Testy na koronawirusa produkowane w Polsce
Cadu Rolim via www.imago-images.de/Imago Stock and People/East N
Autor Maria Glinka - 11 Kwietnia 2020

Testy na COVID-19 już niedługo każdy będzie mógł zrobić sobie na życzenie? Pod jednym warunkiem

Testy na koronawirusa polskiej produkcji coraz bliżej. Już po świętach instytut z Poznań ma rozpocząć wytwarzanie preparatu, który pozwoli na zwiększenie liczby badań. A co z odpłatnymi testami? W tej sprawie zabrał głos były wicepremier Jarosław Gowin.

Testy na COVID-19 w Polsce

„Testy przybliżą nas do odmrożenia gospodarki po świętach” – przyznał były wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zdaniem polityka liczba wykonywanych badań musi wzrosnąć, jeśli chcemy zahamować przyrost zakażeń w Polsce.

Gowin twierdzi, że „trzeba przeprowadzać setki tysięcy testów dziennie” tak, jak w Niemczech. Od początku pandemii przeprowadzono 118 tys. testów, a w ciągu ostatniej doby 10,6 tys. – podaje polsatnews.pl.

Brak jednego elementu przy domu może cię kosztować 10 tys. złotych. Przepisy nabrały nowego wymiaruBrak jednego elementu przy domu może cię kosztować 10 tys. złotych. Przepisy nabrały nowego wymiaruCzytaj dalej

Preparat wyprodukowany w Poznaniu

Procedurę wykrywania koronawirusa ma ułatwić test, nad którym pracują naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. W przyszłym tygodniu ruszy jego produkcja. Docelowo ma być wytwarzane do 150 tys. testów tygodniowo.

„Ten test uratuje życie wielu z nas i pozwoli szybciej uruchomić polską gospodarkę" – napisał na Twitterze Gowin. Państwowy Zakład Higieny poświadczył niedawno stuprocentową skuteczność polskiego preparatu.

Testy mają trafić w pierwszej kolejności do polskiej służby zdrowia, jednak nie wyklucza się, że za jakiś czas będą eksportowane.

Problem z płatnością gotówką. NBP apelujeProblem z płatnością gotówką. NBP apelujeCzytaj dalej

Co z testami na życzenie?

Na pytanie o możliwość wykonywania testów na życzenie Gowin powiedział, że decyzja w tej sprawie należy do Ministerstwa Zdrowia. Jego zdaniem nie można wykluczyć takiej ewentualności, ale pod jednym warunkiem.

„Musimy produkować miliony testów” – oznajmił polityk, który podkreśla, że zarówno eksport testów, jak i ich odpłatność będzie uzależniona od wielkości produkcji.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Andrzej Duda przekazał przykrą wiadomość. Nie żyje członek Narodowej Rady Rozwoju

Nowatorska metoda ze wsparciem finansowym

Innowacyjny sposób wykrywania koronawirusa został opracowany przez PAN w Poznaniu, który już 20 marca oznajmił, że dostępny jest prototyp testu. Praca nad jego ostateczną formułą trwała 3 tygodnie.

Wsparcie finansowe Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w produkcji pierwszych 100 tys. sztuk polskiego testu na koronawirusa było ostatnią decyzją Jarosława Gowina jako ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Przekazał na ten cel 15 mln zł.

Według najnowszych szacunków koszt jednego testu to 53 zł. Badanie trwa ok. 6 godzin, w tym czasie mogą być analizowane 92 próbki.

Rząd zapowiada ściągnięcie części ograniczeń po świętach. Wiele osób będzie zadowolonychRząd zapowiada ściągnięcie części ograniczeń po świętach. Wiele osób będzie zadowolonychCzytaj dalej

Kontrola przede wszystkim

Poznańscy naukowcy postawili na wzmożoną kontrolę w trakcie wykonywania badania. „W próbkach wymazu oprócz wirusa znajdują się zawsze komórki ludzkie, chociażby komórki nabłonka, które niechcący zostaną pobrane. My wykrywamy, czy te komórki były faktycznie obecne” – przyznała doktor wchodząca w skład zespołu, który pracuje nad polskim testem.

Dzięki temu możliwa jest większa kontrola, która pokazuje nie tylko, że „procedura diagnostyczna przebiegła poprawnie, ale również, że wymaz został poprawnie pobrany, przechowywany, transportowany, i że RNA, które było w próbce, nie uległo degradacji” – tłumaczy naukowiec.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tłumy ludzi i morze kwiatów na ulicach. Wzruszające wspomnienia z 10 kwietnia 2010
  2. Jest prosty sposób na ograniczenie ryzyka zarażenia bliskich w Wielkanoc. Wiele osób o nim zapomina
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Bardzo ważne słowa szefa WHO. Chodzi o znoszenie ograniczeń i restrykcji
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News