Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Ten błąd popełnia 90 proc. Polaków. Płacą przez to więcej
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 21.03.2024 23:02

Ten błąd popełnia 90 proc. Polaków. Płacą przez to więcej

kaloryfer
Fot. Pixabay/ri

Wraz z nadejściem wiosny i wzrostem temperatur wielu z nas wyłącza grzejniki, ale czy to właściwy krok? Według ekspertów, większość Polaków popełnia ten błąd, który może skutkować dodatkowymi kosztami w przyszłości. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bełchatowie podkreśla konieczność odpowiedniej konserwacji grzejników oraz właściwych działań przed sezonem grzewczym.

Jak uniknąć zapowietrzenia grzejników?

Wraz z rosnącymi temperaturami na zewnątrz, wielu użytkowników grzejników zamyka zawory, co wydaje się logiczne, ale niesie za sobą potencjalne zagrożenia dla urządzeń. Według danych PEC Bełchatów, aż 90% Polaków popełnia ten błąd. Zamiast tego, eksperci zalecają dokładnie odwrotne działanie: odkręcenie zaworów na maksymalną wartość. 

To prosty sposób, aby uniknąć zapowietrzenia grzejników i zapewnić ich sprawne działanie w kolejnym sezonie grzewczym. Niewłaściwe postępowanie może skutkować koniecznością indywidualnego odpowietrzania każdego grzejnika, co wiąże się z dodatkowym nakładem czasu i kosztów.

Zmiana czasu 2024. Kiedy ostatni raz przestawimy zegarki? Koniec z ogrzewaniem domów gazem i węglem? Decyzja UE zaskakuje

Konserwacja grzejników jako klucz do ich sprawności

Latem, gdy grzejniki są nieużywane, warto zadbać o ich konserwację, aby działały efektywnie podczas nadejścia chłodniejszych dni. Konserwacja obejmuje nie tylko czyszczenie zewnętrznej powierzchni, ale także dbanie o wnętrze grzejnika. Zaleca się usuwanie zanieczyszczeń za pomocą miękkiej, wilgotnej szmatki oraz unikanie agresywnych detergentów, które mogą uszkodzić powierzchnię lakierniczą. Dodatkowo, zastosowanie płynów antykorozyjnych pomoże zapobiec powstawaniu rdzy wewnątrz urządzenia. Dbając o grzejniki od zewnątrz i od wewnątrz, możemy przedłużyć ich żywotność i zapewnić maksymalną efektywność działania.

ZOBACZ TAKŻE: Seniorka chciała oszczędzić. Dostała gigantyczny rachunek

Utrzymanie powłoki zabezpieczającej i usuwanie rys

Aby zadbać o trwałość grzejników, ważne jest utrzymanie powłoki zabezpieczającej. Należy unikać zawieszania na gorących grzejnikach ścierek nasączonych detergentami, co może prowadzić do uszkodzeń. W przypadku pojawienia się rys i zadrapań, zaleca się ich usuwanie i ponowne pomalowanie specjalną farbą, aby zapobiec korozji. Dzięki tym prostym działaniom można zapewnić długotrwałą i efektywną pracę grzejników, co przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy w dłuższej perspektywie czasowej.