Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Termin mija 15 listopada. Nie zapłacisz, to zaczną naliczać odsetki
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 13.11.2023 16:14

Termin mija 15 listopada. Nie zapłacisz, to zaczną naliczać odsetki

Pieniądze na kalendarzu
BiznesINFO

Bardzo ważny termin uiszczenia jednej opłaty mija już za kilka dni. Zobowiązane do tego osoby muszą się pośpieszyć - w przeciwnym wypadku będą musieli płacić srogie opłaty dodatkowe.

Ważna opłata za rogiem

W polskich przepisach zapisane jest wiele opłat, których ostatecznego terminu na uiszczenie trzeba bezwzględnie przestrzegać. Najczęściej są to daniny opłacane raz do roku, dzięki czemu można o nich zapomnieć na kolejne 12 miesięcy.

Spośród szerokiego grona takich opłat można jednak wyłowić takie, których trzeba dokonać co kilka miesięcy, co może sprawić niektórym niemałe problemy. W przypadku jednej z takich danin, termin mija już za kilkadziesiąt godzin.

Nie warto zwlekać

Jak wynika z informacji serwisu fakt.pl, chodzi o czwarty termin zapłaty podatku od nieruchomości. Jako trzy poprzednie wskazane były odpowiednio 15 dnia miesiąca w marcu, maju i wrześniu - ostatni zaś jest wyznaczony 15 listopada.

Konkretna kwota podatku zależy od danych dot. cen towarów i usług udostępnionych przez GUS. Decyzję o jego wysokości na tej podstawie podejmuje gmina, która również informuje mieszkańców o tym, ile muszą zapłacić. Fakt.pl zauważa, że cztery raty podatku nie obowiązują, jeżeli kwota jest mniejsza niż 100 zł - w takim przypadku cała suma będzie do zapłaty w jednej transzy.

Za zwlekanie będą dodatkowe opłaty

Według doniesień portalu fakt.pl, do uiszczenia podatku zobowiązani są właściciele budowli, gruntów oraz obiektów, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza. Zwlekanie z zapłaceniem daniny jest bezcelowe - wiąże się to bowiem z dodatkowymi opłatami.

W przypadku odsetek, które trzeba zapłacić za spóźnienie, jest już niestety znacznie trudniej. Nikt nie jest zobowiązany do poinformowania danych osób, ile wyniesie kwota odsetek - trzeba to zrobić samemu na podstawie stopy lombardowej, która obecnie według informacji fakt.pl wynosi 6,25 proc.