Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Koniec z ogrzewaniem domów gazem i węglem? Decyzja UE zaskakuje
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 14.03.2024 14:14

Koniec z ogrzewaniem domów gazem i węglem? Decyzja UE zaskakuje

kaloryfer
Fot. Pixabay/ri

Parlament Europejski przegłosował już dyrektywę budynkową. To zła wiadomość dla wszystkich, którzy ogrzewają domy węglem i gazem. Branżę czekają wielkie zmiany w całej UE.

Zakaz kotłów na paliwa kopalne

13 marca Parlament Europejski zdecydował o nowelizacji dyrektywy budynkowej (EPBD), a tym samym o zakazie kotłów na paliwa kopalne, m.in. gaz i węgiel. Od 2030 roku właściciele nie będą mogli instalować ich w nowych budynkach, na tym jednak nie koniec. Od 2040 r. kotły te będą musiały zostać całkowicie wycofane na terenie całej Unii Europejskiej. Właścicieli lokali czeka również przymusowa wymiana liczników.

Czas tylko do 15 marca. Wielu Polaków zapłaci blisko 500 zł

Nie węgiel, nie gaz, więc co?

W związku z ograniczeniem, a w następnej kolejności całkowitym zakazem stosowania pieców na paliwa kopalne, nasuwa się pytanie: czym ogrzewać domy? Okazuje się, że Rada UE ma na to gotową odpowiedź. Nowa dyrektywa budynkowa dopuszcza bowiem stosowanie pieców na biomasę. Właściciele będą mogli więc stosować m.in. pellet, wytwarzany z odpadów drzewnych. Taka decyzja tłumaczona jest tym, że pellet ma być zrównoważonym źródłem energii.

Nie wszyscy jednak zgadzają się z tą oceną. Zdaniem ekologów spalanie drewna może być nawet jeszcze bardziej emisyjne od wykorzystywania gazu i węgla. Działanie to może również prowadzić do degradacji ekosystemów leśnych.

Wojciech Perek z Grupy Drewno Pozytywna Energia podkreśla jednak, że drewno jest surowcem odnawialnym, a drzewa spożytkowane na opał stanowią tylko niewielki procent wycinki lasów w ogóle.
 

Pellet sposobem na oszczędzanie

Palenie biomasą, zdaniem Unii, ma nie tylko być bardziej ekologicznym rozwiązaniem, ale również tańszą opcją dla właścicieli budynków. Ceny węgla i gazu idą bowiem w górę, a zarówno drewno jak i pellet mają być zwolnione z opłaty od emisji  (ETS2).

Jednocześnie portal money.pl przypomina, że wszystkie urządzenia powinny charakteryzować się najwyższymi parametrami. To kwestia nie tylko unijnych wymogów, ale również najlepsze rozwiązanie dla właścicieli — często piece niskiej jakości skutkowały zdecydowanymi podwyżkami ogrzewania.

źródło: money.pl