

Testy na COVID-19 w Polsce

„Testy przybliżą nas do odmrożenia gospodarki po świętach” – przyznał były wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zdaniem polityka liczba wykonywanych badań musi wzrosnąć, jeśli chcemy zahamować przyrost zakażeń w Polsce.

Gowin twierdzi, że „trzeba przeprowadzać setki tysięcy testów dziennie” tak, jak w Niemczech. Od początku pandemii przeprowadzono 118 tys. testów, a w ciągu ostatniej doby 10,6 tys. – podaje polsatnews.pl.

Preparat wyprodukowany w Poznaniu

Procedurę wykrywania koronawirusa ma ułatwić test, nad którym pracują naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. W przyszłym tygodniu ruszy jego produkcja. Docelowo ma być wytwarzane do 150 tys. testów tygodniowo.

„Ten test uratuje życie wielu z nas i pozwoli szybciej uruchomić polską gospodarkę" – napisał na Twitterze Gowin. Państwowy Zakład Higieny poświadczył niedawno stuprocentową skuteczność polskiego preparatu.

Testy mają trafić w pierwszej kolejności do polskiej służby zdrowia, jednak nie wyklucza się, że za jakiś czas będą eksportowane.

Co z testami na życzenie?

Na pytanie o możliwość wykonywania testów na życzenie Gowin powiedział, że decyzja w tej sprawie należy do Ministerstwa Zdrowia. Jego zdaniem nie można wykluczyć takiej ewentualności, ale pod jednym warunkiem.

„Musimy produkować miliony testów” – oznajmił polityk, który podkreśla, że zarówno eksport testów, jak i ich odpłatność będzie uzależniona od wielkości produkcji.

Nowatorska metoda ze wsparciem finansowym

Innowacyjny sposób wykrywania koronawirusa został opracowany przez PAN w Poznaniu, który już 20 marca oznajmił, że dostępny jest prototyp testu. Praca nad jego ostateczną formułą trwała 3 tygodnie.

Wsparcie finansowe Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w produkcji pierwszych 100 tys. sztuk polskiego testu na koronawirusa było ostatnią decyzją Jarosława Gowina jako ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Przekazał na ten cel 15 mln zł.

Według najnowszych szacunków koszt jednego testu to 53 zł. Badanie trwa ok. 6 godzin, w tym czasie mogą być analizowane 92 próbki.

Kontrola przede wszystkim

Poznańscy naukowcy postawili na wzmożoną kontrolę w trakcie wykonywania badania. „W próbkach wymazu oprócz wirusa znajdują się zawsze komórki ludzkie, chociażby komórki nabłonka, które niechcący zostaną pobrane. My wykrywamy, czy te komórki były faktycznie obecne” – przyznała doktor wchodząca w skład zespołu, który pracuje nad polskim testem.

Dzięki temu możliwa jest większa kontrola, która pokazuje nie tylko, że „procedura diagnostyczna przebiegła poprawnie, ale również, że wymaz został poprawnie pobrany, przechowywany, transportowany, i że RNA, które było w próbce, nie uległo degradacji” – tłumaczy naukowiec.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >