Aplikacja mobilna mObywatel jest ciągle rozwijana, co sprawia, że staje się jeszcze bardziej pomocna dla wielu Polaków, którzy korzystają z niej na co dzień. Wprowadzono już istotne zmiany, a nowa funkcja z pewnością spodoba się wielu użytkownikom i odmieni sposób korzystania z aplikacji. Nie zwlekaj i sprawdź ją sam!
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk szefująca ministerstwu pracy zasygnalizowała w ostatnim czasie prace nad projektem ustawy, który ma otoczyć państwową ochroną część zawodów, a nawet całe branże. Decyzja jest odpowiedzią na rozwój techniki, która może w najbliższych latach przełożyć się na rozrost bezrobocia technologicznego.
Styczniowy powrót do szkół zakończył się dla rodziców polskich uczniów ponurym zderzeniem z polską rzeczywistością. Od rana wielu z nich nie ma kontaktu z nauczycielami: nie mogą sprawdzić, czy dziecko było na lekcjach, ani jakie otrzymało zadania domowe. Problem dotyczy placówek w całej Polsce. Zniecierpliwieni rodzice postanowili nagłośnić sytuację w mediach społecznościowych.
Neutralność klimatyczna to jeden z kluczowych celów Unii Europejskiej na rok 2050. Dla Polski, jednego z największych emitentów CO2 w UE, osiągnięcie tego celu będzie ogromnym wyzwaniem, ale także szansą na wzrost gospodarczy i rozwój nowych technologii. Jak wskazuje Bank Światowy, niezbędne będą zdecydowane działania na rzecz dekarbonizacji.
Sejm właśnie przyjął nowelizację ustawy prawo lotnicze, która reguluje loty dronami w Polsce. Nowe przepisy mają dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Każdy, kto lubi korzystać z dronów, np. w ramach hobby, powinien zapoznać się z tymi informacjami. W przeciwnym wypadku czekają go konsekwencje. Nowe przepisy ustalają m.in. co się dzieje, gdy operator drona… straci prawo jazdy.
Użytkownicy Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) zdecydowanie nie rozpoczęli tego tygodnia, tak jakby mogli tego chcieć. Wielka awaria platformy na której można składać wnioski i przesyłać ważne dokumenty pokrzyżowała plany wielu osób. Problemy rozpoczęły się już rano.
Serwisy społecznościowe i aplikacje należące do Meta nie działają. Zgłoszenia napływają z całego świata, choć w różnych regionach problemy z dostępnością przybierają inny charakter. Administracja potwierdziła już awarię i poinformowała o podejmowanych działaniach.
Branża, która latami uchodziła w Polsce za eldorado, zaczyna być postrzegana bardziej realistycznie. Dane z rejestru REGON są jednoznaczne i choć nie muszą wcale oznaczać problemów, to powinny być sygnałem dla szukających zatrudnienia - próg wejścia jest dziś bardzo wysoki.
Już niejednokrotnie w historii komputerów zdarzało się, że oprogramowanie, które miało chronić użytkowników przed cyberzagrożeniami, finalnie posłużyło hakerom do włamań. Niestety mamy do czynienia z kolejną podobną sytuacją, jednak tym razem padło na produkt chętnie wykorzystywany przez Polaków.
Awizo to jeden z najbardziej kłopotliwych dokumentów, jakie można znaleźć w skrzynce pocztowej. Wielu z nas podejrzewa, że listonosze zostawiają je w pośpiechu nie sprawdzając, czy adresat rzeczywiście był w domu. Tymczasem zgubienie awizo lub nieodebranie korespondencji na poczcie może skutkować przykrymi konsekwencjami. Ministerstwo cyfryzacji chce to zmienić. Co nas od pierwszego stycznia?
Administracja Japonii wydała nowe rekomendacje mające rozwiązać problem, z którym borykamy się już także w Polsce. Zaniedbania mogą skutkować naliczaniem dodatkowych opłat, koniecznością borykania się z licznymi formalnościami, a w skrajnych przypadkach procesem sądowym.
Google rozpoczął testowanie usuwania treści lokalnych wydawców z wyników wyszukiwania i platform takich jak Google News oraz Google Discover w dziewięciu krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce. Eksperyment, który dotyczy 1 proc. użytkowników w Belgii, Chorwacji, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Włoszech i Polsce, jest odpowiedzią na regulacje wynikające z unijnej dyrektywy o prawie autorskim.
W połowie września Intel ogłosił swoją decyzję o wycofaniu się z inwestycji w Europie. Porzucona została budowa zakładów we Włoszech, Francji, Niemczech i Polsce. U nas, pod Wrocławiem, miał stanąć zakład testowania procesorów. Rząd próbował jeszcze przekonywać, że jest to tylko zamrożenie, jednak zyskujemy kolejne potwierdzenia, że plany zostały definitywnie pogrzebane.
Niemal z dnia na dzień Sam Altman stał się jednym z najważniejszych ludzi w IT. Produkt jego firmy - ChatGPT, to nie jedyne przedsięwzięcie, jakim zajmuje się 39-latek. Równolegle tworzy sprzęt i oprogramowanie służące do potwierdzania tożsamości pod zbiorczą marką World. W Polsce właśnie rozpoczęto wdrożenia. Miliarder kusi Polaków, żeby dołączyli do jego przedsięwzięcia. W zamian oferuje kawę lub vouchery na zakupy. Sam zyska coś znacznie cenniejszego.
Firma NVIDIA od dekad jest niepodzielnym liderem rynku kart graficznych, a w ostatnim czasie wyrosła na potęgę za sprawą wykorzystania swoich układów do działania tzw. sztucznej inteligencji. Pojawiły się jednak doniesienia, że korporacja nie przebiera w kontrahentach. Dziennikarze Bloomberga wpadli na trop, który prowadzi do Rosji.
Niedawno opinię publiczną oburzył zmyślony wywiad przeprowadzony w Off Radiu Kraków z nieżyjącą od wielu lat noblistką Wisławą Szymborską. Choć wokół podobnych rozwiązań kontrowersji nie brakuje, producenci sztucznej inteligencji szukają podobnych rozwiązań, aby ułatwić ludziom życie codzienne, w tym także przynieść ulgę w żałobie. Czym są tzw. griefboty i jak mają wspierać rodzinę zmarłych?
Google zapowiedział ważne zmiany w swoich produktach, których celem jest przyśpieszenie ich działania. Dzięki nim to użytkownik będzie mógł zdecydować, w jakim trybie będzie pracować oprogramowanie, tak aby działało najsprawniej na jego urządzeniach. Odczują to zwłaszcza posiadacze starszych komputerów.
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało Strategię Cyfryzacji Polski, która ma obowiązywać aż do 2035 roku. Dokument stanowi plan działań w zakresie cyfryzacji określający strukturę i zakres dalszych działań wraz ze wskazaniem finansowania. Dość powiedzieć, że Polska już za dekadę ma wydawać na cyfryzację 5 proc. PKB.
Smartfony i smartwatche, czyli inteligentne telefony i zegarki od lat są dostępne i powszechnie użytkowane. Masowo produkuje się ich nowsze wersje, jednak większość z nich niewiele wnosi na rynek mobilnej elektroniki użytkowej. Tym razem jednak zrobiło się głośno o produkcie, który jest znacznie mniejszy gabarytowo, ale ma wiele przydatnych funkcji. Czy smartpierścionek podbije rynek?
Czy Twój inteligentny odkurzacz stanowi zagrożenie? Coraz więcej Polaków korzysta z urządzeń typu IoT, ale niewielu zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie mogą one stwarzać. Nawet nasz codzienny, inteligentny odkurzacz może stać się narzędziem… “zombie”.
Cyberprzestępcy nie ustają w wysiłkach, aby wykorzystać naiwność lub nieuwagę internautów. W najnowszym ostrzeżeniu, eksperci z CERT Orange Polska poinformowali o kolejnej kampanii phishingowej, która może dotknąć każdego z nas. Fałszywe e-maile podszywające się pod znane firmy lub instytucje to coraz powszechniejsza metoda oszustów. Jak nie dać się złapać na te podstępne sztuczki?
Rząd wizerunkowo próbuje ograniczać szkody związane z sytuacją w IDEAS NCBR. Obsadzony przez lewicę resort nauki oskarżany jest o umocowanie na czele badań nad sztuczną inteligencją protegowanego. Po walnym sprzeciwie naukowców powołano nową instytucję, którą kierować będzie nie kto inny jak prof. Piotr Sankowski - czyli niewybrany w nowym konkursie, dotychczasowy szef IDEAS.
Zastanawialiście się kiedyś, jakie informacje ukrywa w sobie wasz dowód osobisty? Wiele na ten temat może zdradzić wam szary znaczek ukryty po lewej stronie od liter PL namalowanych na niebieskim tle w logo Unii Europejskiej. Niektóre polskie dowody wydane od 2019 roku mają tzw. elektroniczną warstwę. Co możemy sprawdzić dzięki tej funkcji?
Cztery duże sklepy z odzieżą, obuwiem i galanterią skórzaną padły ofiarami ataku hakerskiego. W niepowołane ręce trafiły informacje o klientach, które mogą być wykorzystane nawet do prób oszustw i wyłudzania pieniędzy. W ręce przestępców trafiły imiona i nazwiska, adresy dostaw, maile i numery telefonów klientów.
Branża muzyczna boryka się z problemem, który może dotknąć każdego z nas i to bez względu na to, czy mamy coś wspólnego z muzyką, czy też nie. Wspólny mianownik jednak pozostaje, choć zupełnie inny. Chodzi o dyski twarde, które, jak pokazują niespodziewane problemy, właśnie przestają działać. Niestety, okazuje się, że popularne nośniki danych wcale nie są tak odporne na upływ czasu, jak mogło się wydawać.
Ministerstwo Cyfryzacji planuje zmiany, które mogą mocno namieszać na rynku telewizorów w Polsce. Projekt rozporządzenia przewiduje wprowadzenie nowych wymogów technicznych, które mogą wpłynąć nie tylko na ceny urządzeń, ale także na ich funkcjonalność. Co to oznacza dla przeciętnych konsumentów?
Rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Przewiduje on ułatwienia dla osób, które dopiero planują instalację paneli słonecznych na swoich budynkach oraz oszczędności dla tych, którzy takie instalacje już posiadają. Proponowane zmiany pozwolą im zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie.
Grupa mediowa CMG już pod koniec zeszłego roku miała przekonywać klientów, że dysponuje narzędziem podsłuchującym rozmowy użytkowników i na tej podstawie może oferować klientom bezcenne dane służące adresowaniu reklam. Teraz wyciekła prezentacja firmy, która ma potwierdzać, że technika śledzenia rodem z “Black Mirror” naprawdę istnieje.